Polskie Radio
Section05
Zbigniew Namysłowski

Pogrzeb Zbigniewa Namysłowskiego. "Był mistrzem Polski w jazzie i mistrzem jazzu w Polsce"

Rodzina, przyjaciele artyści i fani pożegnali legendarnego polskiego jazzmana Zbigniewa Namysłowskiego. Uroczystości pogrzebowe saksofonisty, kompozytora i aranżera rozpoczęły się w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych. Później urna z prochami muzyka została złożona w grobie rodzinnym na Starych Powązkach. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Namysłowski odeszli 2022 pogrzeby społeczeństwo Jazz MUZYKA

Pożegnanie Zbigniewa Namysłowskiego

7 lutego zmarł Zbigniew Namysłowski - jeden z ojców nowoczesnego polskiego jazzu i jeden z najważniejszych jego światowych propagatorów. W środowej "Nocnej strefie" słuchaliśmy klasyków i rarytasów z przebogatej dyskografii mistrza, zarówno tych firmowanych jego nazwiskiem, jak i tych, przy których współpracował z takimi tuzami, jak Komeda czy Niemen.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Namysłowski Jazz Rafał Księżyk Dwójka muzyka współczesna

Tomasz Tłuczkiewicz: Zbigniew Namysłowski był wodzem polskiego jazzu

- Był mistrzem Polski w jazzie i mistrzem jazzu w Polsce. Jestem jego fanem od 1963 roku, kiedy usłyszałem go na puzonie w składzie New Orleans Stompers, od tego wieczoru jestem fanem jazzu. Kwartet Namysłowskiego, jego debiut na Jazz Jamboree w 1964 roku, to moment, kiedy w Polsce naprawdę zaczął się jazz  - mówił na antenie Dwójki Tomasz Tłuczkiewicz, dziennikarz, były wieloletni prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, przyjaciel artysty.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Namysłowski Jazz Ewa Bem Andrzej Zieliński Tomasz Szachowski Dwójka

Zbigniew Namysłowski nie żyje. Legendarny jazzman i nauczyciel wielu pokoleń muzyków

W wieku 82 lat odszedł Zbigniew Namysłowski - saksofonista jazzowy, kompozytor, aranżer, nauczyciel wielu pokoleń młodych muzyków, leader i chociaż sam tego określenia bardzo nie lubił - legendarny polski jazzman. Nagrał ponad 30 autorskich płyt. Współpracował między innymi z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem i Michałem Urbaniakiem.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Namysłowski Jazz

Zbigniew Namysłowski Quintet w Jazz.PL. Zobacz WIDEO

- W tym roku minie dokładnie 60 lat od chwili, gdy pismo "Jazz" opublikowało wyniki ankiety zatytułowanej "Jazz na szczycie". Wówczas w 1961 roku Zbigniew Namysłowski został okrzyknięty muzykiem roku, także puzonistą i saksofonistą roku. Minęło 60 lat, na niebie i na ziemi jest masa dowodów, które udowadniają, że z tego szczytu Zbigniew Namysłowski nigdzie się nie wybiera - mówił podczas koncertu nestora polskiej muzyki jazzowej redaktor radiowej Dwójki Roch Siciński. Obejrzyj wideo.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Namysłowski Jazz Dwójka