X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Maria Sadowska

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2009 10:33
Widmo dziecięcych sukcesów w "Tęczowym Music Boxie" ciągnie się za wokalistką do dziś.

Artystka stara się na każdym kroku podkreślać, że jest Marią Sadowską. Na każdym kroku dowiaduje się jednak, że ma na imię Marysia.

Na rynku muzycznym zaistniała, jako czternastolatka. Była wówczas wokalistką w zespole Tęcza, przy piosenkach którego bawiły się wszystkie dzieci w Polsce. Popularność "Tęczowego Music Boxu" zaowocowała wydaniem płyt z piosenkami wykonywanymi w programie. Tęcza pojawiała się także w programie "Co jest grane", a także gościnnie w "Ziarnie".

W 1995 roku do sprzedaży trafiła debiutancki album Sadowskiej jako solistki. Ozdobiona czarno-białym zdjęciem Marii płyta nosiła tytuł "Jutro" i ukazała się nakładem Firmy Fonograficzno – Handlowej STD. Co ciekawe, wytwórnia specjalizowała się w muzyce biesiadnej i disco polo. Dwa kolejne krążki – "Lucky Star" oraz "Crazy" z 1997 roku artystka wydała w... Japonii. Na rodzimy rynek wróciła w 2004 roku, za sprawą materiału zatytułowanego po prostu "Marysia Sadowska". Niespotykane wówczas w Polsce połączenie jazzu i muzyki klubowej stanowiło muzyczną ilustrację do śpiewanych przez wokalistkę wierszy Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej. Przy okazji następnego albumu, Sadowska znów wsparła się cudzym dorobkiem. Tym razem nagrała własne interpretacje utworów Krzysztofa Komedy. Publiczność nagrodziła pracę artystki złotą płytą. A trzeba przyznać, że napracowała się sporo, bowiem to właśnie Maria odpowiadała za opracowanie aranżacji. Była także współproducentem płyty "Tribute To Komeda". Dotychczasowy dorobek płytowy artystki zamyka nagrana dla Sony BMG ""Rewolucja" z 2009 roku.

Sadowska realizuje się także pozamuzycznie. Artystka ma na swoim koncie reżyserię krótkometrażowych filmów "Skrzydła", "Lukrecja" oraz "Non-stop kolor". Maria jest także autorką teledysków, takich artystów jak Renata Przemyk, Marcin Rozynek czy Krzysztof Kiliański. Ponadto Sadowska reżyseruje teledyski do własnych piosenek.

W 2005 roku z piosenką "Tylko tu i teraz" zajęła czwarte miejsce w konkursie premier opolskiego festiwalu. Uzyskała także nominację do Superjedynek, a fotoreporterzy przyznali jej tytuł Miss Foto imprezy.

Maciek Kancerek