X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
70. rocznica urodzin prezydenta Lecha Kaczyńskiego

"To jest nasza wolność. Sukcesem jest niepodległy kraj"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 06:06
- To jest nasza wolność. Sukcesem jest niepodległy kraj. Sukcesem są pewne postępy w modernizacji, jest edukacja milionów Polaków – mówił prezydent Lech Kaczyński w 2009 roku podczas uroczystości upamiętniających pierwsze częściowo wolne wybory.
Audio
  • Relacja Polskiego Radia z uroczystości z okazji 20. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Gdańsku, którym przewodniczył prezydent RP Lech Kaczyński. (PR, 4.06.2009)
Prezydent Lech Kaczyński kroi tort okolicznościowy po wiecu, jaki odbył się na Placu Solidarności przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku z okazji 20. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku
Prezydent Lech Kaczyński kroi tort okolicznościowy po wiecu, jaki odbył się na Placu Solidarności przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku z okazji 20. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 rokuFoto: PAP/Adam Warżawa

4 czerwca 2009 roku, w 20 lat po przeprowadzeniu częściowo wolnych wyborów w 1989 roku, w uroczystościach rocznicowych wziął udział prezydent Lech Kaczyński. Przed rozpoczęciem uroczystości w siedzibie NSZZ "Solidarność" w Gdańsku odznaczył medalami osoby zaangażowane w działalność opozycyjną w PRL. Podkreślił przy tym znaczącą rolę "Solidarności" w procesie obalania komunizmu. Wspominał o tym, że z tamtego okresu ma wielu przyjaciół i zaznaczył, że nie dopuści do tego, by kiedykolwiek zapomniano o ich zasługach dla Polski.

Lech Kaczyński odniósł się także do kwestii podzielonych obchodów rocznicowych upamiętniających wybory z 1989 roku. W 2009 roku oddzielne uroczystości w Krakowie zorganizował ówczesny premier Donald Tusk.

Wybory 4 czerwca 1989 - zobacz serwis specjalny

- Tak naprawdę nie jest to święto, takie jakie być powinno. Nie jest to święto wspólne i wszystkich. Długo, by mówić o tym, dlaczego tak jest. Ja mogę wam powiedzieć tylko jedno i powtórzę to tam, przed krzyżami stoczni, że bardzo tego żałuję – skomentował prezydent Lech Kaczyński w 2009 roku.

W Gdańsku prezydent rozpoczął główne obchody przy historycznej bramie Stoczni Gdańskiej i pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Wygłosił wtedy okolicznościowe przemówienie do licznie zgromadzonych uczestników rocznicy.

- To jest nasza wolność. Sukcesem jest niepodległy kraj. Sukcesem są pewne postępy w modernizacji, jest edukacja milionów Polaków – mówił prezydent Lech Kaczyński w 2009 roku.

Lech Kaczyński zaznaczył, że transformacja gospodarczo-ustrojowa, która nabrała rozpędu po wyborach w 1989 roku przyniosła nie tylko korzyści. Do jej wad zaliczył m.in. złą sytuacją finansową Stoczni Gdańskiej i wysokie bezrobocie, będące konsekwencją tych przemian.

- Ten zakład nie jest tylko zakładem montażowym statków. Jest symbolem wolnej Polski i nie ma prawa upaść - twierdził Lech Kaczyński w 2009 roku.

Następnie prezydent złożył kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców oraz wziął udział we Mszy św., którą odprawił prymas Polski kardynał Józef Glemp.

Podczas obrad "Okrągłego Stołu" NSZZ "Solidarność" i obóz rządzący doszli do porozumienia, którym miało być rozpisanie wyborów. Dla strony opozycyjnej przeznaczono wszystkie miejsca w Senacie i 35 proc. miejsc w Sejmie.  W wyborach z 4 czerwca 1989 roku opozycja zdobyła 99 ze stu miejsc w Senacie i 161 w Sejmie, czyli maksymalną liczbę, na jaką zgodziła się rządząca PZPR. Wynik wyborów zmienił układ sił politycznych i stał się motorem zmian politycznych w krajach dawnego Bloku Wschodniego.

seb


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak