JAZZ.PL

Grażyna Auguścik i trio Kuby Stankiewicza w repertuarze Victora Younga [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 19:00
W cyklu Jazz.PL królowała muzyka Victora Younga. Kompozytor o polskich korzeniach zmienił oblicze amerykańskiej muzyki filmowej i popularnej, a utwory jego autorstwa zyskały miano standardów jazzowych. "Stella by Starlight", "My Foolish Heart", czy "When I Fall in Love" wykonywały takie sławy jak Ella Fitzgerald, Frank Sinatra, Nat King Cole, Charlie Parker, Miles Davis czy Stan Getz, ale także gwiazdy wywodzące się z innych gatunków muzycznych od Ricka Astleya po Celine Dion.

Zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]

Swoje interpretacje utworów Younga przedstawiła Grażyna Auguścik w towarzystwie tria Kuby Stankiewicza. Mieszkająca od 34 lat w Chicago polska wokalistka zyskała uznanie krytyków muzycznych i publiczności, zdobywając miano jednej z najbardziej intrygujących, współczesnych wokalistek na scenie jazzowej. Jej nieuchwytny styl rzuca wyzwanie tradycyjnym definicjom jazzu i pokazuje wokalistkę bez granic. Niekonwencjonalne podejście do adaptowania dzieł klasycznych w jej wykonaniu zawsze jest hołdem dla oryginału i jednocześnie przygodą na niezbadanym terytorium.

Przed koncertem, o 17.30, Grażyna Auguścik była gościem audycji "O wszystkim z kulturą".

Wokalistka podkreśla, że muzyka Victora Younga towarzyszy jej przez całą karierę. - To są przepiękne piosenki, śpiewałam je przed wyjazdem z Polski, w trakcie studiów w Bostonie i później, już po przeprowadzce do Chicago, ale nigdy nie zwracałam uwagi, że to wszystko napisał Victor Young. Dopiero po rozmowie z Kubą Stankiewiczem uświadomiłam sobie, jak ważny był ten kompozytor dla polskiej i amerykańskiej muzyki - przekonuje.

Skład:

Grażyna Auguścik – śpiew

Kuba Stankiewicz – fortepian

Wojciech Pulcyn – kontrabas

Sebastian Frankiewicz – perkusja

prowadzenie koncertu – Roch Siciński

 

***

- Z Kubą Stankiewiczem (tak jak z Andrzejem Jagodzińskim czy Bogdanem Hołownią) na scenie czuję się fantastycznie, to jest komfort, bo wiem, że muzyka zawsze pójdzie w dobrą stronę. Kiedy artyści na scenie się wzajemnie słuchają, to wszystko się zgadza, a oni to potrafią. Kuba studiował w Bostonie w tym samym czasie co ja, mieszkaliśmy na jednej ulicy, dwa domy obok i choć spędzaliśmy ze sobą dużo czasu, to na scenie spotkaliśmy się dopiero rok temu – właśnie z repertuarem Victora Younga – mówi radiowej Dwójce Grażyna Auguścik.

Piosenkarka, kompozytorka, aranżerka i producentka Grażyna Auguścik dzieliła scenę z takimi znakomitościami jazzu jak Michael i Randy Brecker, Jim Hall, Toots Thielemans, John Medeski, Paul Wertico, Kurt Rosenwinkel, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Patricia Barber, Paulinho Garcia, Jarosław Bester, Andrzej Jagodziński i wielu innych.

WSZYSTKIE KONCERTY Z CYKLU JAZZ.PL OBEJRZYSZ TUTAJ.

Zawodową karierę muzyczną rozpoczęła w Polsce, a następnie w 1992 roku ukończyła studia w prestiżowym Berklee College of Music w Bostonie. Dyplom ukończenia szkoły otrzymała z wyróżnieniem, z rąk Phila Collinsa i Ala Jarreau. Od 1994 mieszka w Chicago, gdzie koncertuje, nagrywa płyty jako liderka i gość innych artystów. Do tej pory nagrała i wyprodukowała 22 albumy, z których 12 wyszło z jej własnej wytwórni płytowej GMA Records, a także występowała gościnnie w wielu projektach nagraniowych. W 2016 założyła fundacje non-profit "Sounds and Notes" i od 2017 roku organizuje w Chicago coroczny festiwal "Chopin In The City".

Kuba Stankiewicz od wielu lat należy do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych. W drugiej połowie lat 80. XX wieku grał z zespołem Jana Ptaszyna Wróblewskiego, następnie z kwintetem i kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego. Wojciech Pulcyn to kontrabasista, absolwent m.in. Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina na wydziale jazzowym. Współpracował m.in. z Piotrem Baronem, Ewą Bem, Wojtkiem Karolakiem czy z zespołem "Kapela ze wsi Warszawa". Sebastian Frankiewicz jest absolwentem Wydziału Jazzu Katowickiej Akademii Muzycznej i laureatem wielu nagród. Koncertuje m.in. z Agą Zaryan, Urszulą Dudziak oraz Januszem Skowronem.

Zobacz też:

***

Koncert z cyklu "Jazz.PL" transmitowaliśmy w piątek (25.11) w godz. 18.00 - 19.00.

mg/kor