X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Brian May: Freddie był bardzo nieśmiały...

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2011 13:00
- On miał wielkie marzenie i skonstruował wokół niego całe swoje życie. My byliśmy częścią jego niezwykłej podróży - wspomina gitarzysta Queen nieżyjącego od dwudziestu lat Mercury'ego.
Audio

W tym roku przypada także czterdziesta rocznica powstania legendarnej formacji. Z tej okazji Brian May opowiedział Piotrowi Metzowi między innymi o tym, jak queerowy teledysk do "I Want To Break Free" przekreślił karierę Queen w konserwatywnej Ameryce.

- To wideo pokazywało coś, czego nie robią gwiazdy rocka: nie przebierają się za kobiety - tak wspomina Brian May amerykańską premierę kultowego klipu. - Publika w USA nie zrozumiała, że robiliśmy sobie żarty z serialu "Coronation Street". Pamiętam zszokowanych, pobladłych ze strachu prezenterów telewizyjnych, którzy nie chcieli mieć z tym nic wspólnego.

Amerykańska kariera Queen załamała się w połowie lat 80. z jeszcze jednego powodu: zespół i wytwórnia nie chcieli płacić haraczu tamtejszym rozgłośniom radiowym za promocje swojej muzyki (co było wówczas unormowanym prawnie standardem). - Muszę umrzeć, by Ameryka zechciała nas z powrotem. - miał wtedy powiedzieć Freddie Mercury. Jakże prorocze okazały się jego słowa...

- Postrzegam Freddiego jako doskonałego self-made mana - wspomina legendarnego wokalistę i showmana Brian May. - Z natury był bardzo nieśmiały. Ukształtowała go między innymi publiczna szkoła o bardzo ostrym rygorze. Wymyślił więc sobie postać, w którą postanowił się wcielić. Zwieńczeniem tego procesu była zmiana nazwiska: Freddie Mercury zamiast Freddiego Bulsary. On miał wielkie marzenie i skonstruował wokół niego całe swoje życie. My byliśmy częścią jego niezwykłej podróży.

Pretekstem do wspomnień stała się czterdziesta rocznica powstania Queen. Z tej okazji rozpoczęta została produkcja biograficznego filmu z Saszą Baronem Cohenem (vel Boratem) w roli Mercury'ego, a na rynku ukazały się reedycje pięciu pierwszych płyt zespołu z bonusami w postaci piosenek z niepublikowanych wcześniej taśm demo. - Nagrania z De Lane Lee Studios to nasze całkowicie autorskie wersje, bez żadnego wpływu z zewnątrz - wyjaśnia Brian May. - Jeśli chcecie wiedzieć, jak na prawdę brzmiało Queen w 1971 roku, musicie je usłyszeć!

Brian May nie żyje jednak wyłącznie przeszłością. Z Rogerem Taylorem, perkusistą Queen, pracują właśnie nad nowym materiałem Queen!

Aby dowiedzieć się więcej o planach muzyków oraz ich trudnych początkach na przełomie lat 60. i 70., wystarczy kliknąć ikonę dźwięku "Brian May o trudnych początkach oraz nowych planach Queen" w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie.

Czytaj także

Pierwsza Piątka Queen

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2011 22:37
Jaka była ulubiona piosenka Freddiego Mercurego i co wspólnego z Quenn'ami mają bracia Marx - przypominamy historię pierwszych pięciu albumów zespołu, który 11 marca rozpoczyna wielką reedycję swojej dyskografii.
rozwiń zwiń