JAZZ.PL

HAŁVVA feat. Timothée Quost w koncercie "Music of Andrzej Trzaskowski" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 10:00
W tej odsłonie naszego cyklu "Jazz.PL" awangardowy projekt HAŁVVA Kamila Piotrowicza i Jacka Prościńskiego zaprezentował swoją wizję kompozycji Andrzeja Trzaskowskiego. Zapraszamy do oglądania!

Zobacz wideo:

(You Tube Dwójki)

Artyści sięgnęli po mniej znane orkiestrowe kompozycje Andrzeja Trzaskowskiego z początku lat siedemdziesiątych, jak "Bloki" czy "Magma", ale również wcześniejsze utwory z lat sześćdziesiątych i balladę z filmu "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza (1959).

Kiedy dostałem nagrania z Archiwum Polskiego Radia, to zobaczyłem, jak bardzo odważnym muzykiem był Trzaskowski – mówi pianista Kamil Piotrowicz, który na zamówienie radiowej Dwójki przygotował nowe aranżacje utworów Andrzeja Trzaskowskiego. – Słuchając jego kompozycji, mam poczucie, że jest to muzyka o dużej odwadze, która łączy się z przełamywaniem bariery, poruszaniem się gdzieś dalej, graniem w sposób ryzykowny, awangardowy (…), kiedy słuchałem tych nagrań, byłem w szoku, byłem nimi zafascynowany.

HAŁVVA feat. Timothée Quost w koncercie Music of Andrzej Trzaskowski
HAŁVVA feat. Timothee Quost w koncercie Music of Andrzej Trzaskowski.JPG

Do polskich artystów dołączy także gość specjalny – francuski trębacz Timothée Quost. O tej nowej współpracy opowiadał Dwójce Kamil Piotrowicz: W wypadku tego koncertu chciałem mieć w zespole instrument dęty i od razu pomyślałem o Timothéem, gdyż jego język muzyczny świetnie współgra z tym, co tworzymy z Jackiem Prościńskim w duecie HAŁVVA. Aranżowanie muzyki Trzaskowskiego na ten właśnie skład było podwójnym wyzwaniem, bo musiałem zadać sobie kilka ważnych pytań; na ile ma to być Trzaskowski, a na ile ma to być HAŁVVA, gdzie znaleźć odpowiedni balans.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Skład:

Kamil Piotrowicz – fortepian/syntezatory/elektronika

Jacek Prościński – perkusja/elektronika

Timothée Quost – trąbka/elektronika

Koncert poprowadzi Roch Siciński.

Zobacz zapowiedź

[Facebook Dwójki]

***

Kamil Piotrowicz – pianista, kompozytor, nominowany do nagrody Fryderyk 2019 oraz Fryderyk 2017 za autorskie albumy „Product Placement” oraz „Popular Music”. Jest liderem i członkiem zespołów Kamil Piotrowicz Sextet, HAŁVVA, Wojtczak / Piotrowicz, LAWAAI i Il Mare. Piotrowicz jest w trakcie pianistycznych studiów doktoranckich w The Royal Academy of Music w Aarhus. Wcześniej ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie w klasie kompozycji w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz w Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Piotrowicz jest współtwórcą festiwalu Idealistic Festival oraz niezależnego wydawnictwa Howard Records. Otrzymał szereg nagród kulturalnych, m in. Zachodniopomorską Nagrodę Kulturalną Pro Arte czy Młody Twórca Kultury Miasta Gdańska. Koncertował w wielu państwach Europy, ale prezentował swoją muzykę także w Afryce, a w tym roku również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Jacek Prościński – perkusista, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, od lat aktywnie działający na trójmiejskiej scenie muzycznej – współtworzy projekty: LLovage z Olem Walickim, Mu z Tymonem Tymańskim oraz duety Lasy i HAŁVVA. Gra również w zespole Perfect Son Tobiasza Bilińskiego i należał do nieistniejącego już kolektywu delay ok. Od 2019 roku intensywnie rozwija swój solowy projekt wh0wh0.

Timothée Quost – francuski trębacz, improwizator i kompozytor, który obecnie dzieli życie między Paryż i Kopenhagę. W swojej twórczości unika wyraźnych etykiet stylistycznych. Edukację zaczął od klasyki, następnie ukończył jazzowy kierunek w paryskim konserwatorium i szybko zainteresował się free jazzem oraz szeroko pojętą muzyką improwizowaną. Wykorzystując elektronikę, Quost wypracowuje bardzo indywidualny język muzyczny. Do tej pory współpracował m.in. z Joachimem Kuhnem czy National Jazz Orchestra, ale przede wszystkim prowadzi autorskie projekty (nagradzany sekstet QUOSTET czy grupę Octopulse), a także koncertuje solo. Jest w trakcie studiów doktoranckich w Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze.

***

Partnerem letniej odsłony cyklu "Jazz.PL" jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Transmisja koncertu również w portalu Ninateka.pl.

***

Koncert "Music of Andrzej Trzaskowski" odbył się w piątek (26.08).