X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Grodno – miasto królewskie Wielkiego Księstwa Litewskiego, dziś najbogatsze w zabytki miasto Białorusi

02.10.2020 10:00
Miasto nad Niemnem, włączone pod koniec XIII wieku do Wielkiego Księstwa Litewskiego, pełne jest dziś polskich śladów i wciąż zamieszkałe jest przez wielu Polaków.
Audio
  • "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie" - Grodno, miasto z polskim dziedzictwem [posłuchaj]
Bazylika katedralna św. Franciszka Ksawerego (dawniej kościół jezuitów) w Grodnie
Bazylika katedralna św. Franciszka Ksawerego (dawniej kościół jezuitów) w GrodnieBy Alex Zozulya - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21654715

Pierwsze pisemne wzmianki o Grodnie pochodzą z 1128 roku. Złoty okres miasto przeżywało na początku XV wieku i w XVI wieku, za czasów panowania Stefana Batorego, gdy przez 10 lat pełniło funkcję stolicy Rzeczpospolitej. Dziś Grodno jest  najbogatszym w zabytki  miastem białoruskim.

Ważnym momentem w historii miasta był rok 1673, kiedy Sejm uchwalił, że co trzeci sejm walny Rzeczypospolitej od 1678 będzie odbywał się w Grodnie (poza sejmem konwokacyjnym, elekcyjnym i koronacyjnym) – były to tzw. sejmy grodzieńskie. Miasto tym samym zyskało nieoficjalnie status trzeciej stolicy Rzeczypospolitej. Spowodowało to powstanie w mieście i okolicach wielu pałaców i dworów szlacheckich. Powstają wtedy m.in. pałace Radziwiłłów, Sapiehów, Puchalskich, Ogińskich. W większości nie zachowały się one do dziś.

Wśród zabytków architektury, o których trzeba wspomnieć mówiąc o Grodnie, trzeba przede wszystkim wymienić grodzieńską katedrę, pierwotnie kościół jezuitów, ukończoną w 1700 roku. Musimy też pamiętać o kolejnej świątyni, kościele pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego i klasztorze bernardynów. Grodno to także miasto dwóch zamków - starego i nowego, znajdują się tu też pozostałości dawnych podmiejskich rezydencji, należących do Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W Grodnie przez 40 lat mieszkała polska pisarka Eliza Orzeszkowa, w mieście zachował się jej dworek.

O historycznej architekturze Grodna, o jego historii i polskich śladach, które do dziś istnieją w tym mieście, mówią wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk i Piotr Kosiewski, autorzy raportu "Zagrożone dziedzictwo. Polskie dobra kultury na Ukrainie i Białorusi".

Cykl "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie" powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie.

Audycja finansowana jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Teksty czytał Maciej Gudowski.

Do wysłuchania programu zaprasza Ewa Plisiecka.