JAZZ.PL

Jazz.PL - Skalpel gra (w kwintecie). Stańko i nie tylko [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 19:15
W cyklu "Jazz.PL" wystąpił zespół Skalpel. W repertuarze koncertu pojawiły się najpopularniejsze utwory z dotychczasowego dorobku wrocławskiego duetu, ale także propozycja premierowa, przygotowana specjalnie na ten koncert, w której wrocławscy artyści wykorzystali solowe nagranie Tomasza Stańki pochodzące z Archiwum Polskiego Radia.

- Muzyka tego artysty inspirowała nas od początku naszej działalności, zapożyczaliśmy dźwięki z jego płyt. Dzięki radiowemu archiwum zapoznaliśmy się z kilkoma utworami solowymi Tomasza Stańki z lat 70. Jeden z nich zatytułowany "Upojenie" opracowaliśmy na nasz zespół i wykonamy go na początku piątkowego koncertu - mówią Igor Pudło i Marcin Cichy, artyści tworzący Skalpel. W studiu S3 Polskiego Radia w Warszawie towarzyszyli im: Damian Kostka (kontrabas), Piotr Rakowski (wibrafon) oraz Rafał Dutkiewicz (perkusja).

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

W programie koncertu pojawią się także utwory z poprzednich płyt Skalpela, w tym z wydanego w 2020 roku albumu "Highlight", który otworzył kolejny rozdział w karierze grupy. To płyta, na której punkty odniesienia wyznaczane są przez fusion Milesa Davisa, minimal music czy elektroniczną spuściznę wytwórni Warp i Ninja Tune.

Skalpel: eksperymentalne cięcia [WIDEO]>>>>

Patrząc głębiej w dyskografię Skalpela, można zauważyć, że już wraz z albumem "Transit" duet wyszedł daleko poza polskie inspiracje. Wówczas ambient, swing, latino, trip hop, broken beat i jazz zmieszały się w oryginalnej i świeżej formie. Z kolei na pierwszych dwóch albumach dla Ninja Tune ("Skalpel" i "Konfusion") duet przełożył na język współczesnej elektroniki brzmienie i klimat polskiego jazzu z lat 60. i 70., tworząc muzykę o wyrafinowanej strukturze i dużym ładunku emocjonalnym.

Ambientowy jazz z hiphopowym zacięciem i domieszką easy listening – tak swoje brzmienie definiują Marcin Cichy i Igor Pudło.

Koncert poprowadził Roch Siciński

***

Koncert był transmitowany na antenie Dwójki 14 stycznia.