JAZZ.PL

"Zbigniew Wegehaupt Recomposed". Wojciech Pulcyn w hołdzie swemu mistrzowi [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2022 19:10
Grał ze wszystkimi. Nagrywał i z Tomaszem Stańką, i ze Zbigniewem Seifertem, ale też z Grzegorzem Ciechowskim czy Marylą Rodowicz. Wykształcił całe pokolenia jazzowych kontrabasistów. Ślązak z krwi i kości. Bohaterem koncertu w cyklu "Jazz.PL" był Zbigniew Wegehaupt. Po jego utwory sięgnął Wojciech Pulcyn Quintet. 

Zobacz wideo:

[You Tube Dwójki]

W tym roku mija 10. rocznica śmierci znakomitego kontrabasisty Zbigniewa Wegehaupta. Muzyk zmarł na atak serca 13 stycznia 2012 roku. 

W polskim jazzie znał go dosłownie każdy. Był bowiem nie tylko wybitnym muzykiem, ale też kompozytorem i wykładowcą. Niezapomniane lekcje mogą pamiętać uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia przy ulicy Bednarskiej w Warszawie, gdzie wykładał kontrabas na Wydziale Jazzu. 

Sam, znacznie wcześniej, studiował w Katowicach na Wydziale Instrumentalnym PWSM - obecnie Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego. Jeszcze jako student, w roku 1974, zdobył I nagrodę w konkursie improwizacji.  

Współpracował niemal ze wszystkimi słynnymi muzykami jazzowymi w Polsce: Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Seifertem, Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Andrzejem Kurylewiczem, Jerzym Satanowskim, Zbigniewem Namysłowskim, Wojciechem Karolakiem, Januszem Skowronem, Henrykiem Miśkiewiczem, Krzesimirem Dębskim. Koncertował również z pianistą Włodkiem Pawlikiem w jego Trio. Prowadził także własny kwartet, z którym nagrał dwie fascynujące płyty: "Wege" i "Tota".

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Po znakomite kompozycje Zbigniewa Wegehaupta sięgnął uczeń mistrza – Wojciech Pulcyn.

Kontrabasista do współpracy zaprosił Jerzego Małka (który wziął udział w nagraniu ostatniej płyty Zbigniewa Wegehaupta), Pawła Kaczmarczyka, Tomasza Grzegorskiego i Sebastiana Frankiewicza.

Koncert w Studiu S-3 Polskiego Radia poprowadził Andrzej Zieliński.

***

Partnerem letniej odsłony cyklu "Jazz.PL" jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Transmisja koncertu również w portalu Ninateka.pl.

***

Koncert "Zbigniew Wegehaupt Recomposed" transmitowaliśmy w piątek (19.08) o godzinie 18.00.