Polskie Radio
Section05
Zbigniew Namysłowski

"Polish Radio Jazz Archives 36 - Zbigniew Namysłowski" - zapomniane sesje na krążku

- Tata wspomniał, że miał kiedyś etat w radiu i ten etat polegał na tym, że on musiał co miesiąc przygotować materiał do nagrania, a także chyba płacono mu za kompozycje, więc bardzo fajny był to dla niego, i twórczy, okres - mówił w Dwójce Jacek Namysłowski. Muzyk opowiadał o archiwalnych nagraniach Zbigniewa Namysłowskiego wydanych na krążku z serii "Polish Radio Jazz Archives 36" staraniem Agencji Muzycznej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Zieliński Zbigniew Namysłowski Jazz

Odeszli w ciągu minionego roku. Żegnamy wielkie osobistości kultury i sztuki

Muzycy, kompozytorzy, poeci, autorzy literaccy, a także propagatorzy muzyki czy literatury, to oni sprawiają, że nasze życie staje się lepsze, a my sami bardziej wrażliwi na piękno i drugiego człowieka. Gdy odchodzą, zostawiają w swoich dziełach cząstkę siebie samych.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Namysłowski Olgierd Pisarenko Andrzej Korzyński Jacek Trznadel Jarosław Marek Rymkiewicz Zofia Posmysz Ignacy Gogolewski Jerzy Trela Barbara Krafftówna Franciszek Pieczka W POLSKIM RADIU

Andrzej Dąbrowski: miałem być pianistą, a nie perkusistą [ZOBACZ WIDEO]

- Podobno miałem dobre ręce do fortepianu, moja mama widziała we mnie pianistę. Trochę grałem i dlatego zostałem przyjęty do liceum muzycznego, nowo otwieranego wtedy w Krakowie. W czasie egzaminu wstępnego mój przyszły profesor stwierdził, że mam wyjątkowe poczucie rytmu, którym się zachwycił. Zaproponował moim rodzicom, żebym z fortepianu przeszedł na główną perkusję - opowiadał Andrzej Dąbrowski w rozmowie z Robertem Mazurkiem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Robert Mazurek Josephine Baker Wojciech Karolak Zbigniew Namysłowski Andrzej Kurylewicz Agnieszka Osiecka perkusja muzyka rozrywkowa piosenka Andrzej Dąbrowski

Pogrzeb Zbigniewa Namysłowskiego. "Był mistrzem Polski w jazzie i mistrzem jazzu w Polsce"

Rodzina, przyjaciele artyści i fani pożegnali legendarnego polskiego jazzmana Zbigniewa Namysłowskiego. Uroczystości pogrzebowe saksofonisty, kompozytora i aranżera rozpoczęły się w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych. Później urna z prochami muzyka została złożona w grobie rodzinnym na Starych Powązkach. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Namysłowski odeszli 2022 pogrzeby społeczeństwo Jazz MUZYKA

Pożegnanie Zbigniewa Namysłowskiego

7 lutego zmarł Zbigniew Namysłowski - jeden z ojców nowoczesnego polskiego jazzu i jeden z najważniejszych jego światowych propagatorów. W środowej "Nocnej strefie" słuchaliśmy klasyków i rarytasów z przebogatej dyskografii mistrza, zarówno tych firmowanych jego nazwiskiem, jak i tych, przy których współpracował z takimi tuzami, jak Komeda czy Niemen.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Namysłowski Jazz Rafał Księżyk Dwójka muzyka współczesna