Polskie Radio
Section05
Prawo i Sprawiedliwość

"Będzie trudnym politykiem w każdej koalicji". Publicysta o Pawle Kukizie

- Znając Jarosława Kaczyńskiego, zastanowi się on dziesięć razy, zanim weźmie Pawła Kukiza do PiS. Będzie on trudnym politykiem w każdej koalicji i trudnym posłem w każdym klubie - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność"). Gośćmi audycji byli również Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny") i Rafał Woś ("Tygodnik Powszechny").
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kukiz'15 PSL-Koalicja Polska PSL polityka PiS Prawo i Sprawiedliwość Bogumił Łoziński Adrian Klarenbach Polskie Radio 24

"Zorientowano się, że nie przynosi to efektu". Piotr Kaleta o eskalacji postulatów Strajku Kobiet

- Eskalacja postulatów Strajku Kobiet będzie tylko wzrastała, ale to nie przyniesie efektu - stwierdził w Polskim Radiu 24 poseł PiS Piotr Kaleta. Gościem audycji "Dwie strony" był również poseł Michał Jaros (PO), który ocenił, że potrzebne jest nowe porozumienie ws. aborcji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Stanisław Janecki Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska strajk kobiet

"Wszystko na to wskazuje". Mosiński o rozpadzie Koalicji Polskiej

W czwartek o godzinie 17.00 ma się rozpocząć posiedzenie klubu Koalicji Polskiej (PSL-Kukiz’15). - Wszystko wskazuje na to, że koalicja się rozpadnie - mówi portalowi tvp.info Jan Mosiński, poseł PiS. Podkreśla, że Ludowcy od wyborów europejskich idą ramię w ramię z "tęczową i kawiorową lewicą", a politycy Pawła Kukiza są jednak "bardziej propolscy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PSL-Koalicja Polska Paweł Kukiz Prawo i Sprawiedliwość polityka TVPinfo

"Dla nas ta sytuacja jest niezrozumiała, brak tu logiki". Pasławska o wecie ws. budżetu UE

- Dochodzimy do pewnej granicy, niebezpiecznej granicy, gdzie możemy stracić wiele możliwości na rozwój, a że jest to możliwe, to już pokazały fundusze norweskie, gdzie straciliśmy część pieniędzy ze względu na nieroztropną politykę - powiedziała w Polskim Radiu 24 Urszula Pasławska, poseł PSL, odnosząc się do konfliktu Polski z Unią Europejską. Gościem audycji był również Kazimierz Smoliński, poseł PiS. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 budżet ue fundusze unijne fundusze europejskie rząd Mateusza Morawieckiego Prawo i Sprawiedliwość PSL Unia Europejska POLSKA

"Liczymy na porozumienie, ale nie możemy się zgodzić na niekorzystne warunki". Kopcińska o budżecie UE

- Chcemy gonić i dogonić za ileś lat najbogatsze państwa. Dlatego nie zgadzamy się, żeby dokonywać podziałów i zabraniać nam równego traktowania - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Kopcińska, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, komentując podziały wewnątrz UE uwidocznione przebiegiem negocjacji budżetowych. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska fundusze unijne fundusze europejskie Prawo i Sprawiedliwość budżet ue POLSKA

"Rozbicie Zjednoczonej Prawicy byłoby nieodpowiedzialnością". Jan Krzysztof Ardanowski zostaje w klubie PiS

Po rozmowie z prezesem Jarosławem Kaczyńskim, były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że pozostaje w klubie PiS. - Po długiej, prawie dwugodzinnej rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim podjąłem decyzję, że na razie pozostaję w klubie PiS - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Jan Krzysztof Ardanowski Prawo i Sprawiedliwość PiS polityka ochrona zwierząt infografika POLSKA

PiS wychodzi z własną rezolucją ws. aborcji w PE. "Złożyliśmy alternatywną propozycję"

- PiS złożyło własny projekt rezolucji ws. aborcji, w którym wskazuje, że sprawa należy do wyłącznych kompetencji państw członkowskich - poinformowała europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska. Temat ten wywołuje duże emocje, w środę przed PE ma odbyć się demonstracja.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski Unia Europejska Bruksela Europa Jadwiga Wiśniewska Beata Kempa Prawo i Sprawiedliwość aborcja ŚWIAT

Kontrowersje na posiedzeniu Senatu. Marek Pęk: na to nie będzie naszej zgody

W porządku rozpoczynającego się dziś posiedzenia Senatu znalazły się dwa kontrowersyjne punkty. Chodzi m.in. o uchwałę wzywającą rząd do "wycofania się z gróźb zawetowania budżetu Unii Europejskiej". - Po raz kolejny to kreowanie alternatywnej polityki zagranicznej, do czego Senat nie ma uprawnień konstytucyjnych - mówi Marek Pęk, wicemarszałek Senatu z PiS.
Zobacz więcej na temat:  Marek Pęk Prawo i Sprawiedliwość Senat Trybunał Konstytucyjny opozycja Unia Europejska polityka POLSKA Polska w Unii Europejskiej

Europosłowie PiS o rezolucji ws. aborcji: należy do krajowych kompetencji

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędzie się debata na temat aborcji w Polsce w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności aborcji eugenicznej z ustawą zasadniczą. Rezolucja potępiająca, przygotowana przez grupy lewicowe, ma być głosowana jutro. Debatę i rezolucję krytykują europosłowie Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Prawo i Sprawiedliwość Parlament Europejski

Wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Terlecki: tym razem PiS zgłosi własnego kandydata

Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że wkrótce zostanie ogłoszony nowy termin na zgłaszanie kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. Poinformował, że Prawo i Sprawiedliwość tym razem zgłosi własnego kandydata na to stanowisko.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ryszard Terlecki Rzecznik Praw Obywatelskich Prawo i Sprawiedliwość

Andrzej Anusz: Mateusz Morawiecki będzie próbował pokazać, że nie jest zakładnikiem Zbigniewa Ziobro

- Solidarna Polska poprzez zdecydowane deklaracje dotyczące unijnego budżetu próbuje wymusić na premierze twardą linię w negocjacjach. Tymczasem Mateusz Morawiecki potrzebuje pewnej przestrzeni - mówił w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z Instytutu Józefa Piłsudskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Unia Europejska Prawo i Sprawiedliwość Sejm zjednoczona prawica

Coraz mniej liczne protesty Strajku Kobiet. Lichocka: radykalizacja i emocje mają podtrzymać temperaturę sporu

- Demonstracje organizowane przez Strajk Kobiet nie są popierane przez społeczeństwo. Frekwencja jest na nich coraz mniejsza. Agresywne i chuligańskie wystąpienia skutecznie zniechęciły nawet tych, którzy mają poglądy antyrządowe - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Lichocka z Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Dorota Kania Joanna Lichocka Prawo i Sprawiedliwość aborcja strajk kobiet Marta Lempart protest protesty w Warszawie demonstracje Warszawa Ministerstwo Edukacji Narodowej