Euro 2020

Euro 2020: rośnie liczba zakażeń COVID-19 wśród fińskich kibiców. "Nie możemy przejść na niższy poziom restrykcji"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 17:59
Co najmniej 300 Finów, którzy pojechali kibicować drużynie narodowej na piłkarskie mistrzostwa Europy, zachorowało na COVID-19 - poinformowali we wtorek tamtejsi urzędnicy ds. zdrowia.
Piłkarze reprezentacji Finlandii
Piłkarze reprezentacji FinlandiiFoto: Printscreen z Twitter

Jak dodali, dzienny wskaźnik infekcji w Finlandii wzrósł w zeszłym tygodniu z około 50 dziennie do ponad 200, a ta liczba prawdopodobnie wzrośnie w nadchodzących dniach.

Mika Salminen, szef bezpieczeństwa w Fińskim Instytucie Zdrowia, stwierdził, że jest oczywiste, iż powracający fani spowodowali wzrost liczby zakażeń w Finlandii.

grafika baner serwis Euro 2020 UNIWERSALNY 1200 f .jpg
Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

- Patrząc na ich przedział wiekowy, jasne jest, iż niewielu z nich otrzymało dotychczas dwie dawki szczepionki - dodał.

Dwa z trzech meczów grupowych ME 2021 fińscy piłkarze grali w Sankt Petersburgu, mieście mocno dotkniętym pandemią. Instytut oszacował, że do rosyjskiego miasta przyjechało 4500-6000 kibiców z Finlandii, aby obejrzeć mecze.

- Kluczowe pytanie brzmi, czy zobaczymy łańcuchy infekcji. Wygląda teraz na to, że nie możemy przejść na niższy poziom restrykcji w rejonie Helsinek - powiedział Salminen agencji Reuters.

Władze wciąż próbują wyśledzić wszystkich, którzy wzięli udział w mistrzostwach i ostrzegają, że mogli oni zakazić koronawirusem przyjaciół oraz rodziny podczas uroczystości przesilenia letniego w miniony weekend.

W ubiegłym tygodniu rosyjskie władze obwiniały nowy wariant Delta za wzrost liczby nowych infekcji i zgonów w głównych miastach, w tym w Sankt Petersburgu, który będzie jeszcze gospodarzem jednego z meczów ćwierćfinałowych ME.

Finlandia pozostaje jednym z państw najmniej dotkniętych pandemią. Kraj liczący 5,5 miliona ludzi odnotował dotychczas 95 387 zakażeń i 969 zgonów z powodu COVID-19.

Piłkarska reprezentacja Finlandii zajęła trzecie miejsce w grupie B mistrzostw Europy z dorobkiem trzech punktów i odpadła po fazie grupowej turnieju.

Czytaj także:

Czytaj także

Euro 2020: Frank de Boer odszedł z reprezentacji Holandii. "Cel nie został osiągnięty"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 17:34
Trener piłkarskiej reprezentacji Holandii Frank de Boer podał się do dymisji. Dwa dni wcześniej prowadzona przed niego drużyna niespodziewanie przegrała z Czechami 0:2 w 1/8 finału mistrzostw Europy.
rozwiń zwiń