JAZZ.PL

"Nasza Miłość". Dorota i Henryk Miśkiewiczowie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 19:20
W cyklu Jazz.PL wystąpił wyjątkowy duet – Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz w nowym projekcie. "Nasza Miłość" to pierwszy, wspólny projekt ojca i córki, saksofonisty i wokalistki jazzowej. Nieprzypadkowo powstał on w roku 70. urodzin Henryka Miśkiewicza.

[YouTube Programu 2 polskiego Radia]

Dorota i Henryk tworzą zgrany zespół na scenie i w życiu. - Tata jest ciepły, opiekuńczy i rodzinny - wyznaje Dorota Miśkiewicz. - Kiedy byliśmy dziećmi, a on wyjeżdżał na zagraniczne koncerty, do każdego z nas (mamy, brata i mnie) pisał osobne listy. W jednej kopercie przychodziły aż trzy - czuliśmy się przez to wyróżnieni.

Dla Doroty Henryk Miśkiewicz był wtedy przede wszystkim tatą, ale w jazzowym środowisku uchodził (i nadal uchodzi!) za wybitnego saksofonistę. Słychać go było niemalże na każdej polskiej płycie, grał w legendarnym zespole Jazz Carriers oraz w Studio Jazzowym Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Koncertował na całym świecie m.in. z Ewą Bem, Andrzejem Jagodzińskim, Jarosławem Śmietaną, Wojciechem Karolakiem czy Adzikiem Sendeckim. Nagrał wiele płyt także jako lider – zaczynając od bestsellerowej "More love", przez "Lyrics", za którą otrzymał Fryderyka, na wielkoobsadowej "Altissimonice" kończąc.

Henryk Miśkiewicz liczył, że córka zostanie skrzypaczką w orkiestrze, ale kariera Doroty potoczyła się inaczej. W tym roku, głosami krytyków i dziennikarzy magazynu "Jazz Forum" po raz kolejny została uznana najlepszą polską wokalistką. Nie tylko śpiewa, komponuje, pisze teksty, ale także kreuje projekty artystyczne. W 2016 roku zaprezentowała bezprecedensowy projekt PIANO.PL, podczas którego po raz pierwszy w historii polskiej muzyki na jednej scenie, w kameralnych duetach z towarzyszeniem Atom String Quartet zebrało się kilkunastu wybitnych polskich pianistów trzech generacji, m.in. Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski, czy Piotr Orzechowski "Pianohooligan".

Dorota i Henryk Miśkiewiczowie w cyklu "Jazz.PL". Historia zatoczy koło >>>

"Nasza Miłość" to kolejny muzyczny pomysł Doroty Miśkiewicz, która nie ukrywa, że jest on jej osobistym prezentem z okazji urodzin Henryka. Większość utworów, które znalazły się w projekcie, skomponował Henryk Miśkiewicz – są wśród nich napisane przez niego wiele lat temu melodie instrumentalne, do których dopiero teraz stworzone zostały teksty. Należy do nich chociażby skomponowana przez Henryka w wieku 16 lat ballada "Słowa w głowie" z tekstem Andrzeja Poniedzielskiego. Powrotem do przeszłości jest też piosenka "Nasze senne sprawy" ze słowami Wojciecha Młynarskiego, którą przed laty śpiewała Ewa Bem.

Podczas koncertu pojawił się również singiel "Czy nasza miłość", będący kompozytorskim debiutem rodzeństwa Miśkiewiczów do tekstu Bogdana Loebla, a także premierowy utwór Henryka Miśkiewicza "Co minęło, niech wróci" skomponowany do tekstu krakowskiej poetki Ewy Lipskiej. Żeby stało się zadość dotychczasowej, albumowej tradycji Doroty – na płycie i na koncertach "Nasza Miłość" pojawia się także piosenka z tekstem Grzegorza Turnaua.

Zobacz zapowiedź

[Facebook Programu 2 Polskiego Radia]

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Skład:

Dorota Miśkiewicz – śpiew

Henryk Miśkiewicz – saksofon

Piotr Orzechowski "Pianohooligan" – fortepian

Sławomir Kurkiewicz – kontrabas

Michał Miśkiewicz – perkusja


Koncert Doroty i Henryka Miśkiewiczów Koncert Doroty i Henryka Miśkiewiczów

Koncert prowadził Andrzej Zieliński.

***

Koncert transmitowaliśmy w piątek (18.02) o godz. 18.00.