JAZZ.PL

"Rojazzvitch" by Rodziewicz [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 19:05
- Płyta jest kroniką jednego roku mojego życia, nie tylko artystycznego. Nie są to impresje na temat stanu duszy, ale próba opowiedzenia za pomocą muzyki jak piękne, zmienne i zaskakujące jest przebywanie w towarzystwie osób ukochanych i przyjaciół, w inspirujących miejscach i sytuacjach, pielęgnowanie pasji i miłości - mówi Jacek Rodziewicz o swoim solowym (choć w zespole) debiucie "Rojazzvitch", który zaprezentował w ramach cyklu Jazz.PL.
Rodziewicz w Studiu S-3
Rodziewicz w Studiu S-3Foto: Cezary Piwowarski/PR

ZK Collaboration 1200.jpg
Jazz.PL. ZK Collaboration i "Slow Food" [ZOBACZ WIDEO]

Oglądaj wideo

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

 

Jacek Rodziewicz jest saksofonistą barytonowym i kompozytorem. Nie jest też nowicjuszem. Całkiem niedawno powołał do życia jazz-rockowo-latynoską grupę Q YA VY, z którą nagrał dwa przebojowe albumy i objechał Polskę wzdłuż i wszerz. Wcześniej dał się poznać jako klawiszowiec i saksofonista grając w zespołach Republika, Kult, Opera i Atrakcyjny Kazimierz oraz na płytach Kazika Staszewskiego i Kayah.

Pandemiczne zamknięcie klubów i sal koncertowych oraz istotne zmiany w życiu osobistym wyzwoliły w nim potrzebę realizacji - pierwszego w zapracowanym życiu - projektu pod własnym nazwiskiem. Płytę "Rojazzvitch" nagrał w niespiesznym tempie i w komfortowych warunkach, które sam sobie zapewnił, bo jako muzyk z nikim na co dzień się nie ściga. 

- Kiedy kilka lat temu, po dłuższej przerwie wracałem do muzyki, moją ambicją był powrót do jazzu. Jako instrumentalista zakochany jestem w jazzie od dawna, jako słuchacz interesuję się natomiast wieloma gatunkami i stylami. Kiedy pomyślałem o swoim debiucie wiedziałem, że powinien to być album, na którym jazz nie będzie dominantą i że chcę zrobić go z przyjaciółmi.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Dlatego do gry zaprosił Macieja Sikałę i Marcina Gawdzisa, jak mówi: najlepszych "cats" (co w slangu jazzowym oznacza mistrzów) na polskim rynku. Ściągnął także dj Kacpra Nowaka znanego jako Steve Nash, bo, jak mówi, "wiedziałem, że producentem-aranżerem płyty powinien być ktoś, kto czuje muzykę tak jak ja i kto będzie dla mnie przewodnikiem po świecie intrygującej i zachwycającej muzyki elektronicznej, a Kacper jest właśnie kimś takim".

Na albumie pojawiają się także: Kayah, gitarzysta Mateusz "Qrek" Kurek, perkusista Michał Bryndal, pianista Piotr Wyleżoł. Znaleźć też można kilka słów od… Johna Coltrane'a, którego udało się "zaangażować" dzięki dobrodziejstwu współczesnej technologii.

Muzyka zespołu Rodziewicz wpisuje się stylistycznie w nurt nu jazz będący fuzją wielu stylistyk, jednocześnie jest wyrazem fascynacji muzycznych band lidera. Podczas koncertu usłyszymy energetyczny materiał z debiutanckiej płyty zespołu.

Zespół zagrał w składzie:

Jacek Rodziewicz - saksofon barytonowy & klawisze

Steve Nash - klawisze, samplery & instrumenty elektroniczne

Maciej Sikała - saksofon tenorowy, saksofon sopranowy & klarnet basowy

Marcin Gawdzis - trąbka & flugelhorn

[materiały promocyjne]

Zobacz zapowiedź:

(Facebook Dwójki)

Koncert prowadził Piotr Metz.

***

Na audycję "Jazz.PL" zaprosiliśmy w piątek12 listopada. 

Zobacz więcej na temat: Jazz Dwójka