Polskie Radio
Section05
Słowenia

Premier w Lublanie: w Europie rośnie świadomość zagrożeń. Wspólna konferencja szefów rządów Polski i Słowenii

- Państwo, aby było rzeczywiście suwerenne powinno móc decydować o tym, kto wjeżdża na jego terytorium - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu przybył do Lublany, by spotkać się ze swoim słoweńskim odpowiednikiem Janezem Janszą. To kolejne rozmowy z europejskimi politykami, które dotyczą sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Słowenia Mateusz Morawiecki kryzys na granicy granica Białoruś dyplomacja imigranci w Europie

Szczyt w Słowenii. Szef Rady Europejskiej: UE musi zwiększać swoje zdolności obronne, ale we współpracy z NATO

Unia Europejska musi zwiększyć swoje zdolności obronne, ale nie w konkurencji do Sojuszu Północnoatlantyckiego, a we współpracy z nim - tak podsumował nieformalny szczyt na zamku Brdo w Słowenii szef Rady Europejskiej. Charles Michel opublikował krótkie oświadczenie po 5-godzinnej naradzie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska NATO bezpieczeństwo Słowenia Charles Michel

"To wielki przyjaciel Polski i Polaków". Premier pogratulował Janezowi Janszy nagrody Człowieka Roku

Premier Mateusz Morawiecki pogratulował premierowi Słowenii Janezowi Janszy otrzymania nagrody Człowieka Roku 2020 na Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Podkreślił, że nagroda ta jest wyrazem szacunku dla konsekwencji i determinacji, z jakimi szef słoweńskiego rządu realizuje cele korzystne dla obywateli swojego kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Słowenia Mateusz Morawiecki Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2021

KARPACZ 2021 Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w XXX Forum Ekonomicznym. Spotka się z premierami Ukrainy i Słowenii

W czwartek premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w Forum Ekonomicznym w Karpaczu; będzie to okazja do spotkania szefa polskiego rządu z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem oraz premierem Słowenii Janezem Janszą - poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Forum Ekonomiczne w Karpaczu 2021 premier Mateusz Morawiecki Ukraina Słowenia

Obrady w Słowenii "dalece niekonkluzywne". Zbigniew Rau o spotkaniu szefów MSZ

- Zarówno piątkowe, jak i czwartkowe nieformalne obrady ministrów spraw zagranicznych państw UE w Słowenii okazały się "dalece niekonkluzywne". Pojawiły się podziały w sprawie migracji, a nasza wiedza o sytuacji w Afganistanie jest ograniczona - ocenił w rozmowie z dziennikarzami w Kranj szef MSZ Zbigniew Rau.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Zbigniew Rau Unia Europejska Europa Słowenia NATO Afganistan MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Nadziei jest dużo, natomiast realizmu też sporo". Zbigniew Rau o rozmowach w UE ws. Afganistanu

Afganistan będzie tematem rozmów szefów MSZ państw UE. - W tej sprawie nadziei jest dużo, realizmu też sporo - mówił dziennikarzom w Kranj w Słowenii szef MSZ Zbigniew Rau. Jak dodał, Polska wraz z Litwą i Łotwą poruszy kwestię sytuacji na granicach z Białorusią.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa Słowenia Bliski Wschód Zbigniew Rau MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Afganistan dyplomacja Litwa Łotwa Unia Europejska granica obcokrajowcy reżim Aleksander Łukaszenka

Ćosić: w Słowenii rządzą siły, które nie podobają się establishmentowi UE, kraj jest wytykany palcami

- Słowenię zawsze stawiano za wzór. Okazuje się, że w momencie, kiedy do władzy dochodzą nie te siły polityczne, które podobają się europejskiemu establishmentowi, to wzór przestaje nim być - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Dominika Ćosić. Paweł Rakowski mówił z kolei o sytuacji Libanu rok po eksplozji w Bejrucie.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Słowenia ŚWIAT Liban Bejrut