JAZZ.PL

Zbigniew Namysłowski Quintet w Jazz.PL. Zobacz WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 06:56
- W tym roku minie dokładnie 60 lat od chwili, gdy pismo "Jazz" opublikowało wyniki ankiety zatytułowanej "Jazz na szczycie". Wówczas w 1961 roku Zbigniew Namysłowski został okrzyknięty muzykiem roku, także puzonistą i saksofonistą roku. Minęło 60 lat, na niebie i na ziemi jest masa dowodów, które udowadniają, że z tego szczytu Zbigniew Namysłowski nigdzie się nie wybiera - mówił podczas koncertu nestora polskiej muzyki jazzowej redaktor radiowej Dwójki Roch Siciński. Obejrzyj wideo.
Zbigniew Namysłowski Quintet
Zbigniew Namysłowski Quintet Foto: Polskie Radio

Zobacz wideo:

zbigniew namysłowski 1200 PAP.jpg
Zbigniew Namysłowski: zaczęło się od saksofonu Krzysztofa Komedy

Wykonawcy:

Zbigniew Namysłowski - saksofon altowy, saksofon sopranowy, sopranino

Sławek Jaskułke - fortepian

Andrzej Święs - kontrabas

Jacek Namysłowski - puzon

Patryk Dobosz - perkusja

***

Zbigniew Namysłowski jest w równej mierze zafascynowany możliwościami jazzu, co urodą folku, to także prekursor w łączeniu tych dwóch światów. Nie sposób wymienić wszystkich ważnych albumów, jakie w swojej karierze nagrał i nagród, jakie zdobył, ani przecenić jego roli w historii polskiego jazzu.

Saksofonista dysponujący niepodrabialnym brzmieniem i jedynym w swoim rodzaju frazowaniem, w którego żyłach płynie jazz, wystąpił ze swoim kwintetem, który współtworzą: Sławek Jaskułke (fortepian), Jacek Namysłowski (puzon), Andrzej Święs (kontrabas) oraz Patryk Dobosz (perkusja).


logo.jpg

Już od przeszło sześciu dekad Zbigniew Namysłowski jest czołowym przedstawicielem polskiej sceny muzycznej. Legendarny kompozytor, bandlider i improwizator.

- W ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat w polskim jazzie zmieniło się prawie wszystko, ale nie to, że Zbigniew Namysłowski nieustannie jest jedną z najbardziej barwnych postaci w branży. Historia polskiego jazzu bez Namysłowskiego byłaby jak polskie kino bez Wajdy, Sopot bez molo i polska kuchnia bez pierogów czy pomidorówki - mówił Roch Siciński, prowadzący piątkowy koncert. 

Piotr Metz, Roch Siciński i Andrzej Zieliński zapraszają na kolejne odcinki piątkowego cyklu koncertów jazzowych. W najbliższych tygodniach w studiu S3 wystąpią m.in. Joanna Duda Trio, czy formacja Nowicki/Święs/Frankiewicz.