Radio Parlament
Section01

Koalicja PiS-u z lewicą? "Żłobki nie są lewicowe"

migracja
migrator migrator 06.03.2010

W Prawie i Sprawiedliwości są już zwolennicy koalicji z lewicą, choć nadal obowiązuje uchwała władz partii, że od SLD politycznie trzeba trzymać się jak najdalej. Ta kwestia może być poruszona na rozpoczętym w Poznaniu Kongresie PiS.

Ilu w Prawie i Sprawiedliwości jest zwolenników zmiany stanowiska dokładnie nie wiadomo, ale Adam Hofman zapewnia, że nie jest odosobniony.

Poseł uważa, że trzeba realnie myśleć o przyszłości bo żłobki, przedszkola i drogi nie są ani liberalne ani lewicowe. Mówi, że dziś żyjemy w sytuacji, w której jakąkolwiek możliwość modernizacji Polski i reform blokuje "szkodnik", jak nazywa Donalda Tuska, Adam Hofman. Dlatego też, zdaniem posła, należy przestać traktować SLD wyłącznie jak wroga i w niektórych sytuacjach odbierać go jako przeciwnika, a w innych jako partnera politycznego.

Migalski: to koniec ideowości

Europoseł Marek Migalski koalicji z SLD sobie nie wyobraża. Mówi, że jeśli PiS miałby zrobić koalicję parlamentarną z, jak to ujmuje "czerwonymi", z którymi różni się w 90 procent w kwestii aborcji i eutanazji oraz roli Kościoła w życiu publicznym po ocenę przeszłości, oznaczałoby to koniec ideowości Prawa i Sprawiedliwości. Dodaje, że byłby to koniec wartości w PiS-ie, a początek myślenia wyłącznie w kategoriach władzy i jej sprawowania.

Zdaniem Marka Migalskiego lepiej szukać koalicjanta w PSL-u lub w części Platformy, a najlepiej pozostać w stanie "splendid isolation" czyli sensownej opozycji. Podkreśla, że woli pozostawać w takiej opozycji , niż dobijać targu z "czerwonymi" na poziomie rządowym.
Profesor Ryszard Terlecki sceptycznie patrzy na sojusz z lewicą, ale wątpi też w możliwość porozumienia się po wyborach z Platformą. Mówi również, że nie można wiecznie być w opozycji, gdyż szkoda Polski.

Adam Hofman proponuje na początek wycofać się z uchwały zakazującej koalicji z SLD.

ag, Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Section02
Section03
Section04