Radio Parlament
Section01

W Sejmie o abolicji dla cudzoziemców.

migracja
migrator migrator 27.07.2011

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terytorium RP.

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terytorium RP.

W ustawie zapisano, że cudzoziemcy przebywający nielegalnie w naszym kraju co najmniej od 20 grudnia 2007 roku będą mogli wystąpić do wojewody o pozwolenie na pobyt   w Polsce. Ustawa precyzuje, że obcokrajowcy będą musieli to uczynić w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Wobec osób, którym wydana została ostateczna decyzja o odmowie nadania statusu uchodźcy, zawierająca orzeczenie o wydaleniu, wymogiem uzyskania zezwolenia   będzie nieprzerwany pobyt w naszym kraju od 1 stycznia 2010 roku.

O wydanie takiego zezwolenia będą mogli również wystąpić cudzoziemcy, wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało postępowanie o nadanie statusu uchodźcy.

Zezwolenie na pobyt czasowy w trybie abolicji będzie udzielane na 2 lata.( do tej pory jest to 1 rok). W tym czasie cudzoziemiec będzie mógł zatrudnić się bez zezwolenia – na podstawie umowy o pracę.   We wniosku o zezwolenie na pobyt czasowy cudzoziemiec nie będzie musiał wskazywać miejsca swego zamieszkania. Nie będzie też wymagana informacja o możliwości wykonywania pracy czy posiadania wystarczających środków na utrzymanie.

Ustawa określa również zasady pomocy uchodźcom, którzy zostaną przeniesieni do Polski w ramach relokacji lub przesiedlenia. Ustawa definiuje te określenia.

Relokacja to przemieszczenie z państwa unijnego do Polski cudzoziemca (objętego ochroną międzynarodową) w ramach solidarnego podziału odpowiedzialności i kosztów między kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Przesiedlenie zdefiniowano jako przeniesienie z kraju trzeciego do Polski cudzoziemca kwalifikującego się do ochrony międzynarodowej w celu nadania mu statusu uchodźcy lub udzielania ochrony uzupełniającej (chodzi o osoby, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy, a powrót do kraju pochodzenia naraża je na śmierć, tortury, itp.).

Rząd będzie mógł określić w rozporządzenia liczbę cudzoziemców, których będzie można relokować lub przesiedlić do Polski, ze wskazaniem wielkości środków przeznaczonych na pokrycie kosztów takich operacji.

W ustawie zapisano, że wyłącznie Straż Graniczna będzie mogła zatrzymać cudzoziemca i umieścić go w strzeżonym ośrodku lub areszcie w celu wydalenia, a także przedłużyć jego pobyt w tych miejscach. Obecnie takie uprawnienia ma również Policja.

IAR/Danuta Zaczek/Radio Parlament

Section02
Section03
Section04