Radio Parlament
Section01

Grabarczyk przeprasza za kolej. "Przegraliśmy bitwę"

IAR
H W 17.12.2010
Cezary Grabarczyk
Cezary Grabarczyk, foto: Fot. PAP/Paweł Kula

Minister Infrastruktury wyraził ubolewanie i przeprosił klientów PKP za chaos na kolei w czasie wprowadzania nowego rozkładu jazdy.

Cezary Grabarczyk przedstawił w Sejmie informację dotyczącą problemów, jakie miał transport kolejowy w ostatnich dniach. Minister Infrastruktury powiedział, że w związku z chaosem na kolei zostaną wyciągnięte wnioski personalne. Minister dodał, że będzie rozmawiał w piątek z szefem rządu na ten temat.

Cezary Grabarczyk przyznał, że nie był informowany o możliwych utrudnieniach, jakie mogą czekać pasażerów. Grabarczyk uważa, że problemy są spowodowane opóźnioną modernizacją taboru i infrastruktury. Minister infrastruktury podkreślił, że w ostatnim czasie te błędy są naprawiane. Grabarczyk poinformował, że po podpisaniu porozumienia z władzami samorządowymi rząd przeznaczył 3 i pół miliarda złotych na modernizację. Dodał, że w przyszłym roku gabinet Donalda Tuska przeznaczy środki na unowocześnienie 100 dworców. Wszystko po to, aby poprawić jakość obsługi pasażerów. Skutki tego posunięcia są już widoczne - naprawiane tabory są mniej podatne na usterki, a w planach jest unowocześnienie kolejnych.

"Trzeba wyciągnąć wnioski"

Minister infrastruktury wyraził nadzieję, że parlament zaangażuje się w proces modernizacji polskiej kolei. W jego ocenie należy jak najszybciej wyciągnąć wnioski z popełnionych w przeszłości błędów. Minister Cezary Grabarczyk poinformował również, że odpowiedni raport w tej sprawie przedstawi premierowi Donaldowi Tuskowi, gdy wróci on z Brukseli.

Cezary Grabarczyk mówił, że rozkład jazdy musi być wiarygodny dla pasażerów. Podkreślił, że spółki kolejowe operujące na polskich torach już na początku roku rozpoczęły rozmowy na temat nowego rozkładu. Jednak negocjacje przedłużały się. Minister dodał, że jeszcze w grudniu przewoźnicy wprowadzali korekty do wcześniej złożonych planów, między innymi likwidując część połączeń. W związku z tym nie było już możliwości na dostarczenie klientom kolei wiarygodnej informacji.

"Winna zima. Ale nie może być wytłumaczeniem"

Minister podkreślał, że część winy za zamieszanie na torach ponoszą awarie związane z zimą - pęknięte szyny, zepsute lokomotywy, autobusy szynowe, rozjazdy. 13 grudnia odnotowano ponad 100 awarii lokomotyw i składów elektrycznych. Z dnia na dzień te liczby się zwiększały. Wczoraj nie uruchomiono 99 pociągów pasażerskich. Minister zastrzegł, że zima nie może być wytłumaczeniem wobec pasażerów.

Cezary Grabarczyk poinformował, że podjęto wiele działań mających ograniczyć skalę problemów. W stanie gotowości są lokomotywy zastępcze, uruchomiono dodatkowe punkty informacyjne, wzmocniono system informatyczny.

Minister Grabarczyk powiedział, że prezesi dwóch spółek kolejowych PKP S.A. i PKP PLK nie otrzymają nagród rocznych. Dodał, że w obu przypadkach taka nagroda najpewniej by się należała w związku z coraz lepszą sytuacją finansową spółek.

kh

Section02
Section03
Section04