Polskie Radio
Section05
Korea Północna

Korea Północna w kryzysie. Klęski żywiołowe, pandemia i widmo głodu

Na Koreą Północną unosi się widmo głodu. Kraj potrzebował 5,2 mln ton żywności na rok 2020, ale wyprodukował tylko cztery miliony ton, pozostawiając niedobór ponad miliona ton. Nawet przy imporcie, Korea Północna będzie cierpieć na lukę żywnościową w wysokości 780 000 ton w latach 2020-2021. Susza na początku 2020 roku, a następnie seria tajfunów i ulewnych deszczów w sierpniu i wrześniu, poważnie utrudniły produkcję żywności. Nie pomaga również trwająca pandemia. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kryzys ŚWIAT Azja Korea Północna

Kim Dzong Un: musimy być przygotowani na dialog, ale i na konfrontację z USA

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział w piątek, że jego kraj powinien przygotować się zarówno do dialogu, jak i konfrontacji z USA. Bardziej jednak bierze pod uwagę konfrontację w związku ze "szczegółową analizą", której Pjongjang poddał nową administrację w Waszyngtonie - podała państwowa północnokoreańska agencja KCNA.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Korea Północna Kim Dzong Un USA

Korea Płn. przyznaje się do pracy dzieci w kopalniach. Pracują dla państwa "kierując się mądrością i odwagą"

W północnokoreańskich kopalniach i państwowych gospodarstwach rolnych pracują dzieci - poinformowała tamtejsza agencja prasowa. Według reżimowego medium, dzieci, głównie sieroty, kierując się "mądrością i odwagą", wybrały pracę na rzecz państwa. Sprawa wywołuje oburzenie organizacji zajmujących się obroną praw człowieka. Wcześniej alarmowały one, że w Korei Północnej dzieci zmuszane są do pracy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Azja Wschodnia Korea Północna dzieci praca społeczeństwo

Koreanki w Twoim domu

- Kino koreańskie miało tendencję do popadania w stereotypy i szufladkowania swoich bohaterek. Teraz robi się rzeczywiście ciekawie, a postaci stają się wielowymiarowe. To staraliśmy się oddać w naszym przeglądzie. Jest tam zarówno kino autorskie, ale też kino akcji i film reprezentujący Koreę Północną – mówiła Jagoda Murczyńska, odpowiedzialna za program przeglądu „Koreanki” w ramach festiwalu Pięć Smaków.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Korea Południowa Korea Północna FILM