Polskie Radio
Section05
Korea Południowa

Sekretarz obrony USA w Seulu. Głównym tematem rozmów - pełna denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego

Na konferencji prasowej w Seulu sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że programy zbrojeniowe i rakietowe Korei Płn. w coraz większym stopniu destabilizują sytuację w regionie. Oświadczenie to zapadło po jego rozmowach z południowokoreańskim ministrem obrony Suh Wookiem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Stany Zjednoczone Korea Południowa broń nuklearna wojsko Chiny

Chiny testują broń hipersoniczną. Szef Pentagonu przestrzega: musimy mieć zdolność do obrony

Szef Pentagonu Lloyd Austin odbył doroczne spotkanie z ministrem obrony Korei Południowej Suh Wukiem. - Dążenie Chin do posiadania broni hipersonicznej zwiększa napięcia w regionie. Musimy mieć zdolność do obrony przed potencjalnymi zagrożeniami - powiedział sekretarz obrony USA. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Chiny Pentagon Korea Południowa Korea Północna Stany Zjednoczone wojsko broń Azja

Bal przebierańców. "W Korei nikt nie przebiera się za mitologiczne stwory"

- Jeśli Koreańczycy wybierają się na bal przebierańców, to traktują to bardzo poważnie. Starannie przygotowują stroje i dbają o najmniejsze szczegóły. Najczęściej inspirują się popkulturą, rzadko natomiast sięgają do koreańskiej tradycji, bo uważają, że byłaby to profanacja - opowiada Karolina Jasińska, czyli Kimiko Hime.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka STYL ŻYCIA Aleksandra Jasińska Korea Południowa rozrywka

Premier: kraje Grupy Wyszehradzkiej to najważniejszy partner

W Budapeszcie odbyło się spotkanie przywódców krajów Grupy Wyszehradzkiej z prezydentem Korei Mun Jae-inem. - Apelujemy do Komisji Europejskiej, aby dokładnie sprawdzić manipulacje cenowe Gazpromu i manipulacje cenowe na rynku ETS - mówił w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT grupa wyszehradzka Węgry Mateusz Morawiecki Gazprom Unia Europejska energetyka polityka Viktor Orban Korea Południowa gaz

"Wszystkie technologie są dobre". Wojciech Jakóbik o inwestycji Polski w energię atomową

- Francuzi deklarują, że są w stanie zapewnić technologię, ale dotychczas nie przedstawili propozycji finansowej i zaangażowania w projekt jądrowy, w przeciwieństwie do Amerykanów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka Unia Europejska energia atomowa Antoni Opaliński Francja Stany Zjednoczone Korea Południowa

"Metamorfoza" Kim Dzong Una. Wywiad Korei Płd. przedstawił raport dot. zdrowia przywódcy

Przywódca Korei Północnej stracił na wadze, a stan jego zdrowia wydaje się nie budzić zastrzeżeń - poinformowała południowokoreańska agencja wywiadu. Raport w tej sprawie przedstawiono na posiedzeniu parlamentu. Wcześniej zaprezentowano nowe zdjęcia północnokoreańskiego przywódcy, które podsycały spekulacje o jego zdrowiu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Korea Południowa Korea Północna Tomasz Sajewicz Pekin

Kino koreańskie - wszelkie gatunki ze specjalnym elementem finalnym

Już po raz siódmy na fanów kina koreańskiego czeka wyjątkowa gratka - 7. Warszawski Festiwal Filmów Koreańskich. W tym kinie nie brakuje wyrazistych postaci, subtelnych historii, dynamicznej narracji, nieoczekiwanych zwrotów akcji, ale też spokojnego kina artystycznego. Jest w nim też coś, co szczególnie je w światowej kinematografii wyróżnia.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo kino korea FILM Korea Południowa

"Japońskie ambicje przejęcia wysp". "Garść ryżu" na nowo rozpala terytorialny konflikt z obiema Koreami

Do rozbudzenia sporu o położone na Morzu Japońskim wyspy doszło po tym, gdy restauracja umieściła w uformowanym na kształt wyspy ryżu flagę Japonii. Media obu Korei oskarżają Tokio o militaryzm i roszczenia terytorialne w stosunku do administrowanych przez Seul terytoriów - podała japońska gazeta "Asahi Shimbun".
Zobacz więcej na temat:  Japonia Korea Północna Azja ŚWIAT Korea Południowa konflikty międzynarodowe