Section00

Nagroda Muzyka Źródeł

Nowa Tradycja 2021Nagroda Muzyka Źródeł
Section04

Laureaci 2020Roman Wojciechowski

Pierwszy z pary tegorocznych laureatów, Roman Wojciechowski to jeden z najwybitniejszych skrzypków regionu opoczyńskiego. Urodził się w 1949 roku w Ciebłowicach Dużych, mieszka w Tomaszowie Mazowieckim. Pochodzi z rodziny uzdolnionej muzycznie: ojciec grał na organkach ustnych i śpiewał, dziadek prowadził śpiewy przy zmarłych i podczas pielgrzymek do Częstochowy, wuj grał na bębnie w kapeli z akordeonistą Stanisławem Kościechą i skrzypkiem Władysławem Kosylakiem. Gry uczył się u Feliksa Franczaka, skrzypka z Tomaszowa. Uczył się grać na klarnecie i saksofonie. Jest wciąż praktykującym muzykiem weselnym, grywa na potańcówkach i zabawach. Obecnie muzykuje ze swoją własną kapelą: Radosławem Bińkiem na harmonii trzyrzędowej i Bohdanem Lipskim na bębnie. Ma również młodych uczniów, którym przekazuje repertuar i z którymi wyjeżdża na konkursy. Roman Wojciechowski gra niezwykle stylowo, z zachowaniem charakterystycznych dla regionu manier wykonawczych. Znakomicie gra do tańca. Doskonałą technikę wykonawczą łączy z typowymi dla tradycyjnych muzykantów cechami stylu gry, m.in. ozdobnikami czy charakterystycznym rubatowaniem.

Roman Wojciechowski to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków tradycyjnych. Jest m.in. pięciokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, z czego aż trzykrotnym laureatem najwyższej nagrody – Baszty, którą zdobył w trzech kategoriach. W roku 2000 otrzymał odznakę "Zasłużony działacz kultury". Laureat Nagrody Kolberga (2012). W 2009 wystąpił także na scenie studia im. Witolda Lutosławskiego w koncercie „Muzyka Źródeł – Opoczyńskie”.

Anna Chuda

Anna Chuda urodziła się w roku 1946 w Posadowie w gminie Lwówek. Reprezentuje mikroregion Wielkopolski zwany Biskupizną. Jest mistrzynią śpiewu ludowego, gawędziarką i tancerką, posługuje się piękną gwarą biskupiańską. Jej repertuar tradycyjnych pieśni weselnych, dożynkowych, obyczajowych, kołysanek i przyśpiewek zawiera kilkaset melodii.

Tworzy także oracje weselne oraz gawędy w gwarze ludowej. Jest skarbnicą wiedzy na temat regionu, szczególnie bliskie są jej tematy wyjątkowego biskupiańskiego stroju, wielkopolskich tańców ludowych oraz śpiewu. Bardzo często angażuje się w projekty edukacyjne, prowadzi warsztaty śpiewacze, doradza młodszym artystom ludowym, prowadzi dziecięce i młodzieżowe zespoły ludowe.

Jest także częstym gościem na wielu festiwalach, na które zabiera swoje młode uczennice, chętnie dzieląc się swoją wiedzą. Wielokrotna laureatka Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Na przestrzeni ostatnich lat była bohaterką wielu audycji poświęconych tradycji Biskupizny na antenach Programu 1 i Programu 2 Polskiego Radia.

W archiwach PR znajduje się jej wiele nagrań tradycyjnych pieśni.

Section08
Section020
Kontakt

Festiwal Folkowy Polskiego Radia NOWA TRADYCJA

Radiowe Centrum Kultury Ludowej
al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa

tel. 22 64 55 301
nowatradycja@polskieradio.pl

Patroni medialni

Section024
Section025