JAZZ.PL

Bernard Maseli Septet w hołdzie dla Jerzego Miliana [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 09:11
W piątek (29.04) w ramach cyklu "Jazz.PL" zdarzyło się coś bez precedensu, gdyż na scenie znalazły się cztery wibrafony. W Studiu S-3 Polskiego Radia wystąpił zespół, którego liderem jest wybitny wibrafonista Bernard Maseli. Zachęcamy do obejrzenia tego występu!

Zobacz wideo:

(Facebook Dwójki)

Wibrafonista Bernard Maseli, pomysłodawca tego koncertu, tak mówił w audycji "Wybieram Dwójkę". - Pianista Jerzy Milian nie planował gry na wibrafonie. Często dzieje się tak, że przypadkowe sytuacje są początkiem czegoś wielkiego. Jerzy Milian jest ojcem polskiego wibrafonu, wywarł olbrzymi wpływ na kolejne pokolenia, sam jestem dobrym przykładem. W telewizji zobaczyłem jego solo i tak się to dla mnie zaczęło - wspominał.

Płyta poświęcona artyście nosi ukazała się w lipcu 2021 roku. Koncertowy album nosi tytuł "Good Vibes of Milian". - Jerzy poznał nasz program i go zaakceptował, wręcz został fanem tego zespołu, to było niezwykłe. Wracałem po naszym pierwszym koncercie z Łodzi do Sopotu, zadzwonił do mnie i opowiedział o swej emocjonalnej reakcji na tę muzykę. Niestety względy zdrowotne nie pozwoliły już na wspólny występ - mówił Bernard Maseli.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Artysta współpracował między innymi z takimi muzykami jak: Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Mino Cinelu, Nippy Noya, Bill Bruford, Dean Brown, Mike Stern, Frank Gambale, David Fiuczyński, Eric Marienthal, Bob Malac, Bill Evans, Matthew Garrison, Manou Gallo, Paco Sery, Dave Samuels, Victor Mendoza, Marvin "Smitty" Smith, Hadrien Feraud, Ewa Bem, Lora Szafran, Anna Maria Jopek, Grzegorz Skawiński, Mieczysław Szcześniak i wielu innych. Jest autorem wielu kompozycji i aranżacji (również produkcje radiowe) i nagrał ponad siedemdziesiąt płyt.

Bernard Maseli wraz z zespołem Walk Away nagrał dziesięć płyt długogrających i brał udział we wszystkich największych festiwalach jazzowych w kraju i za granicą. W latach 1985-87 współpracował z zespołem Young Power, z którym zarejestrował dwie płyty. W 1992 roku wraz z pianistą Zbigniewem Jakubkiem założył duet Back In. W 1995 roku rozpoczął trwającą do dziś współpracę ze znakomitym basistą Krzysztofem Ścierańskim. Od kilku lat zajmuje się również produkcją muzyczną. Od dwóch dekad zajmuje pierwsze miejsce w kategorii wibrafon, w ankiecie "Jazz Top" miesięcznika "Jazz Forum" oraz wysokie miejsca jako kompozytor i aranżer. Również od ponad 20 lat jest wykładowcą na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

W 1999 roku wraz z saksofonistą Jerzym Główczewskim i wokalistą Kubą Badachem utworzył pierwszy swój projekt autorski pod nazwą The Globetrotters. Od 2006 roku wraz z Krzysztofem Ścierańskim, Markiem Radulim oraz Paulem Vertico jest członkiem formacji The Colors. W 2004 roku nawiązał współpracę z kompozytorem Zbigniewem Preisnerem, który w 2007 roku zaprasza go do nagrania płyty "Silence, Night And Dreams". Płyta została nagrana w gwiazdorskiej obsadzie (m.in. Teresa Salgueiro, Lars Danielsson, John Parricelli).

Na początku 2021 roku, w prestiżowej serii "Polish Jazz Masters" ukazał się album "Drifter". Jest to pierwszy autorski materiał w bogatej dyskografii muzyka.

Skład zespołu podczas koncertu w Studiu S-3:
Bernard Maseli - wibrafon, marimba
Bartosz Pieszka - wibrafon, marimba
Dominik Bukowski - wibrafon
Karol Szymanowski - wibrafon
Bogusław Kaczmar - fortepian
Michał Kapczuk - kontrabas
Marcin Jahr - perkusja

Koncert poprowadził Andrzej Zieliński.

***

Na koncert w ramach cyklu "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (29.04) w godz. 18.00-19.00.