Euro 2020

Euro 2020: sędziowie stanęli na wysokości zadania? UEFA zadowolona z arbitrów

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 15:39
Podczas tegorocznych mistrzostw Europy w piłce nożnej VAR interweniował 18 razy ze 100-procentowym sukcesem, a sędziowie na boisku mieli rację w 93,5 proc. przypadków - poinformowała w środę UEFA. Głośną decyzję o rzucie karnym dla Anglii w półfinale z Danią uznano za prawidłową.
Danny Makkelie
Danny MakkelieFoto: Printscreen z Twitter

- Euro okazało się całkowitym sukcesem. Wszyscy sędziowie podczas całego turnieju mieli świetne występy, bardzo dobrze wspierali ich asystenci wideo. Jesteśmy bardzo zadowoleni - powiedział szef arbitrów UEFA Włoch Roberto Rosetti podczas środowej wideokonferencji.

grafika baner serwis Euro 2020 UNIWERSALNY 1200 f .jpg
EURO 2020 - SERWIS SPECJALNY

- Oczywiście, jedna lub druga rzecz mogła pójść lepiej. Omówiliśmy kilka sytuacji wewnętrznie. Ale nie ma wątpliwości, że w mistrzostwach Europy mieliśmy więcej sprawiedliwości - dodał Włoch, w przeszłości znany arbiter międzynarodowy.

Przyznał, że nigdy nie otrzymał tylu gratulacji za występ sędziów w turnieju i osób odpowiedzialnych za VAR, czyli technologię pozwalającą ocenić na wideo sporną sytuację.

Jak poinformowano w środę, w trakcie turnieju VAR interweniował łącznie 18 razy w 51 meczach. Według Rosettiego - za każdym razem skutecznie.

Czytaj także:

Z tych 18 poprawek 10 było tzw. bezpośrednich, a osiem - po przejrzeniu przez sędziego głównego sytuacji na ekranie.

- Żadna z nich nie wywołała debaty - podkreślił szef sędziów UEFA.

VAR potrzebował średnio 100 sekund na podjęcie decyzji, dodając sprawdzenie na boisku oraz w Nyonie (tam mieści się siedziba UEFA), a także inne formy komunikacji.

Rosetti pochwalił arbitrów, których decyzje na boisku były w 93,5 proc. przypadków słuszne. Podziękował także piłkarzom oraz trenerom za fair play i okazany szacunek.

Szef sędziów przeanalizował sytuację, która wywołała najwięcej kontrowersji w turnieju - rzut karny przyznany przez Holendra Danny'ego Makkelie po tym, jak w polu karnym upadł Anglik Raheem Sterling w półfinale z Danią (2:1 po dogrywce).

Zdaniem Rosettiego VAR dobrze zrobił, że nie interweniował, ponieważ był kontakt z duńskim obrońcą Joakimem Maehle i decyzja o karnym została podjęta prawidłowo.

W 51 meczach turnieju odgwizdano 1113 fauli, o 177 mniej niż w mistrzostwach Europy 2016 we Francji. Sędziowie pokazali 98 żółtych kartek (31 mniej niż pięć lat temu) i sześć czerwonych (wzrost o trzy). Liczba rzutów karnych wzrosła z 12 do 17, z czego sześć podyktowano po interwencji VAR.

Mistrzem Europy zostały Włochy, po finałowym zwycięstwie w niedzielę w rzutach karnych nad Anglią. Polska odpadła w fazie grupowej.

Czytaj także

Piłkarze oddadzą hołd Maradonie? Mistrzowie Europy mają zagrać ze zwycięzcami Copa America

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 12:40
Według informacji "New York Timesa" w Neapolu ma dojść do wyjątkowego meczu w hołdzie zmarłego Diego Maradony z udziałem triumfatorów Euro 2020 Włochów i zwycięzców Copa America Argentyny. 
rozwiń zwiń