X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Section00

O festiwalu

Nowa Tradycja 2020O festiwalu
Section04

Idea festiwalu Nowa Tradycja zrodziła się w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych w kręgu wielbicieli muzyki tradycyjnej działających w Radiowym Centrum Kultury Ludowej.

RCKL – powołany do życia w 1994 roku dzięki zabiegom Marii Baliszewskiej stał się z miejsca ważnym ośrodkiem promowania (a może najpierw „dostrzegania”, bowiem zjawisko było dość skutecznie niezauważane przez innych) polskiej muzyki folkowej. Nie przypadkiem pojawia się tu przymiotnik „polskiej”, bowiem fakt, że tutejsza tradycja muzyczna stała się ważnym źródłem inspiracji dla wykonawców stąd jest również wielka zasługą RCKL – wszak jeszcze na początku lat dziewięćdziesiątych na scenie folkowej dominowali artyści odwołujący się do tradycji andyjskiej i celtyckiej.

Naturalnym ciągiem dalszym działalności RCKL-u okazała się właśnie Nowa Tradycja. Festiwal z jednej strony miał nawiązywać do idei podobnych imprez odbywających się w wielu krajach, a zajmujących się prezentowaniem niekomercyjnych zjawisk artystycznych. Zjawisk pozostających w twórczym dialogu między ludową tradycją a – szeroko rozumianą – współczesnością, gdzie wielość form, pomysłów interpretacyjnych i stylistycznych „krzyżówek” są warunkowane jedynie pomysłowością i wrażliwością muzyków – taka właśnie wkrótce miała się okazać Nowa Tradycja. Z drugiej strony - była ona naturalną odpowiedzią na to, co realnie działo się w polskiej muzyce, a okazywało się, że od przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych rośnie grupa młodych i starszych wykonawców, którzy czują potrzebę dialogu z tradycją czy tradycjami.

Pod tym względem Nowa Tradycja jest rzeczywiście festiwalem szczególnym na tle innych – również folkowych – imprez. Dla znacznej części publiczności, wypełniającej co roku Studio im. Witolda Lutosławskiego, najważniejszą częścią imprezy jest konkurs. Wynika to z faktu, że tu właśnie rodzą się artystyczne zjawiska, że ten festiwal bywa często albo pierwszym znaczącym występem zespołów, albo – wśród wielu innych – występem przełomowym. Potwierdzają to sami wykonawcy, potwierdza publiczność, a opinie te weryfikuje czas, gdy okazuje się, że artyści stawiający wspomniane pierwsze ważne kroki na festiwalowej scenie, stają się szybko klasykami gatunku – odnosząc nierzadko i sukcesy zagraniczne.

Tomasz Janas - dziennikarz muzyczny, publicysta, wieloletni juror Konkursu Muzyki Folkowej i Folkowego Fonogramu Roku

Section08
Kontakt

Festiwal Folkowy Polskiego Radia NOWA TRADYCJA

Radiowe Centrum Kultury Ludowej
al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa

tel. 22 64 55 301
nowatradycja@polskieradio.pl

Patroni medialni

Section012
Section013