Polskie Radio
Section05
okrągły stół

Komuniści rozmawiają z opozycją. Negocjacje Okrągłego Stołu

Negocjacje nazwane Okrągłym Stołem miały swój początek 6 lutego 1989 roku. Po dwóch miesiącach rozmów przedstawicieli komunistycznej władzy z ludźmi opozycji - 5 kwietnia - podpisano porozumienie. Moment ten jest symbolicznym początkiem transformacji systemowej w Polsce i Europie Środkowej. Układ między władzami PRL a częścią opozycji do dziś wzbudza wiele dyskusji.
Zobacz więcej na temat:  Solidarność komunizm PRL

35. rocznica wyborów 4 czerwca. Co się wtedy działo z Polskim Radiem

Postanowienia Okrągłego Stołu umożliwiły stronie solidarnościowej zaistnienie na antenie Polskiego Radia. Przed pierwszymi po wojnie częściowo wolnymi wyborami 4 czerwca słuchacze mogli znów usłyszeć głos ludzi, którzy zostali wyrzuceni z pracy w następstwie wprowadzenia stanu wojennego osiem lat wcześniej. To nie znaczy, że komuniści oddawali eter chętnie i łatwo - audycja "Solidarni" powstawała mimo rzucanych pod nogi zespołu kłód. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA wybory 1989

Roman Zimand. Od piewcy komunizmu do zagorzałego antykomunisty

"Mentalnie znalazł się nie tylko poza takim czy innym «wypaczeniem» komunizmu, ale w ogóle poza komunizmem. Jego zerwanie miało charakter bezapelacyjny i było pozbawione wszelkich niedomówień, zamąceń czy dwuznaczności" – pisał o Romanie Zimandzie teoretyk literatury i krytyk literacki prof. Janusz Sławiński.
Zobacz więcej na temat:  Roman Zimand komunizm PRL Poznań 1956 Władysław Gomułka odwilż 1956 Jan Olszewski marzec 1968 sierpień 80 opozycja demokratyczna stan wojenny literatura drugi obieg

"Polacy wstali z kolan i podnieśli głowy". Andrzej Gelberg o fenomenie "Solidarności"

- Polacy poczuli pewną godność tego, że są Polakami. Nigdy nie był spisany etos "Solidarności" jako takiej, ale moim zdaniem wyrażał się on w trzech słowach: "Polska", "prawda" i "wolność" - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Gelberg, były redaktor naczelny "Tygodnika Solidarność", wspominając wydarzenia grudnia 1981 r.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny Solidarność historia Polski POLSKA społeczeństwo Antoni Trzmiel

"Dziś tragedia stanu wojennego ulega relatywizacji". Bronisław Wildstein o wydarzeniach z 1981 r.

- Stan wojenny był ogromnym wstrząsem i tragedią, przeżywaliśmy to bardzo. Ta wspaniała eksplozja "Solidarności", ten niezwykły ruch, który odbudowywał Polskę, który otwierał wielkie perspektywy, został zdławiony, ale nie do końca, "Solidarność" walczyła w podziemiu, a skala tego oporu to jest coś niezwykłego - mówił w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein, pisarz, działacz opozycji antykomunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny Tadeusz Płużański Solidarność historia Polski POLSKA społeczeństwo

"Nie rozliczyliśmy rzeczywistości komunistycznej, zagłaskaliśmy ją". Prof. Wysocki o przemianach po 1989 r.

- Mamy do czynienia z brakiem jednoznacznych rozliczeń tych wydarzeń w III Rzeczpospolitej, gdy sprawcy stanu wojennego traktowani byli z najwyższymi honorami. Jedna z opiniotwórczych polskich gazet robiła wszystko, aby ten stan wojenny był właściwie czymś "bardzo kulturalnym", jak to mówił jeden z pułkowników, wydarzeniem bez większego znaczenia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny Tadeusz Płużański Solidarność historia Polski POLSKA społeczeństwo