Polskie Radio
Section05
Korea Północna

USA wysłały bombowce strategiczne. Korea Płn. w tle

Amerykańskie siły powietrzne wysłały na zależną od Stanów Zjednoczonych wyspę Guam sześć bombowców strategicznych B-52, zdolnych do przenoszenia ładunków nuklearnych. Tym samym Amerykanie znacząco zwiększyli swoją siłę bojową w tym regionie świata. Stało się to kilka godzin po tym, jak półncnokoreańskie media szydziły z prezydenta Donald Trumpa i jego słów o sile amerykańskiego "guzika" atomowego. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stany Zjednoczone USA Korea Północna

Igrzyska olimpijskie 2018. "Sport może połączyć obie Koree"

Około pięciuset przedstawicieli Korei Północnej ma przyjechać do Korei Południowej w czasie Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W tej grupie sportowcy będą stanowili mniejszość. – To dobrze, że oba kraje ze sobą w ogóle rozmawiają – mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Tomański, ekspert ds. Azji, przypominając o napięciu, jakie istnieje na linii Seul-Pjongjang.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PjongCzang 2018 Korea Południowa Korea Północna igrzyska olimpijskie

Sportowcy z KRLD wystąpią w Pjongczangu?

W koreańskiej strefie zdemilitaryzowanej we wtorek odbędą się konsultacje między przedstawicielami władz w Pjongjangu i Seulu. Tematem spotkania delegacji ma być m.in. udział sportowców z Północy w rozpoczynających się 9 lutego XXIII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Rafałem Tomańskim, ekspertem ds. azjatyckich.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Pjongjang Korea Południowa Azja Kim Dzong Un igrzyska olimpijskie Rafał Tomański

Otwarto gorąca linię” między Pjongjangiem i Seulem

Korea Południowa i Korea Północna wznowiły kontakt przez specjalną linię łączności w Panmundżomie w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw - poinformowało w środę południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia. O „gorącej linii” między Koreą Południowa i Północną mówił w audycji Świat w Powiększeniu Rafał Tomański, ekspert ds. Azji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Południowa Korea Północna

Rozmowy na szczycie na Półwyspie Koreańskim

"Proponujemy rozmowy na wysokim szczeblu między Południem a Północą" – mówił południowokoreańki minister ds. zjednoczenia. Nadchodzące zimowe igrzyska olimpijskie mają odbyć się w Pjongczangu, w Korei Południowej. Swoją reprezentację chce na nie wysłać jej północny sąsiad. Kto może zyskać, a kto stracić na takich rozmowach?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Agata Kasprolewicz Korea Południowa Korea Północna Kim Dzong Un Donald Trump USA społeczeństwo