X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Stypendia NAWA dla studentów i naukowców. Program "Polonista"

17.02.2021 09:15
"Polonista" – program stypendialny dla studentów i naukowców, należy do najnowszych projektów Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej  związanych z szeroko pojętą promocją języka i kultury polskiej w świecie.
Audio
  • "Z językiem polskim w świat". Program NAWA "Polonista". Audycja z udziałem Kamili Dembińskiej, Mariusza Czecha i dr hab. Wiktorii Durkalewicz [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneShutterstock/fizkes

Program "Polonista" adresowany jest do osób, które już mogą się wykazać dobrą znajomością języka polskiego, naszej  historii i  kultury. Otwiera im drogę do pogłębienia wiedzy o polszczyźnie, a także  umożliwia podjęcie prac badawczych i realizację projektów naukowych.

Do programu "Polonista" mogą się zgłaszać studenci - absolwenci studiów polonistycznych i slawistycznych, laureaci olimpiad polonistycznych oraz naukowcy z zagranicznych uczelni i instytucji.

Kamila Dembińska, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i Mariusz Czech, koordynator programu "Polonista" podkreślają, że program z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Najpierw skierowany był tylko do studentów, później dołączono naukowców, a w przygotowaniu jest również propozycja dla doktorantów.

Uczestnicy programu "Polonista" sami wskazują uczelnię w Polsce, na której chcą studiować, czy też prowadzić  swoje projekty badawcze. Dla nich, oprócz stypendialnego - finansowego wsparcia NAWA -  istotna jest  możliwość kontynuowania w Polsce wcześniej podjętych studiów polonistycznych na swoich macierzystych uczelniach, ale przede wszystkim  szansa rozwijania polonistycznych zainteresowań, zbierania materiałów do prac naukowych, a także korzystania z zasobów bibliotek uniwersyteckich i archiwów w Polsce.

Tak jest w przypadku dr hab. Wiktorii Durkalewicz z Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia Iwana Franki w Drohobyczu na Ukrainie, która wybrała Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdyż bada aspekty kulturowe łączące oba miasta. Efektem pracy naukowej, zrealizowanej w ramach programu "Polonista", ma być monografia i cykl wykładów poświęconych m.in. tożsamości literackiej Drohobycza i Torunia. 

Profesor Wiktoria Durkalewicz z wykształcenia jest filologiem ukraińskim, ale jej zainteresowanie językiem polskim i naszą literaturą zrodziło się naturalnie, gdy poznała historię wielokulturowego Drohobycza. Uznała, że powinna znać język polski, w którym tak wielu twórców tego miasta  wyrażało swoje myśli. Celem realizowanej w Toruniu  pracy naukowej profesor Wiktorii Durkalewicz jest promocja polskiej literatury współczesnej, ale ma ona także, naszym zdaniem, dodatkowy wymiar. Udowadnia, że polsko-ukraińska przeszłość nie musi dzielić, a  uniwersalnym łącznikiem okazał się w tym przypadku język polski.

W audycji z cyklu: "Z językiem polskim w świat", wzięła udział dr hab. Wiktoria Durkalewicz z Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego imienia Iwana Franki w Drohobyczu na Ukrainie, realizująca pracę badawczą w ramach programu "Polonista".

O jego założeniach opowiedzieli Kamila Dembińska, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej i Mariusz Czech, koordynator programu "Polonista".

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka–Balcer, a do jej wysłuchania zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Audycja powstała przy wsparciu finansowym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.