X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Z smsów gotyckiej nastolatki:▲‡†

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2010 11:58
Poza radarem internetowych wyszukiwarek powstał jeden z najmodniejszych stylów muzycznych 2010 roku.
Audio

Dwa najszerzej komentowane nowe nurty muzyczne ostatnich 16 miesięcy to chillwave i witch-house. Piotr Mika prowadzący trójkową audycję "Strzały Znikąd" omówił już pierwszy z nich. Ostatnio zabrał się natomiast za młodszego brata chillwave'u – nurt zwany witch-house.

O ile o chillwave'ie najlepiej rozprawiać jest w sezonie letnim, to jesienno-zimowa pora i późna godzina stanowi idealny wręcz moment do mówienia o witch-housie (jednym z synonimów tego stylu jest określenie "drag" - czyli udręka, groza, tortura ale też „przegięcie”). Słowa-klucze związane z tym nurtem to czarownice, okultyzm, filmy takie jak "Blair Witch Project" i "Twin Peaks". Nurt zawiera odwołania do bardzo wielu gatunków muzycznych – są to m.in. hip-hop, dubstep, r'n'b, shoegaze, dream pop.

Niektórzy przedstawiciele witch-house'u biorą się za przerabianie klasyków pop-rocka. Tak właśnie jest w przypadku grupy AIDS-3D, która ma na koncie m.in. covery Phila Collinsa ("In The Air Tonight") czy Snap! (klasyk lat 90., "Rhythm Is a Dancer"). Jedyny zabieg AIDS-3D polega na zwalnianiu tempa tych utworów.

Swoją wersję wielkiego pop-rockowego hitu ma też grupa Salem. Ich zwolniona interpretacja "Streets Of Philadelphia" Bruce'a Springsteena była emitowana w „Strzałach Znikąd” na długo przed tym jak nazwa „witch-house” została spopularyzowana.

Salem to zresztą być może najważniejsza grupa tego nurtu. Ich muzyka stanowi kolaż odrealnionego dream-popu  i nawiązań do gangsta rapu i hip-hopowego stylu dirty south – producentów takich jak Clipse czy Lil Wayne. Niskie rapowe wokale są nagrywane przez wątłego białego chłopaka z Minnesoty. Nie trzeba być jednak wcale czarodziejem konsolety, żeby osiągnąć taki efekt - wystarczy po prostu przesunąć suwak pitch i każdy może brzmieć nisko i głęboko.

Salem byli nie tylko muzycznymi prekursorami witch-house'u, ale sama ich nazwa jest ważnym elementem wizerunku nurtu. W Salem palono czarownice i znajduje się tam Dom Czarownicy, który jest jednym z zabytków miasta.

Ciekawych interpretacji witch-house'u jest wiele. Paradoksem tej estetyki jest to, że mimo iż w styl zaangażowanych jest dużo dziewczyn (ironiczne skojarzenie z czarownicami) zaskakiwać może szorstkość tej muzyki. Inną jej cechą jest pokręcona plemienno-szamańska taneczność i odwołania do zjawisk paranormalnych – duchów czy okultyzmu.

Z ezoteryczną aurą witch-house'u wiąże się cecha szczególna nazw grup reprezentujących ten styl – rzadko zapisuje się je normalnie. Na ogół wyglądają one jak SMS-y nastolatniej emo-gothki – zamiast samogłosek trójkąty, symbole matematyczne, krzyżyki - wszystko, co można wygenerować w komputerowym kodzie ASCII.  Nierzadko nazwy projektów witch-house'owych wyglądają jak symbol graficzny. Często też zapis graficzny tych stylów uniemożliwia wyszukanie go przez Google. Nagromadzenie trójkątów i dziwnych znaków powoduje też, że wariują algorytmy serwisów społecznościowych zliczających ilość odsłuchań danego artysty, takich jak np. last.fm.  Kolejna prawidłowość w nazewnictwie witch-house'owym polega na tym, że im więcej dziwnych znaków w tytułach projektów, tym mniej przystępnej muzyki należy się spodziewać. Przykładem mogą być prezentowane w „Strzałach Znikąd” formacje  LAKE R▲DIO i PWIN ▲▲ TEAKS. Grupa Rrritualzzz zapisuje się natomiast zgodnie z instrukcją podaną przez Piotra Mikę tak: "krzyż katolicki krzyż prawosławny krzyż katolicki" czyli †‡†.

Witch-house można również interpretować jako mroczną odsłonę chillwave'u bliźniaczego nurtu opiewającego drobne życiowe przyjemności takie jak wakacje czy pobyt na plaży, ubierającego te doświadczenia w ciepłą, nostalgiczną aurę.

Zdaniem Piotra Miki jedną z najciekawszych grup witch-house'owych jest formacja Autre Ne Veut. Muzyka tej formacji nawiązuje do lat 80. - artystów takich jak m.in. Prince i Prefab Sprout. Jej nagrania znalazły się na definiującej całą estetykę składance "Let Me Shine For You" (drugą ważną pozycją witch-house'ową jest zbiór utworów różnych wykonawców zatytułowany "Dark As Night"). Kompilacja "Let Me Shine For You" zawiera przeróbki piosenek popowej gwiazdki Lindsay Lohan. Podobnie jak modne w ostatnich 12 miesiącach style takie jak wspomniany chillwave czy bardziej eksperymentalny hypnagogic pop – chętnie odwołują się do fenomenów kultury popularnej takich jak właśnie Lohan - skandalizująca, uzależniona od narkotyków, regularnie wracająca do więzienia, aktorka i piosenkarka pop - i wydobywają z nich niepokojącą treść.

Innym ważnym artystą nurtu jest 19-latek ukrywający się pod pseudonimem Balam Acab, Alec Koone. Tworzy on witch-house'y post-dubstepowe. Z kolei How To Dress Well czyli Amerykanin Tom Krell, filozof, znawca Immanuela Kanta, swoim wokalem próbuje pogodzić Justina Timberlake'a i folkowy skład Bon Iver.

Tak więc witch-house to styl bardzo eklektyczny, który trudno sprowadzić do wspólnego mianownika. Mimo że twórców witch-house więcej dzieli niż łączy, a sama nazwa nurtu jest równie często obiektem żartów co poważnych analiz, niewątpliwie da się wyczuć w tak ometkowanej muzyce coś świeżego i ekscytującego. Najważniejsze pytanie – o to, czy witch-house pozostanie z nami na dłużej – jest jednak wciąż otwarte.

 

 

(|<▲vv)

 

Lista utworów gotyckiej nastolatki:

Salem- Brustreet

Building Castles Out Of Matchsticks - Bardzo Daleko

RioEn Medio - Never Get You

Autre Ne Veut - Wake Up

Autre Ne Veut - Drama Cum Drama

Autre Ne Veut - Demoneyez

oOoOO - Burnout Eyess

oOoOO - Sedsumting

oOoOO - Cold

LAKE R▲DIO- Watcher

PWIN ▲▲ TEAKS - I Will Always Love You

rrritualzzz - >>>>▲<<<<

Salem - King Night

Salem-Sick

Salem– Trapdoor

 AiDS-3D – closer

Terminal Twilight – Air

Terminal Twilight - The Fire Of Love (Fire Mix)

Balam Acab - Big Boy  

Balam Acab - Regret Making Mistakes

Babe, Terror - Summertime Our League

How to Dress Well - You Won't Need Me Where I'm Goin'

How to Dress Well - Suicide Dream 2

AiDS-3D - inthaair

Czytaj także

Kaset szum, ptaków śpiew...

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2010 15:48
O muzyce wynikłej z tęsknoty za dzieciństwem i brzmieniem kaset magnetofonowych opowiedział Piotr Mika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tron", czyli jak walczyć ze sztuczną inteligencją

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 08:48
W trójwymiarowym filmie "Tron: Dziedzictwo" Jeff Bridges gra siebie po 50-tce i siebie w wieku 30 lat. Naszpikowany technologicznymi nowinkami film od soboty w kinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tron", czyli jak skutecznie walczyć ze sztuczną inteligencją

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 11:00
W trójwymiarowym filmie "Tron: Dziedzictwo" Jeff Bridges gra siebie po 50-tce i w wieku lat 30. Naszpikowany technologicznymi nowinkami film od soboty w kinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tron", czyli jak skutecznie walczyć ze sztuczną inteligencją

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 08:48
W trójwymiarowym filmie "Tron: Dziedzictwo" Jeff Bridges gra siebie po 50-tce i siebie w wieku 30 lat. Naszpikowany technologicznymi nowinkami film od soboty w kinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozum mówi "nie", ale ciało "tak"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2010 22:25
Z ostatniego wydania "Strzałów Znikąd" Piotra Miki dowiedzieliśmy się, jakie były najlepsze taneczne kawałki 2010 roku.
rozwiń zwiń