Polskie Radio
Section05
przedszkole

Kontrola placu zabaw przy przedszkolu po tragedii w Zabierzowie. Kurator: cała masa nieprawidłowości

Szereg nieprawidłowości, m.in. źle zabezpieczone cztery studzienki, nierówny teren, niecertyfikowane zabawki – wykazała kontrola Małopolskiej Kurator Oświaty Barbary Nowak na placu zabaw w Zabierzowie. W trakcie pobytu w przedszkolu życie straciło tam 4-letnie dziecko, które utonęło w źle zabezpieczonej studzience. Teren placu zabaw został zamknięty przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony małopolskie dzieci przedszkole wypadek

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka – dzieci w studiu PR Dzieciom

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do studia przedszkolaki, aby porozmawiać o tym, co jest dla nich bliskie i ważne. Jak wygląda codzienność maluchów, co dzieci lubią robić, czy podoba im się życie przedszkolaka oraz jak wyglądałby świat, gdyby rządziły nim dzieci! Te wszystkie tematy omówimy wraz z wyjątkowymi gośćmi z jednego z warszawskich przedszkoli. Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji "Poranek" w PRD.
Zobacz więcej na temat:  przedszkolak przedszkole rozwój dziecka radio dla dzieci dziecko DAB+

Ukraińscy uchodźcy opuszczają Estonię. Szkoły i przedszkola pozostały z zablokowanymi miejscami

Jak poinformował we wtorek dziennik "Postimees" estońskie placówki edukacyjne przygotowały się na kształcenie ukraińskich uchodźców wojennych, którzy bez powiadamiania władz opuściły kraj. Potrzebne są nowe przepisy, by szkoły i przedszkola mogły wykreślić nieobecnych uczniów. Zablokowanych jest kilkaset miejsc. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Estonia Ukraina szkoła przedszkole

Adaptacja w przedszkolu. Jak przygotować dziecko do pierwszych dni w nowej rzeczywistości?

W wielu placówkach rozpoczynają się zajęcia adaptacyjne. Swoisty "trening" przeznaczony jest dla najmłodszych - dzieci, które od września rozpoczną swoją przygodę w przedszkolach i żłobkach. Dla wielu rodziców oznacza to łzy, protesty i prośby o wspólny powrót do domu. Jak zaznaczyła w Trójce psycholog Magdalena Chorzewska, "kiedy rodzic jest spokojny, cierpliwy i pozytywny, wtedy dziecko dostaje najlepsze wsparcie".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan przedszkole dzieci dzieciństwo

Rząd stawia na inwestycje lokalne. Premier Morawiecki: budujemy nowoczesne przedszkola i żłobki

Mateusz Morawiecki odwiedził świeżo wybudowane przedszkole w Gostyninie (woj. mazowieckie). Inwestycja została sfinansowana z rządowego wsparcia. - Tutaj ok. 400 dzieci będzie mogło uczyć się i poznawać świat - powiedział szef rządu. Skierował też przekaz do polityków opozycji, którzy zapowiadają program żłobkowy. - Wy znowu jesteście chyba trochę spóźnieni. Osiem lat minęło, a w tym czasie rząd PiS zwiększył trzykrotnie liczbę miejsc w tego typu placówkach - stwierdził premier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki polityka regiony mazowieckie przedszkole inwestycje

"Budząca się szkoła" zawitała do przedszkola

W "Budzącej się szkole" nie ma programu. – Nie mamy programu, który możemy zaproponować szkołom, bo chcemy propagować autonomię. Jeśli uczniowie mają mieć w szkole autonomię, to nie możemy narzucić programu nauczycielom. To byłby paradoks – wyjaśniła Marzena Żylińska – Drogowskazem jest jednak tworzenie szkół, które będą nie tylko miejscem przyjaznym, ale też miejscem efektywnej nauki. "Budząca się szkoła" pokazuje więc, jak w szkole mogłoby być w ramach obowiązującego systemu prawnego. 
Zobacz więcej na temat:  szkoła przedszkole przedszkolak edukacja Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców

Otwarcie polskiego przedszkola w Berlinie. Szef MEiN: dzieci chcą uczyć się języka od najmłodszych lat

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek uroczyście otworzył w piątek oddziały przedszkolne dla dzieci w wieku 3-6 lat w Polskiej Szkole im. gen. Stefana Grota-Roweckiego przy Ambasadzie RP w Berlinie. Jak wskazał, "dzieci chcą uczyć się języka polskiego od najmłodszych lat".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Przemysław Czarnek przedszkole Ministerstwo Edukacji i Nauki

Zastosowanie pozytywnej dyscypliny u przedszkolaka i w przedszkolach

Jak wspierać maluchy (3-6 lat) w stawaniu się coraz bardziej odpowiedzialnymi, zaradnymi, pewnymi siebie i empatycznymi dziećmi? Z pomocą przychodzi pozytywna dyscyplina, czyli podejście skoncentrowane głównie na szacunku, zaufaniu, wsparciu i miłości do drugiej osoby, które zakłada, że warto być uprzejmym, życzliwym i stanowczym jednocześnie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców przedszkole przedszkolak wychowanie psychologia dziecięca radio bez reklam

Czy w przedszkolu powinno się myć zęby?

W jaki sposób powstają zęby mleczne? Ile zębów ma dziecko i kiedy zaczynają się kształtować? Ale także czy w przedszkolu powinno się myć zęby? Na to i wiele innych pytań odpowie stomatolog - Dr Katarzyna Mastalerz-Kurcz. W Dniu Przedszkolaka zastanowimy się także nad problemem braku zębów stałych u przedszkolaka. 
Zobacz więcej na temat:  przedszkolak przedszkole zdrowie dziecka psychologia dziecięca Polskie Radio radio bez reklam radio dla rodziców

Zniszczone szkoły i przedszkola na Ukrainie. Prezydent Zełenski: musimy je odbudować do września

Zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko poinformował, że wojsko rosyjskie zniszczyło lub uszkodziło 20 proc. szkół i przedszkoli na Ukrainie. "Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski postawił nam zadanie przywrócenia jak największej liczby szkół do początku roku szkolnego" - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni szkoła przedszkole infrastruktura