X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Urodziny Listy Przebojów Trójki – zobacz wideo z Markiem Niedźwieckim

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2012 07:00
Na trzecim AC/DC, na drugim Maanam, na pierwszym... – tak przed 30 laty przedstawiał się szczyt pierwszego notowania Listy Przebojów Programu Trzeciego.

Lista Przebojów Programu Trzeciego ruszyła 24 kwietnia 1982 roku, w sobotę, punktualnie o godzinie 20.00. Zasiadający przed mikrofonem młody prezenter Marek Niedźwiecki nie spodziewał się, że będzie to tak ważna i tak długo nadawana audycja w polskim eterze.

- Nie miałem świadomości, że rodzi się coś ważnego. Liczyłem, że może będzie ze 100 wydań, może potrwa to kilka lat. Nie miałem świadomości, że zapowiadając np. "Autobiografię" na pierwszym miejscu, zapowiadam jedną z najważniejszych piosenek lat 80. – wspomina po latach Marek Niedźwiecki.

Początkowo wzorcem dla ściągniętego z Łodzi do Warszawy radiowca był amerykański prowadzący Casey Kasem, który wylansował w Stanach popularną listę "American Top 40". Charakteryzował się on niezwykłą dostojnością i spokojem w ogłaszaniu kolejnych piosenek. Ten styl szybko jednak Markowi Niedźwieckiemu wybił z głowy realizator Marek Dalba, który stwierdził, że "jest tak nudno, że ludzie za chwile wyłączą radio". To za jego radą dziennikarz Trójki zaczął zachowywać się w studiu swobodniej oraz oparł program na spontaniczności i kreowaniu zabawnych sytuacji.

- Spadałem z krzesła, albo wbiegałem do studia w ostatniej chwili, trzaskały drzwi. Z rzeczy, które były błędami radiowymi, myśmy zrobili pomysł na ten program – wspomina początki LP3 Marek Niedźwiecki.

Aby wysłuchać wspomnień prowadzącego Listę, wystarczy kliknąć w ikonę kamery w boksie "Wideo".

***

Zobacz jak kształtowała się pierwsza 10. pierwszego wydania Listy Przebojów Programu Trzeciego. Ciekawostkę stanowi fakt, iż piosenki z dwóch pierwszych miejsc jako jedyne uzyskały więcej niż 100 głosów. Dziś piosenki, które plasują się w ścisłej czołówce każdego notowania, zdobywają o wiele więcej głosów słuchaczy Trójki.

10. Kombi – "Słodka jest noc"

09. Budka Suflera – "Teraz rób co chcesz"

08. Perfect – "Pepe wróć"

07. Jethro Tull – "Flying Clours"

06. ABBA – "Visitors"

05. Perfect – "Opanuj się"

04. TSA – "51"

03. AC/DC – "For Those About To Rock (We Salute You)"

02. Maanam – "O! Nie rób tyle hałasu"

01. Jon and Vangelis – "I’ll Find My Way Home"

Zobacz pełną listę piosenek z pierwszego notowania Listy.

Czytaj także

Myśliwiecka ballada ma swój teledysk!

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2011 13:31
Hit Artura Andrusa napisany z okazji 1500. wydania Listy Przebojów Programu Trzeciego doczekał się teledysku z gwiazdorską obsadą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ulubione polskie płyty dziennikarzy Trójki (z ostatnich 20 lat)

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2011 14:37
W specjalnym wydaniu audycji "Historia Pewnej Płyty" o ważnych dla siebie krążkach opowiadali m.in. Marek Niedźwiecki, Piotr Metz i Katarzyna Borowiecka.
rozwiń zwiń