Radio Parlament
Section01

Była próba podziału Unii Europejskiej

migracja
migrator migrator 02.02.2012

Jestem przekonany, że była próba podziału Unii Europejskiej i taka tendencja będzie się powtarzała – powiedział w Senacie Janusz Lewandowski, unijny Komisarz ds. Budżetu Unii Europejskiej

Jestem przekonany, że była próba podziału Unii Europejskiej i taka tendencja będzie się powtarzała – powiedział w Senacie Janusz Lewandowski, unijny Komisarz ds. Budżetu Unii Europejskiej.
W Senacie rozpoczęła się debata nad programem prac Komisji Europejskiej i budżetem UE na lata 2014-2020. Informację w tej sprawie przedstawia Janusz Lewandowski, unijny komisarz ds. budżetu UE.
Janusz Lewandowski jest zdania, że próba podziału Unii podjęta podczas piątkowego szczytu dot. paktu fiskalnego będzie się odradzała. W opinii Lewandowskiego niebezpieczeństwo podziału UE zażegnały trzy kraje Polska Dania i Szwecja.
Mówiąc o budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-2020 powiedział, że jest on konstruowany w oparciu o dochody z roku 2013 plus inflacja i ma wynieść 1 bilion 25 miliardów euro.
Poinformował, że nowy budżet UE przesuwa akcenty na rozwój gospodarczy i tworzenie nowych miejsc pracy.
Unijny komisarz ds. budżetu powiedział, że unia otwiera zamrożoną do tej pory stronę dochodową o opodatkowanie transakcji finansowych.
Mówiąc o stronie wydatkowej unijnego budżetu poinformował, że zamrożono ok. 70 proc. środków i zdecydowano o innym niż do tej pory ich podziale. Planuje się, że do nowych krajów UE trafi 60 proc tej sumy a nie 50 proc. jak do tej pory.
Lewandowski poinformował, że w maju 2012 roku Komisja Europejska przedstawi założenia polityki makroekonomicznej. Przyszła 7-miolatka powinna być korzystna dla krajów takich jak Polska – zapewnił.
W jego ocenie trudne i napięte negocjacje budżetowe będą trwały ok. pół roku. W grudniu 2012 roku spodziewane jest porozumienie w sprawie unijnego budżetu.- mówił.
IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04