X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

33 lata z Sułtanami Swingu

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 07:00
19 maja 1978 roku Dire Straits wydali swojego debiutanckiego singla. Piosenka "Sultans of Swing" jest hołdem dla odchodzącego w niepamięć jazzowego Londynu lat 50. i 60.

Piosenka znalazła się na debiutanckiej płycie zespołu, albumie nazwanym klasycznie - "Dire Straits". Budżet nagrania jednej z najbardziej znanych piosenek rockowych wyniósł... 120 funtów. Mimo surowości, kompozycja bardzo szybko spodobała się didżejom radiowym. Tak bardzo, że otworzyła drogę do pierwszego kontraktu z wytwórnią i wydania debiutanckiej płyty jesienią 1978.

Mark Knopfler, pisząc "Sultans of Swing", był zainspirowany wizytą w jednym z zapomnianych jazzowych pubów w stolicy Anglii (zresztą w wielu swoich wczesnych utworach natchnienie czerpał z obserwacji życia codziennego). Bohaterami piosenki są zwykli Londyńczycy mający swoje regularne, niezbyt ciekawe zajęcia. Jednak gdy nadchodzi koniec tygodnia, spotykają się w lokalu rozbrzmiewającym muzyką jazzową i swingiem i jamują (improwizują) do upadłego. Akcja utworu dzieje się w latach szczytu popularności punka i disco. Dorośli panowie nie przejmują się tym, że ich swing wyszedł dawno z mody i kręcący się gdzieś po lokalu chłopcy w wieku ich synów, uganiają się za zupełnie inną muzyką, nowymi trendami.

W tekście "Sultans of Swing" odzywa się bardzo mocno Knopfler-tradycjonalista. Bohater tekstu jest zauroczony poczciwymi panami słuchającymi jazzu i swingowych rytmów. Z kolei młodzi ludzie z piosenki kompletnie nie dbają o brzmienie jazzowej trąbki. Jedyne, co ich obchodzi to rock'n'roll. Legendarny didżej radiowy, Alan Freed, uznawany za autora terminu "rock'n'roll", występował w latach 50. zespole "Sultans of Swing", w którym grał właśnie... na trąbce. To mały prztyczek Knopflera w stronę ofiar mody na punk i disco.

 Kilka miesięcy po wydaniu albumu, już w 1979 roku, osiągnęła zupełnie niespodziewany sukces w Ameryce (4 miejsce na liście Billboardu), a potem w rodzimej Anglii (miejsce 8. na liście BBC). Mark Knopfler znienawidził jednak ten utwór, bo, jak sam przyznał, był zmuszony grać go tysiące razy. Choć piosenka w jego wykonaniu live była często czymś niezwykłym - partia solowa gitary przeciągała się na wiele minut. Solówka z "Sultans..." zajęła 22. miejsce w zestawieniu najlepszych solówek wszechczasów magazynu "Guitar World". Piosenka została też wykorzystana w grze "Guitar Hero 5".

W Polsce też zrobiła karierę. W 1998 roku dotarła do 3 miejsca na Liście Przebojów Trójki (wtedy ukazała się składanka piosenek Dire Straits, promowana właśnie przez "Sultans").