X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Lato z Radiem 2019

Lato z Radiem w Żywcu poszukuje górali

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 15:11
- Zatańczymy sobie obyrtka. To taki żywiołowy taniec, który dwie baby mogą ze sobą zatajcować. Bo hajduka to byłoby raczej ciężko na tej naszej płycie, jeszcze jak nie mamy chłopa - usłyszała reporterka "Lata z Radiem". Czy Małgorzata Głogowska dotrzymała kroku i odnalazła w Żywcu prawdziwych górali?
Audio
  • Czy w Żywcu są prawdziwi górale? (Jedynka/ Lato z Radiem)
Lato z Radiem w Żywcu
"Lato z Radiem" w ŻywcuFoto: Marta Głogowska / Polskie Radio

Odpowiedź brzmi "tak" i nawet jeden z nich wytłumaczył naszym słuchaczom, dlaczego górali można tak szybko zdenerwować. - Góral jest zawziętym człowiekiem, ale tego nauczyło go życie. Mam na myśli trudne warunki pracy ma roli, ziemię piątej czy szóstej klasy… To jest naprawdę ciężkie życie, ale dlatego tak mocne jest przywiązanie górala do natury, ziemi i kultury - mówi Andrzej Maciejowski.

Z kolei Dorota Firlej, kustosz żywieckiego muzeum jest zdania, że w samym Żywcu górali nie jest tak łatwo spotkać. - Dominują mieszczanie, bo jesteśmy w mieście, które przecież w zeszłym roku skończyło już 750 lat. Najwspanialszą tradycją Żywca jest noszenie uroczystego stroju mieszczańskiego i jest on zupełnie inny od góralskiego - słyszymy.

Obecnie całe miasto przygotowuje się do festiwalu Oscypek Fest 2019, który odbędzie się w żywieckim amfiteatrze już 12-14 lipca. Jak twierdzi Paweł Pieczarka z kapeli Pieczarki, oscypek musi być duży, konkretny i tłusty. - Jesteśmy w mieście piwa. Wszystko mus być zabawowo, a nie lajtowo! - dodaje.

- Oscypek Fest to super fajna impreza. Cieszymy się, że jest w Żywcu, ponieważ przyjęła się bardzo dobrze. Pieczarki pięknie grają i potem oscypek rozdają - potwierdza Antoni Szlagor, burmistrz Żywca.

Czy w okolicy Żywca można spotkać baców i owieczki? Jak gra się na dudach, a jak na gajdach? Na jaki kolejny festiwal zaprasza burmistrz Żywca?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem 

ProwadziRoman Czejarek

Reporter: Małgorzata Głogowska

Goście: Andrzej Maciejowski (góral grający na dudach), Anna Tomiak (instruktorka tańca), Dorota Firlej (kustosz muzeum w Żywcu), Paweł Pieczarka (muzyk), Antoni Szlagor (burmistrz Żywca)

Data emisji: 04.07.2019

Godzina emisji: 9.22, 10.14, 11.15, 11.41

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak