Radio Parlament
Section01

Czy ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych łamie Konstytucję?

migracja
migrator migrator 15.07.2010

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych łamie Konstytucję i tworzy niesprawiedliwe zasady rynkowe - twierdzi Polska Izba Komunikacji Elektronicznej.

PIKE-prawo autorskie-wniosek

k PIKE-prawo autorskie-wniosek

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych łamie Konstytucję i tworzy niesprawiedliwe zasady rynkowe - twierdzi Polska Izba Komunikacji Elektronicznej. PIKE złożyła w Kancelarii Prezydenta wniosek o niepodpisywanie nowelizacji ustawy o prawach autorskich, skierowanej do podpisu przez Sejm 8 lipca.

Jak wyjaśnia prezes PIKE - Jerzy Straszewski ustawa w takim kształcie jest niekonstytucyjna, między innymi z tego powodu, że nie traktuje wszystkich występujących w niej podmiotów na równych prawach. Chodzi zarówno o organizacje zbiorowego zarządzania reprezentujące twórców (typu ZAIKS) jak i użytkowników, reprezentujących słuchaczy radiowych czy telewidzów (telewizje czy radiofonie).

Jerzy Straszewski uważa, że w nowelizacji ustawy wiele przepisów jest niekonstytucyjnych, a należy do nich - zdaniem prezesa PIKE - także ingerowanie w niezależny proces sądowy: "Ustawa narzuca, co sąd może, a czego nie" - uważa Jerzy Straszewski.

Złożony w Kancelarii Prezydenta wniosek skierowany jest do wykonującego obowiązki prezydenta marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny.

Polska Izba Komunikacji Elektronicznej jest członkiem istniejącego od 2006 roku Konsorcjum Przyjazne Prawo Autorskie. W skład konsorcjum wchodzą: Canal+ Cyfrowy, Polsat Cyfrowy SA i Telekomunikacja Polska SA.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) / Ewa Hołubowicz / kusiak

Section02
Section03
Section04