X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Lipnicka&Porter

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2008 12:13
Psychodelikatesy

Tak to bywa, gdy mężczyzna po przejściach spotyka na swojej drodze kobietę z przeszłością...
Powstanie tego duetu można przypisać na początek 2002 r; kiedy to Anita i John spotkali się na potrzeby nagrania piosenki do przygotowywanej przez Porter Band płyty 'Psychodelikatesy". Współpraca nad utworem "For you" okazała się być początkiem ich wspólnej muzycznej drogi pod szyldem Lipnicka&Porter. Wagę ich spotkania i dużą spontaniczność dalszych losów obojga muzyków najlepiej chyba oddaje fakt, że krążek, nad którym John pracował wówczas razem ze swoim zespołem został wydany ze sporym poślizgiem, dopiero w maju 2007 r; jako jeden z 12 elementów limitowanej dyskografii pt. "Why?".

Od tej piosenki rozpoczęła się praca nad wspólną płytą, którą nieśpiesznie przygotowywali przez rok w Londynie. Materiał powstawał w bardzo codziennych warunkach w trakcie "niezobowiązujących rozmów przy kawie" o książkach, sztuce, muzyce i filmie. Tak poznawali siebie nawzajem i wypracowywali wspólny kierunek w muzyce. I tak zostali parą, łącząc dwa dość odległe od siebie światy. Anita - dziewczyna z Piotrkowa Trybunalskiego, ur. 13 czerwca 1975r, modelka, oswobodzona z piętna popularności zespołu Various Manx, z którym nagrała dwa albumy - Emu (1994) i Elf (1995), odnosząca spore sukcesy na polu solowym, mając za sobą trzy wydane krążki- "Wszystko się może zdażyć" ( 96 r.), "To co naprawdę" (98 r.) i "Moje oczy są zielone" (2000 r.). John - Walijczyk, ur. 12 sierpnia 1950 r. w Lichfield, muzyk o korzeniach rockowych, mieszkający w Polsce od lat 70. mający na koncie m.in. dwuletnią współpracę z zespołem Maanam, którego jest współzałożycielem, solowe wydawnictwa i krążki ze swoim zespołem Porter Band.

Nieprzyzwoity duet

"Nieprzyzwoite piosenki" zostały wydane w 2003 r. Sam tytuł może być trochę mylący, bo materiał w całości nagrano w języku angielskim. Mimo niewielkiej promocji - krążek promował zaledwie jeden teledysk i dwa single - duet z powodzeniem zaistniał na listach przebojów i rosnące grono fanów szybko przełożyło się na platynę dla płyty. Piosenka "Bones of love" przez długi czas królowała na listach przebojów, a oryginalny duet, z intrygującą okładką i tytułem płyty, rozbudził ciekawość wszystkich.


Anita Lipnicka & John Porter - "Bones of Love"

Ich Historie

Wraz z dobrym odbiorem pierwszej płyty, Anita i John w stolicy Słowenii- Ljubljanie  nagrali kolejny album - "Inside story", który ukazał się w 2005 r. Nad albumem opiekę producencką przejął Chris Eckman. Longplay promowały dwa teledyski: "Hold on" i "Death of love" oraz piosenki "Tell me" oraz "Such a shame". Album otrzymał status złotego, a John został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis"s. W tym samym roku wydano mini album "Other stories", poszerzony o niewydane wcześniej piosenki i covery.Anita Lipnicka & John Porter - "Hold On"

lub


Anita Lipnicka & John Porter - "Death of a Love"

Czy na pewno do widzenia?

Anita i John podjęli decyzję o zakończeniu ich pięcioletniej współpracy. W 2008 r. na rynku pojawiła się trzecia płyta duetu Lipnicka&Porter pt. "Goodbye", która zapowiadana jest jako album wyczerpujący formułę wzajemnej współpracy. Po raz kolejny album wyprodukował Chris Eckmam, ale tym razem nagrano go w Polsce w warszawskim Sound And More Studio. Album promują teledyski "Old Time Radio" oraz "Lonesome Traveller", zdecydowanie najbardziej rytmiczne kawałki na całej płycie.


Anita Lipnicka & John Porter - "Old Time Radio"


Co dalej jest...

Jakie są ich muzyczne plany? Muzyk i artystka przymierzają się do prac nad swoimi solowymi albumami. Anita zapewnia, że na swoich nowych płytach zaśpiewa wyłącznie  po polsku w towarzystwie akustycznych instrumentów. John jest przekonany, że w najbliższej przyszłości nie nagra żadnych ballad. Póki co, w oczekiwaniu na ich solowe dokonania, możemy się cieszyć solową płytą Chrisa Eckmana, lidera The Walkabouts, który zaprosił Anitę do zaśpiewania na jego najnowszej płycie "Last Side of the Mountain".

(ld)

Warto zajrzeć:
http://www.lipnickaporter.com/
http://www.myspace.com/lipnickaportermusic
http://www.youtube.com/lipnickaporter

Dyskografia:
"Nieprzyzwoite piosenki" - 2003
"Inside Story" - 2005
"Other Stories" - 2005
"All The Stories" - 2006
"Goodbye" - 2008