Polskie Radio
Section05
Korea Południowa

Czołgi K2 będą powstawały w zakładach Cegielskiego

Zamiar produkcji polskiej wersji południowokoreańskiego czołgu K2 "Black Panther" w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu - podtrzymał w czwartek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. MON naciska, aby w poznańskich zakładach H. Cegielskiego produkowano także kadłuby do transportera "Borsuk" i armato-haubicy "Krab". Oba pojazdy opracowano i wyprodukowano w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Polska Grupa Zbrojeniowa Korea Południowa Ministerstwo Obrony Narodowej broń

Delegacje MON i MAP lecą do Korei Południowej negocjować umowy zbrojeniowe

Polski rząd leci do Korei Południowej negocjować podpisanie umów wykonawczych do kontraktów zbrojeniowych. Do Azji lecą pod koniec tego tygodnia wiceministrowie Marcin Kulasek z resortu aktywów państwowych oraz wiceszef resortu obrony Paweł Bejda. Z ustaleń Informacyjnej Agencji Radiowej wynika, że do Korei lecą też przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Zobacz więcej na temat:  Korea Południowa Ministerstwo Obrony Narodowej Ministerstwo Aktywów Państwowych wojna na Ukrainie

TYLKO U NAS Półwysep Koreański. "Manewry odpowiedzią na politykę Kima"

- W tym roku będzie dochodziło do prób testów rakietowych ze strony Korei Północnej. Będą one związane z jednej strony z wyborami parlamentarnymi w Korei Południowej, z drugiej zaś z wyborami prezydenckimi w USA. W takich momentach Pjongjang chce zwrócić na siebie uwagę - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Joanna Beczkowska, politolog i koreanistka z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Korea Południowa Stany Zjednoczone USA Korea Północna Azja Wschodnia Seul Pjongjang wojsko

ANALIZA Kim Dzong Un na wojennej ścieżce, czyli w co gra Korea Północna

Nasilone testy rakietowe Korei Północnej sprawiły, że informacje o tym kraju i możliwym zagrożeniu nuklearnym coraz częściej przebijają się w mediach. Dodatkowo Pjongjang podjął w ostatnim czasie szereg decyzji, które świadczą o zaostrzeniu polityki wobec południowego sąsiada i stojącego za nim potężnego sojusznika - Stanów Zjednoczonych. Czy stoimy u progu militarnej konfrontacji, a tlący się od dekad konflikt przerodzi się w otwartą wojnę w kolejnym obok Ukrainy i Strefy Gazy rejonie świata?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Korea Północna Korea Południowa USA Kim Dzong Un