Redakcja Polska

W Wiedniu debata o Janie Pawle II i Europie Środkowej

17.10.2020 15:00
Instytut Polski w Wiedniu we współpracy z instytutami kultury krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Instytutem Regionu Naddunajskiego i Europy Środkowej zorganizował debatę ekspertów "Jan Paweł II i Europa Środkowa" z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Papieża-Polaka.   
Debata Jan Paweł II i Europa Środkowa
Debata "Jan Paweł II i Europa Środkowa"Foto: Instytut Polski w Wiedniu

Gościem honorowym wieczoru był dr Erhard Busek, były wicekanclerz Austrii i były przewodniczący Austriackiej Partii Ludowej (ÖVP), a obecnie przewodniczący zarządu wiedeńskiego think-tanku IDM.

Podczas powitania dyrektor Instytutu Polskiego Rafał Sobczak mówił o historycznej roli papieża Jana Pawła II w pokojowej transformacji Europy Środkowej w 1989 roku. Jak zaznaczył "Jan Paweł II - papież XX wieku" wspierał nie tylko założenie Solidarności, ale także przemiany polityczne na Węgrzech latem 1989 roku, aksamitną rewolucję w ówczesnej Czechosłowacji w listopadzie i grudniu 1989 oraz zmiany polityczne w krajach bałtyckich.  

- Jan Paweł II chciał Europy, która oddycha dwoma płucami na Wschodzie i na Zachodzie, niestety w ostatnich latach oddaliliśmy się od siebie - stwierdził z kolei Erhard Busek. „Pamięć o Janie Pawle II powinna nam pomóc odnaleźć się na nowo zbliżyć się – przyznał były austriacki wicekanclerz.

Analizując obecną sytuację na świecie biskup Holub podkreślił, że „napięcia i podziały ponownie się zwiększyły, ale nie tyle pomiędzy narodami, co w obrębie samych państw”. W jego ocenie antidotum może być tylko dialog. -To przekaz, który kierował do nas Jan Paweł II – dodał bp Holub. -W tym celu niezbędne są osobiste spotkania – stwierdził Tamás Tóth. To właśnie dialog i zainteresowanie losem ludzi wyróżniło Jana Pawła II, zauważyli jednogłośnie dyskutanci, którzy mogli doświadczyć tej postawy Papieża kilka razy podczas osobistych spotkań. Paneliści z pięciu krajów Europy Środkowej w trakcie wieczoru przypomnieli także wizyty Jana Pawła II w ich krajach oraz ich znaczenie w najnowszej historii. -Ważne jest, aby zachować wartości chrześcijańskie, to jest coś, na czym możemy nadal budować w Europie – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

W debacie udział wzięli prof. dr hab. Wolfgang Buchmüller, rektor Filozoficzno-Teologicznej Szkoły Wyższej Benedykta XVI. w Heiligenkreuz, ks. prof. dr hab. Jan Machniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, dr Tamás Tóth, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Węgier, biskup Tomáš Holub z Pilzna oraz ksiądz Pavel Považan. Dyskusję moderował dr Paul Wuthe, redaktor naczelny Kathpress Austria i rzecznik prasowy austriackiego Episkopatu.  

Wydarzenie zorganizowane przez wiedeńską placówkę Ministerstwa Spraw Zagranicznych objęły patronatem medialnym Katolicka Agencja Informacyjna oraz KathPress Austria.

 

Instytut Polski w Wiedniu