X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Talent z polskiego Seattle

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2011 07:00
Po sukcesie grupy Hey w 1993 roku, Szczecin trafił pod lupy wydawców. Pod nimi najjaśniej zabłysła gwiazda zespołu Firebirds.
Audio

Początek lat 90. to czas kiedy muzyka gitarowa na całym świecie, za sprawą grunge’owych zespołów ze Seattle, kolejny raz przeżywała swoją młodość. W Polsce rockiem na cały kraj promieniował wówczas Szczecin, szczycący się sukcesami grupy Hey.

- Tak pięknie rozwinął nam się Hey, że zaczęło się mówić o Szczecinie, jak o kolebce talentów, jak o polskim Seatlle. Wszystkie wytwórnie tam szukały. Artyści z tamtej części geograficznej byli bardzo mile widziani – wspominała w audycji "Historia Pewnej Płyty", szefowa Izabelin Studio, Katarzyna Kanclerz.

Kolejną po Hey kapelą, ze stolicy Pomorza Zachodniego, która zwróciła na siebie uwagę był zespół Firebirds. Grupę wypatrzył na koncercie w szczecińskim Free Blues Clubie menadżer Edyty Bartosiewicz Jack Nowakowski, który zaprosił zespół na rozmowy do Warszawy. Atutem Firebirds, poza zmysłem do pisania wpadających w ucho pop rockowych piosenek była charyzmatyczna wokalistka Joanna Prykowska.

- Mogła być, a może była w tamtym okresie, współczesną Kaliną Jedrusik. Po pierwsze niesamowity zmysłowy głos. Po drugie filigranowa, akurat blondyneczka. Po trzecie bardzo fajna klimatyczna muzyka. Komercyjna, a jednocześnie alternatywna. Tam był i kabaret i folklor i rock i jazz, a to wszystko w bardzo smacznym, wyrafinowanym sosie – mówiła w audcycji dziennikarka magazynu Brum, Anita Bartosik.

/

Wokalistką zachwyciła się sama Edyta Bartosiewicz, która podjęła się wyprodukowania drugiej płyty Firebirds. Album zatytułowany "Kolory" ukazał się w 1996 roku. Sukces płycie zagwarantowały przebojowe single, "Harry" (utwór przez 5 tygodni królował na trójkowej liście przebojów), "Niedoczekany" oraz "24 zachody słońca". Płyta była promowana na wspólnej trasa z Edytą Bartosiewicz.

Pomimo komercyjnego sukcesu albumu, Firebirds nie udało się utrzymać na rynku. Zespół po nagraniu jeszcze jednej płyty, rozwiązał się.

O przyczynach tego stanu wokalista grupy, Joanna Prykowska opowiadała w audycji Anny Gacek i Tomasza Żądy "Historia Pewnej Płyty". W reportażu poświęconym płycie "Kolory", losy albumu wspominali: Anita Bartosik, Joanna Gajewska, pracująca z zespołem w wytwórni Polygram Polska oraz Katarzyna Kanclerz.

Zapraszamy do wysłuchania opowieści o płycie "Kolory".

Czytaj także

Narodziny Kasi Nosowskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2011 07:00
Z okazji 40. urodzin wokalistki Heya przypominamy historię płyty, od której zaczęła się jej wielka muzyczna kariera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W świetle Wielkiego Dnia

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2011 07:00
Historia pierwszej płyty grupy Big Day to opowieść o muzyce, ale i o miłości, która połączyła dwa głosy zespołu.
rozwiń zwiń