Euro 2020

Euro 2020: przerwany mecz Danii z Belgią. Hołd dla Christiana Eriksena

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 19:27
Mecz mistrzostw Europy Dania - Belgia, który odbywa się w Kopenhadze, został przerwany na chwilę w 10. minucie. W ten sposób oddano szacunek piłkarzowi gospodarzy Christianowi Eriksenowi, który po zawale serca w sobotnim spotkaniu z Finlandią przebywa w szpitalu.
Kibice podczas meczu Dania - Belgia na Euro 2020
Kibice podczas meczu Dania - Belgia na Euro 2020Foto: PAP/EPA/Friedemann Vogel / POOL

Piłkarze obu drużyn i holenderski sędzia Bjoern Kuipers stanęli w 10. minucie na murawie, następnie przez kilkadziesiąt sekund, wspólnie ze skandującymi imię Eriksena kibicami, bili brawo, aby oddać mu szacunek i wesprzeć duńskiego zawodnika.

baner grafika serwis Euro bez-Milika 1200 f.jpg
Euro 2020 - SERWIS SPECJALNY

Akurat ta minuta została wybrana nieprzypadkowo. To właśnie z "dziesiątką" na koszulce gra Eriksen, który po ataku serca podczas meczu z Finlandią (0:1) przebywa w szpitalu w Kopenhadze, niedaleko stadionu Parken.

Przed spotkaniem na stadionie odśpiewano hymn m.in. Liverpoolu "You’ll Never Walk Alone" ("Nigdy nie będziesz szedł sam"), a belgijscy piłkarze przekazali duńskiej drużynie koszulkę podpisaną przez zawodników z numerem "10" i imieniem Eriksena na plecach.

Trener reprezentacji Danii Kasper Hjulmand już dzień wcześniej wyrażał nadzieję, że Eriksen będzie w stanie usłyszeć swoje imię skandowane na trybunach.

- To niedaleko, ulice w czasie meczu będą wyludnione, a w mieście z racji wagi spotkania będzie panowała cisza, więc mamy nadzieję, że Christian stojąc w oknie w koszulce drużyny usłyszy krzyk z gardeł ponad 20 tysięcy wspierających go duńskich kibiców - powiedział Hjulmand.

Dania prowadzi po dziesięciu minutach 1:0, gola krótko po rozpoczęciu meczu strzelił Yussuf Poulsen.

Eriksen zasłabł w 43. minucie pierwszego meczu Danii w tegorocznym turnieju. Doszło u niego do zatrzymania pracy serca i był reanimowany. Później trafił do szpitala w Kopenhadze. We wtorek opublikował wiadomość, w której poinformował, że czuje się dobrze, biorąc pod uwagę okoliczności.

Lekarz tamtejszej drużyny narodowej Morten Boesen przekazał, że Eriksen będzie miał wszczepiony kardiowerter-defibrylator (ICD).

- Po badaniach zapadła decyzja, że Eriksen powinien mieć ICD. Takie urządzenie jest konieczne po zawale z powodu nieprawidłowości w rytmie pracy serca - wyjaśnił Boesen.

Czytaj także:

Czytaj także

Euro 2020. Eriksen po 30 sekundach odzyskał przytomność: mam dopiero 29 lat - powiedział, a wcześniej zaklął

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 13:11
"Mam dopiero 29 lat" - miał powiedzieć Christian Eriksen, gdy odzyskał przytomność po ataku serca i reanimacji podczas sobotniego meczu mistrzostw Europy w Kopenhadze. Taką wersję przedstawił niemiecki lekarz Jens Kleinefeld, który udzielał piłkarzowi pomocy.
rozwiń zwiń