X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Janek Samołyk w hołdzie legendarnej australijskiej grupie

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2011 07:00
Wrocławski muzyk wraz z przyjaciółmi na specjalnym koncercie uczci pamięci lidera The Go-Betweens, Granta McLennana.

6 maja 2011 mija piąta rocznica śmierci Granta McLennana, jednego z liderów grupy The Go-Betweens. Jego muzyka inspirowała wielu artystów alternatywnych od R.E.M., Belle&Sebastian po Franz Ferdinand i Maximo Park. Teraz piosenki The Go-Betweens zostaną przypomniane na koncercie przez grupę wrocławskich muzyków zebraną przez wokalistę Janka Samołyka.

Australijski zespół był jednym z najbardziej kultowych składów lat 80'.Choć jego melodyjne, radiowe piosenki nie walczyły o czołowe miejsca na listach przebojów zespół cieszył się nabożną czcią wśród krytyków i miał oddaną publiczność na całym świecie. Go-Betweens rozpadli się w 89' roku po wydaniu jednej ze swoich najlepszych płyt - "16 Lovers Lane". Grupa powróciła w 2000 roku, zdobywając wielu nowych fanów. Świetną karierę przerwała nagła śmierć Granta McLennana w 2006 roku, który w wieku 48 lat umarł w wyniku ataku serca.

Grupa wrocławskich muzyków zebrana przez Janka Samołyka, stworzyła zespół. 6 maja da on jeden jedyny koncert w klubie Gumowa Róża, podczas którego przypomniane zostaną najlepsze kompozycje Granta McLennana i Go-Betweens, jak m.in.: "Love Goes On", "Bachelor Kisses" czy "Quiet Heart". Wraz z Jankiem wystąpią: Piotr Załęski (Hurt, Dust Blow), Piotr Iwaszko (Instytut), Tomasz Potoczny (Rabastabarbar, Kredenz) oraz skrzypaczka Karolina Iwaszko. Można spodziewać się również specjalnych gości.

Koncert w hołdzie McLennanowi wspiera Amanda Brown, skrzypaczka Go-Betweens ze składu z lat 80'. Organizatorzy koncertu otrzymali od niej bardzo ciepły list, w którym wspomina ona McLennana, muzykom życzy powodzenia na scenie, a publiczności niezapomnianych wrażeń.

Informacje o koncercie:
The Go-Betweens Tribute
6.05.2011 Gumowa Róża, Wrocław
Start: 21:00, wstęp:10PLN
Janek Samołyk - gitara, wokal
Piotr Załęski (Hurt, Dust Blow) - gitara, wokal
Piotr Iwaszko (Instytut) - bas
Tomasz Potoczny (Rabastabarbar, KredenZ) - perkusja
Karolina Iwaszko - skrzypce

Grant McLennan - ciekawostki
- Gdy w latach 80' The Go-Betweens bazowali w Londynie, Grant dzielił mieszkanie wraz z innym australijskim muzykiem, Nickiem Cave'm;
- Utwór "Cattle and Cane" został uznany za jedną z najważniejszych australijskich piosenek przez Australasian Performing Right Association (APRA);
- Grant McLennan był wielbicielem filmu. W latach 90' pracował nad autorskim scenariuszem wraz z Robertem Forsterem. Niestety, dzieło nie zostało ukończone;
- Po śmierci McLennana rodzinne Brisbane uhonorowało The Go-Betweens nazywając nowo zbudowany most od nazwy zespołu.