X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Pińsk - miasto nad Piną na białoruskim Polesiu, niegdyś część Wielkiego Księstwa Litewskiego

19.10.2020 08:00
Stolica diecezji pińskiej. Miasto słynęło z jedynego w swoim rodzaju jarmarku na łodziach i portu, w którym cumowało ponad 100 jednostek Flotylli Pińskiej - jedynej flotylli rzecznej II Rzeczypospolitej. Miasto rodzinne Ryszarda Kapuścińskiego i Andrzeja Kondratiuka. W szkole parafialnej Pińska nauczycielem był klasyk literatury białoruskiej Jakub Kołas.
Audio
  • "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie" - Pińsk na Polesiu na Białorusi [posłuchaj]
Pińsk na Białorusi
Pińsk na BiałorusiFoto: navtur.pl

Pierwsze wzmianki o Pińsku pochodzą z 1097 roku. Miasto należało wówczas do księstwa kijowskiego, po 1316 zostało włączone do Wielkiego Księstwa Litewskiego. W 1396 roku Zygmunt Kiejstutowicz, książę piński i turowski, ufundował tu klasztor franciszkanów oraz pierwszy kościół katolicki. W Pińsku mieszkali jednak nie tylko chrześcijanie. Pińsk był miastem wielokulturowym i wieloreligijnym.

Po bezpotomnej śmierci książąt pińskich - Fedora Iwanowicza Jarosławicza i jego żony Marii, księstwo pińskie przeszło w ręce króla Zygmunta Starego, który w 1523 roku przekazał je królowej Bonie. Królowa sprowadziła do miasta rzemieślników z Włoch i Holandii, nadała też przywileje osiedlającej się w okolicy szlachcie, przybywającej głównie z Mazowsza, Podlasia i Wielkopolski. Niecałe 60 lat później, w roku 1581 król Stefan Batory nadaje Pińskowi prawa miejskie, co przyczyniło się do dynamicznego rozwoju.

Kluczowym wydarzeniem w rozwoju miasta była budowa w drugiej połowie XVIII wieku kanałów: Ogińskiego i Królewskiego, które połączyły dorzecze Prypeci z dorzeczem Niemna i Wisły, czyniąc z Pińska ważny port śródlądowy, mający połączenie zarówno z Morzem Czarnym, jak i Bałtyckim. Umiejscowienie geograficzne zaważyło na jego historii i rozwoju. Miasto zasłynęło m.in. z jedynego w swoim rodzaju jarmarku na łodziach i portu, w którym cumowało ponad 100 jednostek Flotylli Pińskiej - jedynej flotylli rzecznej II Rzeczypospolitej.

Z miastem nierozerwalnie związany jest także św. Andrzej Bobola, który działał w Pińsku w latach 1642–1646 – przebywał wtedy w klasztorze Jezuitów. Święty znany jako Apostoł Pińszczyzny lub Apostoł Polesia, prowadził na ziemi poleskiej działalność ewangelizacyjną aż do swojej męczeńskiej śmierci z ręki kozaków w roku 1657, a ponad 200 lat później został wyniesiony na ołtarze przez papieża Piusa IX.

Najbardziej Pińsk rozsławił jednak Ryszard Kapuściński, wybitny pisarz i reportażysta. Urodził się w Pińsku w 1932 roku i mieszkał tu do 1940, kiedy w obawie przed wywózką wraz z matką opuścił miasto. Do dziś istnieje dom, w którym przyszedł na świat, z wmurowaną w jego ścianę pamiątkową tablicą.

O znaczeniu dawnego Pińska, o jego historii i polskich śladach, które do dziś istnieją w tym mieście, mówi Tomasz Kuba Kozłowski, znawca historii Kresów, autor cyklu "Opowieści z Kresów", realizowanego w warszawskim Domu Spotkań z Historią, twórca i właściciel największej, liczącej kilkadziesiąt tysięcy obiektów, kolekcji dotyczącej Kresów.

Cykl "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie" powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie.

Audycja finansowana jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Przemysław Pawełek.