JAZZ.PL

Kacper Smoliński - mistrz harmonijki ustnej i jego pierwsza autorska płyta [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2021 19:15
Kacper Smoliński był bohaterem koncertu z cyklu "Jazz.PL". Grający na harmonijce ustnej artysta wraz z zespołem zaprezentował muzykę ze swego pierwszego autorskiego albumu. Przeżyjmy to jeszcze raz - zapraszamy do zobaczenia wideo ostatniego koncertu! 

ZOBACZ WIDEO

[YouTube Programu 2 Polskiego Radia]

Kacper Smoliński gra na harmonijce ustnej, jest kompozytorem oraz reżyserem dźwięku, a także członkiem zespołu Weezdob Collective. Edukację rozpoczął od studiów na wydziale Reżyserii Dźwięku na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 2009 roku, gdzie kształcił się pod kierunkiem realizatora nagrań Piotra Madziara.

W 2013 roku rozpoczął studia licencjackie na kierunku Kompozycja z Aranżacją w klasie dr. Krzesimira Dębskiego w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a w 2014 roku studia na Universität der Künste Berlin, którą to uczelnię ukończył w 2019 roku. Podczas pobytu w Berlinie miał okazję pracować pod okiem takich muzyków, jak Peter Weniger, Kurt Rosenwinkel, Greg Cohen, Geoffroy de Masure, Gerard Presencer, Hendrik Meurkens.

Równolegle do studiów w Berlinie, ukończył harmonijkę jazzową na studiach II stopnia w Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Kacper Smoliński jest laureatem licznych nagród, a są wśród nich m.in.: nagroda dla najlepszego solisty na Internationale Jazzwoche Burghausen 2019, nagroda specjalna dla największej indywidualności konkursu na Jazz Nad Odrą Festival 2018, II miejsce na VIII Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach 2017.

Zwyciężył w ankiecie Jazz Top 2019 magazynu "Jazz Forum" w kategorii instrumentów różnych. Współtworzy doceniany na wielu festiwalach i konkursach zespół Weezdob Collective (m.in. Grand Prix Jazz nad Odrą 2018, Grand Prix Blue Note Jazz Competition 2016), z którym w 2020 roku wydał album "Komeda, Ostatnia Retrospekcja…".

Jest także członkiem grupy Jazz Forum Talents, skupiającej młode talenty polskiego jazzu. Współpracuje z Włodkiem Pawlikiem, zespołem Dagadana, jest także członkiem Poznan Jazz Philharmonic Orchestra. Koncertował z takimi artystami, jak Leszek Możdżer, Billy Cobham, Krzysztof Herdzin, Agnieszka Duczmal, Marcin Pospieszalski, Jean-Luc Ponty, Stanley Jordan. 

Skład zespołu:

Kacper Smoliński – harmonijka

Krzysztof Lenczowski – wiolonczela

Tomek Sołtys – fortepian

Bartek Miler – instrumenty perkusyjne

Łukasz Żyta – perkusja

Koncert prowadził Andrzej Zieliński.

***

Cykl Jazz.PL, organizowany przez radiową Dwójkę, stanowi najbogatszą ofertę koncertową w Polsce skierowaną do miłośników muzyki jazzowej. W piątkowych audycjach można usłyszeć cały przekrój rodzimego środowiska jazzowego. W cyklu występują legendarni artyści, którzy pisali historię tego gatunku muzycznego w Polsce, a także największe gwiazdy współczesnej sceny jazzowej i przedstawiciele młodego pokolenia jazzmanów będących u progu wielkiej kariery.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

***

Na audycję "Jazz.PL" zaprosiliśmy w piątek 17 grudnia.