Euro 2020

Euro 2020: Donnarumma bohaterem Włoch i piłkarzem turnieju

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 07:34
Bramkarz reprezentacji Włoch Gianluigi Donnarumma został uznany za najlepszego piłkarza zakończonych w niedzielę mistrzostw Europy. Nagrodę odebrał po zakończeniu finału z Anglią na Wembley, wygranego przez Italię w rzutach karnych.
Bramkarz reprezentacji Włoch Gianluigi Donnarumma i szef UEFA Aleksander Ceferin Foto: PAP/EPA/John Sibley

Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

Donnarumma wystąpił w każdym z siedmiu meczów Włoch w tegorocznej edycji ME. W pierwszych trzech utrzymał czyste konto, w czwartym został pokonany dopiero w dogrywce. Kilkanaście minut wcześniej został rekordzistą kraju pod względem liczby minut bez puszczonej bramki. Ostatecznie był niepokonany przez 1169 minut.

22-letni bramkarz był też nieoceniony w rzutach karnych w półfinale z Hiszpanią oraz w finale z Anglią.

01:42 Euforia we Włoszech Piotr Kowqalczuk po Anglia Włochy.mp3 Włochy mistrzami Europy - o szczegółach fety w Italii z Rzymu Piotr Kowalczuk (IAR)

Włochy zostały mistrzem Europy po raz drugi w historii. Poprzednio udało im się to w 1968 roku.

Reprezentacja Włoch wygrała z Anglikami po rzutach karnych w finale Euro 2020. Po dogrywce utrzymywał się remis 1:1, ale piłkarze Italii byli skuteczniejsi w serii jedenastek.