Polskie Radio
Section05
Korea Północna

Kim Dzong Un w Moskwie. Media: żadne porozumienie nie zostało podpisane

Przebywający w Rosji północnokoreański dyktator Kim Dzong Un spotkał się z ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Minister pokazał mu bombowce strategiczne i rakietę typu "Kindżał". Do spotkania doszło w miejscowości Kniewicze, 50 kilometrów od Władywostoku. Wizyta przywódcy Korei Północnej w Rosji miała być jedynie kurtuazją, a do podpisania porozumień nie doszło. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Korea Północna Kim Dzong Un Siergiej Szojgu Władimir Putin ŚWIAT USA Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie

Pobyt Kima w Rosji przedłużony. W planie wizyta w fabryce myśliwców i bazie Floty Oceanu Spokojnego

Przywódca Korei Północnej, który nieoczekiwanie przedłużył wizytę w Rosji, zwiedził fabrykę samolotów Suchoj, ma też zapoznać się z możliwościami militarnymi Floty Oceanu Spokojnego - donoszą zachodnie media. Oceniając spotkania Kima z Putinem, eksperci zwracają uwagę na przekaz o zacieśnieniu relacji Moskwy i Pjongjangu, choć zastrzegają, że nie wiadomo, czy rozmowy dadzą jakieś konkretne efekty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Wschodnia korea Korea Północna Rosja Kim Dzong Un Władimir Putin

Korea Północna dostarczy broń Rosji? Mocny komentarz Pentagonu

- Publicznie ostrzegamy Koreę Północną, że ponowne dostarczenie Rosji jakiejkolwiek broni narusza rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ - przekazała Sabrina Singh, zastępca sekretarza prasowego Pentagonu. Jak dodała każdy kraj, który wspiera Rosję, nie tylko przedłuża konflikt, ale także "bezpośrednio uczestniczy w zabijaniu niewinnych ukraińskich cywilów, urzędników i żołnierzy na polu bitwy".
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Rosja Azja Azja Wschodnia broń ŚWIAT

Putin spotkał się z Kim Dzong Unem. Ekspert: Rosja i Korea Płn. opowiadają się za światem wartości niedemokratycznych

Władimir Putin spotkał się w obwodzie amurskim z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. - Mamy do czynienia ze spotkaniem dwóch dość zdesperowanych reżimów - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Agata Ziętek z UMCS w Lublinie. Czego dotyczyły ich rozmowy?
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Kim Dzong Un Władimir Putin Korea Północna Rosja ŚWIAT Europa

Rozmowy Kim-Putin mają dotyczyć dostaw broni. Eksperci wątpią jednak w skuteczność pomocy

Na kosmodromie Wostoczny na rosyjskim Dalekim Wschodzie doszło do spotkania dyktatorów Rosji i Korei Północnej, Władimira Putina i Kim Dzong Una - powiadomiły agencje Reutera, Associated Press i Kyodo. Głównym tematem rozmów przywódców mają być dostawy północnokoreańskiej broni dla rosyjskiej armii biorącej udział w inwazji na Ukrainę. Eksperci oceniają jednak, że wsparcie Pjongjangu nie będzie dużą pomocą dla Moskwy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Rosja Korea Północna wojna na Ukrainie Kim Dzong Un Władimir Putin

PR24 Koreański dyktator przybył do Rosji. Prof. Daniel Boćkowski i dr Krzysztof Winkler o rozmowach Kim-Putin

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un przybył do Rosji. Ma tam spotkać się z Władimirem Putinem. W Polskim Radiu 24 wydarzenie to komentowali prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku i dr Krzysztof Winkler z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Korea Północna Władimir Putin Kim Dzong Un serwis wschodni wojna 2023 wojna na Ukrainie

Moskwa i Pjongjang zignorują ostrzeżenia USA. Nowe informacje przed spotkaniem Kim Dzong Una z Putinem

Rosja i Korea Północna "nie są zainteresowane" ostrzeżeniami USA powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez Reutera powołującego się na rosyjskie media. Pieskow miał w ten sposób skomentować ostrzeżenia Waszyngtonu przed sprzedażą Rosji północnokoreańskiej broni. Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un przybył już do Rosji. We Władywostoku ma spotkać się z Władimirem Putinem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna Rosja Władimir Putin Moskwa Azja polityka USA Kim Dzong Un

Kim Dzong Un spotka się z Putinem. Północnokoreańskie media potwierdzają wyjazd z Pjongjangu

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un opuścił w niedzielę wieczorem Pjongjang i udał się prywatnym pociągiem w podróż do Rosji - poinformowała we wtorek północnokoreańska agencja prasowa KCNA. To pierwsze oficjalne potwierdzenie ze strony Korei Północnej wcześniejszych doniesień, że Kim jest w drodze na spotkanie z Putinem we Władywostoku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Wschodnia Korea Północna Rosja

Amerykanie drwią z Putina. "Musi przemierzyć cały swój kraj, by błagać o pomoc światowego pariasa"

- Fakt, że Putin spotka się Kim Dzong Unem, przemierzając cały swój kraj, pokazuje, że Putin jest zdany na błaganie o pomoc światowego pariasa. To świadczy o jego strategicznej porażce - powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. Rzecznik dodał w odpowiedzi na pytanie PAP, że "nie jest to wizyta towarzyska"
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Rosja Kim Dzong Un Władimir Putin dyplomacja ŚWIAT Azja

Prezydent Korei Południowej ostrzega na azjatyckim forum. Chodzi o militarną współpracę Pjongjangu z Moskwą

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol wezwał na spotkaniu uczestników szczytu ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej) w Dżakarcie do natychmiastowego zaprzestania prób nawiązania współpracy wojskowej z Koreą Północną – podała w środę agencja Reutera. Jego słowa pojawiają się w kontekście doniesień o negocjacjach zbrojeniowych między Pjongjangiem a Moskwą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna Rosja Władimir Putin Moskwa Azja Korea Południowa polityka