X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Grzegorz Ciechowski

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2008 11:00
Muzycznie debiutował w tczewskiej grupie Nocny Pociąg. Również jako flecista występował w 1976 r. w zespole Jazz Formation. Grał także w duecie Łapka Misia i Res Publika.

GRZEGORZ Z CIECHOWA

Bez niego Republika byłaby jak lato bez słońca. Absolwent polonistyki na toruńskim UMK, z zapałem tworzący kolejne wiersze. Debiutował w 1976 r., grając na flecie w zespole Jazz Formation. I jako flecista wypłynął w zespole Jana Castora Res Publika, który w 1980 r. zaistniał w szerszej świadomości jako Republika.

No. 1 - muzyka
Jego chłopięce marzenia z początku nie wskazywały na to, że będzie dążył do bycia profesjonalnym muzykiem, mimo że urodził się w rodzinie, gdzie tradycje muzyczne piastowały kluczowe miejsce. Urodził się w Tczewie, 29 sierpnia 1957 r.  Od małego Grzesio marzył o byciu kominiarzem, marynarzem czy choćby dyrektorem zoo, a rola muzyka nawet nie była na jego liście. Niemniej to właśnie z muzyką był związany już od dzieciństwa. Najpierw pobierał nauki u organisty, a jako siedmiolatek uczęszczał już do tczewskiej szkoły muzycznej. I od małego interesował się wszystkim, co bliskie muzyce, miał nawet zamiłowanie do rozbierania instrumentów na części składowe. Jednym z jego ulubionych zajęć było wystukiwanie na pianinie melodii z seriali i filmów telewizyjnych.

No. 2 - poezja
Do pasji muzyką szybko dołączyło zainteresowanie literaturą i poezją. Jako uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie odkrył w sobie talent poetycki. Pod okiem swojej polonistki Anny Andrzejewskiej pisał pierwsze wiersze i to właśnie za jej namową podjął decyzję o kształceniu na studiach polonistycznych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Szybko jednak zorientował się, że obydwie swoje pasje można z łatwością połączyć i tak powstał pomysł na prezentację swoich dokonań twórczych przy akompaniamencie muzycznym.

 

REPUBLIKA

Muzycznie debiutował w tczewskiej grupie Nocny Pociąg. Również jako flecista występował w 1976 r. w zespole Jazz Formation. Grał także w duecie Łapka Misia i Res Publika. Znaczący występ u progu swojej kariery miał jednak dopiero w warszawskiej Rivierze w 1980 r. już jako lider nowo powstałego zespołu Republika. To dzięki niemu zespół, który nie grzeszył popularnością, przerodził się w jedną z najlepszych grup rockowych na polskiej scenie muzycznej. Wykreowane przez niego piosenki: "Biała flaga, "Sexy doll", "Kombinat", "Śmierć w bikini" czy "Moja krew" długo nie schodziły z pierwszych miejsc list przebojów. W sukcesie Republiki Grzegorz Ciechowski miał kluczowy udział - komponował muzykę, tworzył teksty i cały repertuar, grał na instrumentach, a na dodatek śpiewał. Wytyczał muzyczny kierunek formacji, a dzięki jego poetyckim tekstom utwory zapadały na długo w pamięć publiczności i zdają egzamin czasu do dziś.

SOLO JAKO OBYWATEL G.C.

Powstały cieszące się dużą popularnością płyty "Nowe sytuacje", "1984" i "Nieustanne tango". Po pierwszej przerwie w działalności i braku kontaktu z kolegami z zespołu w 1986 r. Ciechowski skupił się na rozwoju swojej kariery solowej, a tym samym w jego karierze nastąpił nowy rozdział pt. Obywatel G.C. Ciechowski nagrał pod tym szyldem piosenki znane z koncertów Republiki oraz materiał przygotowywany przez niego na kolejny krążek zespołu. Album promowały dwa single: "Paryż-Moskwa 17.15" oraz "Spoza linii świata".

Wielkim sukcesem komercyjnym okazała się druga po "Obywatel G.C." płyta z 1988 roku "Tak, tak!". Dwa utwory - "Tak... tak... to ja" i "Nie pytaj o Polskę" - stały się olbrzymimi przebojami. Na koncerty Ciechowskiego przychodziły tłumy, jego piosenki zajmowały czołowe miejsca na listach przebojów, a częste koncerty cieszyły się niezmiennie znakomitą frekwencją.

Swoją niezależną pozycję Grzegorz Ciechowski umocnił również dzięki wydawnictwom Niemki Mony Mur, którego został producentem. Zaproponował też muzykę do filmu Janusza Kijowskiego "Stan strachu" i niemieckiego serialu "Schloss Pompon Rouge". Obydwie produkcje zostały wydane na tytułowych albumach jako ścieżka filmowa.

REAKTYWACJA ZESPOŁU

Reaktywacja Republiki na potrzeby KFPP w Opolu w 1990 r. znów zaangażowała Ciechowskiego w losy zespołu. Świetny koncert, jaki dała Republika w "wielkim finale" festiwalu, oraz doskonałe przyjęcie opolskiej publiczności sprawiły, że zespół zaistniał na nowo ze zdwojoną mocą. Jednak będąc płodnym artystą, Ciechowski nie zrezygnował jednocześnie z pomocy innym wykonawcom. Chętnie pomagał młodym artystom, w których potencjał i talent wierzył. Został producentem m.in. takich wykonawców jak: Atrakcyjny Kazimierz, Kasia Kowalska, Krzysztof Antkowiak, Marcin Rozynek, Justyna Steczkowska (także autor tekstów pod pseudonimem Ewa Omernik) i Katarzyna Groniec. Ciechowski zajmował się także promocją Kayah.
Grzegorzowi z Ciechowa przypisuje się prekursorstwo w promowaniu muzyki ludowej i umieszczeniu jej na listach przebojów dzięki wydawnictwu "ojDADAna" z 1996 r.

Grzegorz Ciechowski zmarł 22 grudnia 2001 roku w Warszawie po operacji na tętniaka serca. Jego nagła śmierć przerwała prace nad projektami solowymi i wydaniem kolejnego albumu Republiki. Pamięć o nim nie umrze jednak nigdy. Corocznie, z inicjatywy Rady Miejskiej Miasta Torunia, podczas koncertu pamięci Grzegorza Ciechowskiego w Klubie Studenckim Od Nowa przyznawana jest specjalna nagroda jego imienia dla młodych, utalentowanych twórców - nie tylko muzyków.

 

Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń. Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski jako "zasłużonemu dla Polski wybitnemu artyście". Pośmiertnie otrzymał cztery Fryderyki: dla kompozytora, autora i producenta oraz za oryginalną ścieżkę dźwiękową w "Wiedźminie". Ponadto otrzymał też Złotą Kaczkę jako najlepszy autor muzyki filmowej, a także Orła 2002 - za najlepszą muzykę do filmu "Wiedźmin".

Warto zajrzeć:
http://www.ciechowski.art.pl/

Lidia Donajczyk

Dyskografia:

1986: Spoza linii świata/ Mówca
1986: Paryż Moskwa 17:15/ Odmiana przez osoby 
1986: Obywatel G.C.
1988: Tak! Tak!
1989: Citizen G.C
1989: Stan strachu
1992: Obywatel świata
1993: Selekcja
1996: Grzegorz z Ciechowa ojDADAna