Redakcja Polska

Jak mówić aby nas słuchano? Jakie są zasady dobrej komunikacji?

26.09.2020 09:00
Jakiej polszczyzny używać w codziennym komunikowaniu, a jakiej w pracy czy podczas wystąpień publicznych? Nie każdy rodzi się z darem wymowy, ale umiejętności oratorskie można wypracować. O tym między innymi w audycji "Język polski bez granic".
Audio
  • "Język polski bez granic". Jak zostać dobrym mówcą? Jakie są zasady dobrej komunikacji? [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock.com/ Matej Kastelic

Bycie dobrym mówcą oznacza mówienie w sposób, który dotrze do słuchacza. Oznacza rozbudowane słownictwo, kontrolę akcentu i modulacji głosu, ale także dobór kodu komunikacji do adekwatnej sytuacji i słuchaczy.

Nie każdy rodzi się z darem wymowy, ale umiejętności oratorskie można wypracować. Także te osoby, które od urodzenia wydają się mieć wrodzoną charyzmę i nienaganną dykcję, dzięki pracy i ćwiczeniom mogą stać się jeszcze lepsze w sztuce wypowiadania się.

Jakie znaczenie dla komunikacji mają takie kwestie jak intonacja czy akcent? Jak wpływają one na charakter i siłę wypowiedzi?

Dokładniejszych wskazówek udziela w naszej audycji, dr Agata Hącia, językoznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, autorka, m.in. publikacji "Ucha, fochy, tarapaty. Czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o polszczyźnie i o co nie baliście się zapytać".

Cykl "Język polski bez granic" powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie.

Audycja finansowana jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Teksty czyta Janusz Szydłowski.

Do wysłuchania programu zaprasza Przemysław Pawełek