Radio Parlament
Section01

Bronisław Komorowski nie chce debat przed I turą

migracja
migrator migrator 05.05.2010

Szef klubu PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że Bronisław Komorowski nie weźmie udziału w debatach z kontrkandydatami przed I turą wyborów prezydenckich. Schetyna nie wykluczył debaty przed II turą wyborów.

Schetyna mówił, że debata przed II turą wyborów prezydenckich (jeśli do niej dojdzie, będzie miała miejsce 4 lipca) jest możliwa, jeśli będzie takie zaproszenie i taka decyzja kontrkandydata.

Schetyna zapewnił po raz kolejny, że ze strony Platformy kampania wyborcza będzie inna, spokojniejsza niż wszystkie pozostałe. "My przede wszystkim będziemy apelować o udział w wyborach. Wierzę, że frekwencja będzie duża, wierzę, że Polacy staną na wysokości zadania. To bardzo ważne wybory" - podkreślił.

Pytany, czy premier, szef PO Donald Tusk zaangażuje się w kampanię Komorowskiego, powiedział, że tak, ale - jak zastrzegł - premier musi mieć dystans do kampanii prezydenckiej. "Na pewno będzie mówił o swoich preferencjach i sympatiach politycznych, wyborczych i przyjacielskich" - zaznaczył.

Schetyna podkreślił, że kandydaci PO Bronisław Komorowski i PiS Jarosław Kaczyński to faworyci tych wyborów. Przyznał też, że każda liczba podpisów z poparciem dla kandydata - powyżej wymaganych przez PKW 100 tys. - działa na wyobraźnię. Sztab Komorowskiego ma złożyć podpisy poparcia dla kandydata w czwartek rano.

"PO nie chce debat"

"Zapowiedź marszałka Sejmu o rezygnacji z udziału w debatach przed I turą to jest decyzja wyłącznie sztabu wyborczego Bronisława Komorowskiego i samego kandydata na prezydenta. Przyjmujemy ją do wiadomości" - tak słowa Schetyny skomentował rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Podkreślił, że PiS zależy przede wszystkim na tym, aby prezydencka kampania wyborcza była "merytoryczna, spokojna i pozbawiona agresji". "Zależy nam na tym, aby kandydaci podczas kampanii prezentowali głównie wizję rozwoju naszego kraju. Czy to się będzie odbywać w formie debaty, czy w innej, to już pozostawmy samym kandydatom i ich sztabom" - powiedział Błaszczak.

Poinformował, że sztab Jarosława Kaczyńskiego w czwartek zgłosi w PKW kandydaturę prezesa PiS na prezydenta wraz z wymaganymi podpisami osób popierających kandydata.

sż,PAP

Section02
Section03
Section04