JAZZ.PL

superminimalism - jazz, kontrapunkty i przekształcenia [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 07:00
W ramach cyklu "Jazz.PL" wystąpił kwintet superminimalism, który po raz pierwszy zaprezentował przed publicznością pełny repertuar, jaki docelowo ma znaleźć się na debiutanckiej płycie zespołu. Zapraszamy do oglądania!

Zobacz wideo:

[You Tube Dwójki]


Cykl "Jazz.PL" jest inicjatywą w której radiowa Dwójka prezentuje słuchaczom szerokie spektrum polskiego jazzu. W ramach koncertowej serii w Studiu S3 występują zarówno muzyczni giganci, od lat uznawani za liderów krajowej sceny, jak i debiutanci, których pierwsze autorskie projekty dostarczają wyraźnych dowodów na to, że polski jazz rozwija się w bardzo ciekawych kierunkach. Najbliższym koncertem chcielibyśmy przedstawić Państwu jeden z najciekawszych zespołów młodego pokolenia.

Liderem grupy i jednocześnie autorem wszystkich kompozycji jest perkusista Stefan Raczkowski. Artysta podkreśla, że jego kwintet to "przestrzeń do realizowania indywidualnej myśli kompozytorskiej. Zespół z założenia charakteryzuje się jazzowym brzmieniem, jednak materiał muzyczny wędruje w swojej koncepcji w różne strony".

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Zespół superminimalism zadebiutował w 2021 roku podczas konkursu Jazz Juniors, gdzie otrzymał II nagrodę oraz zaproszenie na Polska Jazz Festival w Budapeszcie oraz Toronto Downtown Jazz Festival w Kanadzie. Nietypowe instrumentarium (trzy instrumenty dęte, kontrabas i perkusja) oraz rezygnacja z instrumentu harmonicznego pozwala muzykom na swobodne operowanie linią melodyczną oraz inspiruje do ilustracyjnego podejścia do muzyki. "Swoje utwory chciałbym wpisywać w większe, złożone formy, korzystając z dotychczasowych doświadczeń z muzyką współczesną i orkiestrową. Fascynuje mnie łączenie stylistyki jazzowej z elementami aleatoryzmu i sonoryzmu, korzystanie z kontrapunktów i przekształceń" - dodaje Stefan Raczkowski.

Skład:

Stefan Raczkowski - perkusja

Marcin Elszkowski - trąbka

Robert Wypasek - saksofon altowy/tenorowy

Jakub Łępa - saksofon tenorowy/klarnet basowy

Michał Aftyka - kontrabas

Prowadzenie koncertu - Roch Siciński.

***

Stefan Raczkowski jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych (m.in. European Solo Competition for Brass and Percussion Instruments w Szkocji, Jazz Juniors, Internationalen Marimba - Wettbewerb w Niemczech), występował na festiwalach muzycznych w kraju i za granicą (m.in. Warszawska Jesień, Internationale Ferienkurse fur Neue Musik, Warsaw Summer Jazz Days).

W 2015 roku ukończył licencjat z perkusji klasycznej w krakowskiej Akademii Muzycznej, rok później rozpoczął studia jazzowe w Conservatorium van Amsterdam, a w 2020 roku uzyskał tytuł magistra Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale jazzu. Otrzymał stypendium rektora Akademii Muzycznej w Krakowie, Ministra Edukacji Narodowej oraz Sapere Auso.

W 2013 roku zdobył nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rok później zadebiutował jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Kaliskiej. Po rozwinięciu swojej kariery jako perkusista klasyczny zwrócił swoją uwagę w stronę jazzu i muzyki rozrywkowej. Angażuje się w wielu zespołach o zróżnicowanej stylistyce. W 2019 roku odbył trasę po Chinach w trio pianisty Pawła Kaczmarczyka, a w 2020 roku wyjechał na semestr do Republiki Środkowoafrykańskiej uczyć w African Music School - szkole muzycznej założonej pod hasłem "Instrumenty zamiast broni".

Po powrocie do Polski założył swój własny zespół superminimalism, w którym realizuje pomysły jako lider i kompozytor. Poza muzyką zajmuje się na co dzień również sztukami plastycznymi.

Zobacz zapowiedź:

[Facebook Dwójki]

***

Koncert odbył się w 3 lutego o godzinie 18.00. 

mo 

Zobacz więcej na temat: Jazz pr poleca