Nowa Tradycja 2022

Rube Świnie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 15:24
Rube Świnie to czarny koń i biały kruk w wąskiej grupie zespołów wykonujących muzykę tradycyjną z obszaru historycznego Górnego Śląska. Założeniu zespołu przyświecało uwolnienie energii tanecznej spod siedmiu warstw kiecek korzystając z zapisów nutowych sprzed ponad 100 lat.
Rube Świnie
Rube ŚwinieFoto: Katarzyna Dudziak

Nazwa uważana za kontrowersyjną odwołuje się do pierwotnego składu zespołu, w którym dominowały akordeony na śląsku zwane cyją, ale czasem też świniokiem. Rube (śl. grube) ponieważ ich brzmienie miało być tłuste, mocne, bezkompromisowe ale też ciężkie tym samym nawiązując do tradycji pierwszych orkiestr dętych na górnym śląsku i mieszanych, dętych składów weselnych. Podczas swojej dotychczasowej działalności zespół zagrał niezliczoną ilość potańcówek w całej Polsce w tym potańcówkę otwierającą największe targi muzyki World – WOMEX 2017 w Katowicach. Występował na kilku scenach najważniejszych festiwali muzyki folk i ethno w tym: Festiwalu EthnoPort Poznań 2018, 52. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Otrzymał również Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Teatrem Naumionym z Ornontowic za spektakl „SZAC” do którego kapela stworzyła oprawę muzyczną i w którym występuje na żywo.

Zespół w ramach programu konkursowego pragnie przedstawić swoją interpretację muzyki śląskiej z archaicznych zapisków i własnych badań, w tym przede wszystkim z obszaru Śląska Opolskiego, ponieważ w naszym odczuciu nie doczekała się ona jeszcze tanecznej reprezentacji.

Kasia Dudziak - śpiew, baraban
Mateusz Dyszkiewicz - akordeon
Patryk Petersson - klarnet
Mikołaj Kostka - skrzypce
Marek Szulik - trąbka