Polskie Radio
Section05
Małgorzata Głogowska

PIT 2020. Ostatni dzień na złożenie rozliczenia podatkowego

Jeżeli ktoś odłożył złożenie PIT-a na ostatni możliwy dzień, to taki dzień właśnie nadszedł. 30 kwietnia powinniśmy złożyć rozliczenie podatkowe za 2020 rok, nie narażając się na kary. W "Czterech porach roku" radzimy, jak rozliczyć się elektronicznie i jak przekazać 1 proc. na Organizację Pożytku Publicznego.
Zobacz więcej na temat:  podatki pit 2020 urząd skarbowy Krajowa Administracja Skarbowa e-usługi Joanna Racewicz Małgorzata Głogowska

Wielkanoc dla ubogich, bezdomnych, odrzuconych

W Wielkanocną Niedzielę Polacy zasiądą do śniadania, już drugi rok z rzędu ze względu na pandemię w wąskim gronie rodzinnym. Ale są tacy, którzy nie mają z kim, a nawet gdzie zasiąść. Są też ludzie, którzy dbają, by przynajmniej część osób biednych poczuła świąteczną atmosferę. Dla ubogich, bezdomnych, odrzuconych są organizowane różne akcje wsparcia i przekazywania paczek z żywnością.
Zobacz więcej na temat:  bezdomność pomoc społeczeństwo Małgorzata Głogowska

Szczepienia przeciw COVID-19 dla osób przewlekle chorych

15 marca ruszą szczepienia przeciw COVID-19 dla osób przewlekle chorych. - Są osoby z grupy 1B, m.in. osoby z ciężkim przebiegiem COVID-19, osoby dializowane, osoby z chorobą nowotworową czy po przeszczepie komórek, tkanek i narządów - mówił Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.   
Zobacz więcej na temat:  zdrowie koronawirus COVID-19 Koronawirus w Polsce szczepionka szczepienia - raport Małgorzata Głogowska

COVID-19. Z czego składa się szczepionka?

Najważniejszym składnikiem każdej szczepionki są antygeny (określane również substancją czynną), które pobudzają układ odpornościowy do wytwarzania przeciwciał oraz innych jego elementów, które uczestniczą w zwalczaniu choroby. Antygenami są całe wirusy, bakterie lub ich produkty (toksyny, polisacharydy, białka).
Zobacz więcej na temat:  zdrowie koronawirus COVID-19 Koronawirus w Polsce szczepionka szczepienia - raport Małgorzata Głogowska

Koronawirus. Czy po drugiej dawce szczepionki NOP jest silniejszy?

NOP to Niepożądany Odczyn Poszczepienny, czyli przypadłość, jaka może przydarzyć się osobom zaszczepionym. Niekoniecznie przeciwko COVID-19. Ale to właśnie te szczepienia ostatnio są pod baczną obserwacją pacjentów. Czy to prawda, że NOP po podaniu drugiej dawki szczepionki jest silniejszy niż po pierwszej?
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Koronawirus w Polsce Małgorzata Głogowska szczepienia szczepienia - raport

Czym różnią się testy na obecność koronawirusa. Który wybrać?

Jaki test na obecność koronawirusa wybrać? Będący badaniem genetycznym, antygenowy, czy może polegający na badaniu krwi na obecność przeciwciał. Za 50, 70, 150, a może za 700 złotych. Czy wyższa cena oznacza lepszą jakość albo wyższą wiarygodność? Okazuje się, że to, jakim testem powinniśmy się zbadać, zależy od tego, jaką informację chcemy uzyskać.
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 Koronawirus w Polsce koronawirus testy Małgorzata Głogowska szczepienia - raport