Polskie Radio
Section05
Korea Północna

Donald Trump zdymisjonował Rexa Tillersona

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zdymisjonował Rexa Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu. Nowym szefem dyplomacji USA będzie dotychczasowy szef CIA Mike Pompeo. Dymisję dotychczasowego sekretarza stanu komentowali korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych Marek Wałkuski, Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych), a także amerykaniści Tomasz Płudowski (UKSW) i Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  CIA USA Rex Tillerson Donald Trump Marek Wałkuski Artur Wróblewski Iran Korea Północna

Spotkanie z Trumpem. "Kim nagle chce pokazać nową twarz"

Donald Trump chce udowodnić, że jest wielkim przywódcą, wybitnym myślicielem, wybitnym prezydentem i chciałby zabezpieczyć sobie wybór w 2020 na drugą kadencję - powiedział w audycji "Więcej świata" amerykanista Artur Wróblewski, komentując zapowiadane spotkanie przywódców USA i Korei Północnej. Jednak jego zdaniem, to nie Trump w tej grze rozdaje karty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Korea Północna Kim Dzong Un Donald Trump

"Korea Północna wzięła Amerykanów z zaskoczenia"

Prezydent Donald Trump przyjął propozycję spotkania z Kim Dzong Unem, którą przekazali prezydentowi USA dyplomaci z Korei Południowej. O możliwym szczycie USA-Korea Północna mówił w audycji Gorący Temat Oskar Pietrewicz, analityk programu Azja i Pacyfik w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Gościem Polskiego Radia 24 był także ekspert ds. Azji Rafał Tomański.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna USA Donald Trump Korea Południowa

"Zmiana w relacjach USA i Korei Płn. nie wzięła się znikąd"

- Możemy teraz ocenić, że jest to przemyślana polityka Korei Północnej od ostatniej próby rakietowej, jaka miała miejsce w listopadzie. Wtedy zaczęły się podchody pod udział Korei Północnej w igrzyskach olimpijskich, rozpoczął się dialog międzykoreański - mówił w Dwójce Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Korea Północna Agata Kasprolewicz USA Donald Trump Kim Dzong Un Oskar Pietrewicz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych