Polskie Radio
Section05
Prawo i Sprawiedliwość

Decyzja Senatu ws. RPO. Suski: PO chodzi o to, by jak najbardziej przeszkadzać

- Niestety brak klasy politycznej podczas wczorajszych obrad Senatu jest przerażający, pokazuje, że na bardzo ważne stanowisko w tym kraju, nie jesteśmy w stanie unieść się ponad podziałami politycznymi - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Semeniuk (wiceminister w MRPiT). Gośćmi audycji byli także: Marek Suski (PiS), Andrzej Szejna (Lewica) oraz Artur Dziambor (Konfederacja).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość Rzecznik Praw Obywatelskich Michał Rachoń Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Marek Suski Olga Semeniuk

TYLKO U NAS "Nie żałuję ubiegania się o funkcję". Dojdzie do kolejnej próby wyboru RPO?

- Wiedziałam, że tak będzie. W Polsce jest tak, że albo się jest w tej partii, albo w tej partii, a jak się walczy o ludzi, no to właśnie tak to jest - w ten sposób senator niezależna Lidia Staroń skomentowała decyzję Senatu, który nie wyraził zgody na powołanie jej na Rzecznika Praw Obywatelskich. Co dalej w sprawie RPO?  
Zobacz więcej na temat:  Senat Rzecznik Praw Obywatelskich Prawo i Sprawiedliwość polityka POLSKA

Jarosław Sachajko: liczę na zatwierdzenie kandydatury Lidii Staroń przez Senat

- Demokratyczna większość w Sejmie opowiedziała się za kandydaturą Lidii Staroń na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Jarosław Sachajko, poseł Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia. W piątek głosowanie w tej sprawie odbędzie się w Senacie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jerzy Jachowicz Prawo i Sprawiedliwość Platforma Obywatelska RPO Jarosław Sachajko Rzecznik Praw Obywatelskich

"Nie najgorsza informacja dla obozu rządowego, ale fatalna dla Polski". Lichocka o ewentualnym powrocie Tuska

- Na salonach europejskich Donald Tusk traktowany jest jako emeryt, gdy kończy się era Angeli Merkel, kończy się też w Europie era Donalda Tuska - oceniła poseł PiS Joanna Lichocka. Jak dodała, powrót Tuska do polskiej polityki, to "nie najgorsza" informacja dla obozu rządowego, ale fatalna dla Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Joanna Lichocka Donald Tusk Prawo i Sprawiedliwość polityka

Wciąż bez nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Senat zagłosował

Senat nie wyraził w piątek zgody na powołanie senator niezależnej Lidii Staroń na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Za jej kandydaturą zagłosowało 45 senatorów, 51 było przeciw, 3 senatorów wstrzymało się od głosu. Oznacza to, że nowego RPO nie udało się wybrać już po raz piąty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Senat polityka Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar społeczeństwo Prawo i Sprawiedliwość opozycja

Wybory w Rzeszowie. Prof. Bartłomiej Biskup: PO podłączyła się do zwycięstwa Fijołka

- PO sama w sobie nigdy nie miała sukcesów w Rzeszowie, nie miała kandydata, który mógłby zdobyć ten urząd. Konrad Fijołek to polityk lubiany, był w zwycięskim przez długie lata klubie radnych w Rzeszowie, który wywodzi się de facto z lewicy, nie PO, do klubu dołączali politycy z różnych opcji politycznych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bartłomiej Biskup, politolog (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rzeszów podkarpackie wybory samorządowe Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Ryszard Gromadzki Bartłomiej Biskup

Głosowanie ws. wyboru RPO. Prof. Ryba: to miała być manifestacja siły Gowina, a poniósł porażkę

- To miał być test, zawołanie "policzmy się". Z tego liczenia wyszło, że PiS może taktycznie dograć większość nawet w tak personalnym głosowaniu, jak wybór Rzecznika Praw Obywatelskich - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość Rzecznik Praw Obywatelskich Jarosław Gowin Michał Rachoń Porozumienie Jarosława Gowina

"Jarosławowi Kaczyńskiemu potrzebne są poselskie szable". Piasecki o porozumieniu PiS-Kukiz'15

- Nie wierzę w to, że dzięki temu porozumieniu formacja Kukiz’15 będzie mogła przeforsować swoje projekty ustaw. Natomiast Jarosławowi Kaczyńskiemu i PiS-owi były i są potrzebne poselskie szable - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". Gościem audycji był także Tomasz Żółciak z "Dziennika Gazety Prawnej". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość Kukiz'15

Wybór RPO. Jarosław Sachajko: przestańmy dzielić, budujmy wspólnotę

- Pierwszy artykuł konstytucji mówi o dobru wspólnym, wszystkich Polaków, a nie dobru danej partii czy rodziny, a są takie pomysły, żeby sobie poprawić byt. To nie jest polityka. Polityka to racjonalne działanie dla dobra wspólnego, i tak postępujemy - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sachajko (Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Sachajko Kukiz'15 Prawo i Sprawiedliwość Eliza Olczyk Rzecznik Praw Obywatelskich