Polskie Radio
Section05
Korea Południowa

"Przyniesie korzyści obu stronom". Szef MON o współpracy wojskowej z Koreą Południową

- Współpraca koreańskiego i polskiego przemysłu na tak szeroką skalę przyniesie korzyści obu stronom. W tym roku spodziewamy się dostaw czołgów K2 i armatohaubic K9, w przyszłym - samolotów FA-50 i wyrzutni Chunmoo - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MON służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak Korea Południowa broń Polska Grupa Zbrojeniowa

Zbigniew Rau w Paryżu. Kwestia elektrowni atomowych bez francuskiego udziału nie jest przesądzona

Francuska oferta budowy elektrowni atomowej w Polsce była najsłabsza z nadesłanych. Kwestią trudną do uzgodnienia był francuski udział w finansowaniu inwestycji. Koncern EDF jednak nie poddaje się i próbuje przekonać do swoich rozwiązań. O współpracy w zakresie energetyki atomowej ma rozmawiać dziś w Paryżu szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA handel ŚWIAT Korea Południowa elektrownia atomowa Francja Europa infografika

Dostawy wyrzutni rakietowych z USA i Korei Płd. Szef MON zatwierdził umowę

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową pomiędzy Konsorcjum PGZ-WWR a Agencją Uzbrojenia na dostawy elementów systemu uzbrojenia wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, które Siły Zbrojne RP będą pozyskiwać ze Stanów Zjednoczonych oraz Korei Południowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MON służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak USA Korea Południowa GOSPODARKA Polska Grupa Zbrojeniowa broń

Elektrownia jądrowa w Pątnowie? Prezes PGE: mieszkańcy bardzo pozytywnie odpowiadają na tę inicjatywę

- Firma ZE PAK - nasz partner biznesowy, który w tym rejonie operuje - rozmawiała z samorządami, mieszkańcami. Ta inicjatywa jest bardzo pozytywnie odbierana przez lokalną społeczność. Poza tym, że przyniesie Polsce i PGE ogromne korzyści, zapewni bezpieczeństwo energetyczne, to w tym rejonie Polski także zapewni dodatkowe miejsca pracy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg PGE Wojciech Dąbrowski Korea Południowa energetyka elektrownia atomowa

"Wykluwał się w warunkach autorytarnego ustroju". Dr Pietrewicz o sukcesie gospodarczym Korei Płd.

Dr Oskar Pietrewicz (PISM) opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o tym, na czym polega powodzenie gospodarcze Korei Południowej. Jego zdaniem nie sposób zrozumieć tego kraju bez wiedzy o tym, że sukces wykluwał się tam w warunkach autorytarnego ustroju, gdzie swobody obywatelskie oraz prawa człowieka nie były najistotniejsze.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Azja Korea Południowa Seul