Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 27.09.2019

28.09.2019 15:26
W tym wydaniu: rozmowy prezydentów Polski i USA w Nowym Jorku, szczyt klimatyczny w siedzibie ONZ oraz coraz bliżej zakupu samolotów F-35 
Audio
Andrzej Duda i Donald Trump
Andrzej Duda i Donald TrumpPAP/Radek Pietruszka

POLSKA ROZWIJA WSPÓŁPRACĘ Z USA

-Polacy będą mogli z godnością teraz pojechać do Stanów Zjednoczonych - powiedział w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda. To komentarz do zapowiedzi Donalda Trumpa o zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA.

Obaj przywódcy spotkali się na Manhattanie by m.in. podpisać deklarację o współpracy wojskowej. Przy okazji amerykański prezydent powiedział dziennikarzom, że "w ciągu kilku miesięcy Polska dołączy do programu bezwizowego"

O zniesieniu wiz dla Polaków spekulowano od dłuższego czasu. Polska i USA podpisały już wszystkie konieczne umowy, pojawiła się też nieoficjalne doniesienia, że nasz kraj wypełnił już formalny wymóg dotyczący poziomu odmów wizowych - musi wynosić poniżej trzech procent.

Dane w tej sprawie miały być znane na początku października. Donald Trump przekonywał jednak, że strona amerykańska "załatwiła tę sprawę, podczas gdy inni nie potrafili jej załatwić". "Musimy wypracować jeszcze struktury, musimy to zrobić. Ale [Polska] się kwalifikuje, razem ciężko na tym pracowaliśmy, ale teraz się kwalifikują. Wydaje mi się, że w ciągu kilku miesięcy możemy to załatwić. Wiem, że Polska czekała na to… jak długo? Trzydzieści lat? To długi czas, nie wiedziałem nawet, że tak długo. Ale załatwiliśmy to. Trump sprawy załatwia. Inni nie dają radę, a my dajemy rade. To dobra sprawa, dobra dla wszystkich."

Donald Trump i Andrzej Duda podpisali również deklarację o zwiększeniu współpracy wojskowej. Do naszego kraju ma przyjechać dodatkowe 1000 członków amerykańskiego personelu wojskowego.

ŚWIATOWI PRZYWÓDCY O WALCE ZE ZMIANAMI KLIMATYCZNYMI

Około 60. przywódców z całego świata wzięło udział w szczycie klimatycznym w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Spotkanie zwołał sekretarz generalny Narodów Zjednoczonych, który chce, by przywódcy złożyli konkretne propozycje działań na rzecz powstrzymania globalnego ocieplenia. W spotkaniu wzięli udział m. in. prezydenci USA Donald Trump, Francji Emmanuel Macron oraz Polski Andrzej Duda.

W czasie uroczystości otwarcia szczytu szef ONZ Antonio Guterres apelował do polityków o pilne i skuteczne działania oraz o ograniczenie używania węgla. Jego zdaniem, o gwałtownych zmianach klimatycznych świadczy zwiększona w ostatnich miesiącach liczba katastrof naturalnych na świecie: "Natura jest wściekła. Oszukujemy sami siebie, jeśli myślimy, że przechytrzymy naturę, bo natura zawsze uderza z mocą. Na całym świecie natura uderza teraz z furią”.

Do spotkania w ONZ dochodzi w kilka dni po tym, jak miliony młodych ludzi na całym świecie wyszło na ulice, domagając się szybkich działań polityków na rzecz ochrony środowiska. Szwedzka nastolatka Greta Thunberg, która wystąpiła w czasie otwarcia szczytu klimatycznego ONZ, mówiła do polityków, że nie potrafią walczyć ze zmianami klimatycznymi i że “pustymi słowami ukradli dzieciom marzenia i dzieciństwo”.

Kilka dni temu naukowcy ze Światowej Organizacji Meteorologicznej ostrzegli, że zmiany klimatyczne zachodzą znacznie szybciej niż dotychczas sądzono. Według nich, w ostatnich czterech lat do atmosfery dostało się o 20 procent dwutlenku węgla w porównaniu do okresu pięciu lat wcześniej.

To właśnie redukcja emisji CO2 do atmosfery jest głównym postulatem naukowców i części polityków. Eksperci z ONZ i ekolodzy twierdzą bowiem, że dwutlenek węgla jest jedną z głównych przyczyn postępującego ocieplenia na Ziemi.

ZGODA AMERYKAŃSKIEGO KONGRESU NA SPRZEDAŻ POLSCE F-35


Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że zakup myśliwców F-35 oznacza, że Polska otrzyma najnowocześniejszy sprzęt i dołączy do niewielkiego grona państw, które posiadają tego typu samoloty. Amerykański Kongres wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 32 najnowocześniejszych samolotów F-35.

Na transakcję wcześniej zgodził się amerykański Departament Stanu. Cenę maksymalną za 32 myśliwce ustalił na 6,5 mld dolarów, czyli ok. 25,6 mld złotych. W Polskim Radiu Mariusz Błaszczak poinformował, że polski rząd chce za samoloty F-35 wynegocjować cenę porównywalną do tej, jaką zapłaciła Belgia. Ci za zakup 34 myśliwców F-35 zapłacili - według deklaracji ministra obrony Stevena Vandeputa - ponad 4,4 mld dolarów. Na Twitterze Mariusz Błaszczak zapewnił, że jego resort "będzie twardo negocjować, aby osiągnąć jak najkorzystniejszą cenę".

Myśliwce wielozadaniowe F-35 są najnowocześniejszym sprzętem. Mariusz Błaszczak przekonywał, że samolot stanowi "swego rodzaju platformę dowódczą, może współgrać z F-16, z HIMARS-ami, czyli rakietami o zasięgu do 300 km oraz z systemem Patriot". "A więc to jest taka cała sieć stworzona do tego, żeby zapewnić Polsce bezpieczeństwo" - wyjaśniał szef MON.

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan