Polskie Radio
Section05
Jarocin

Jak to z Niemenem było, czyli jak powstał projekt "Zalewski śpiewa Niemena"

Sam projekt "Zalewski śpiewa Niemena" narodził się w roku 2017, a dokładnie dwa lata później mogliśmy go posłuchać w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Krzysztof Zalewski pojawił się tam 17 lutego 2019 roku, aby zagrać i zaśpiewać ten koncert dokładnie dzień po 80. rocznicy urodzin Czesława Niemena. Dlatego można śmiało powiedzieć, że to jest najmłodszy koncert w cyklu „Z Osieckiej”, chociaż piosenki, które wtedy wybrzmiały, liczą sobie ponad pół wieku.
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Krzysztof Zalewski Czesław Niemen Jarocin Natalia Przybysz paulina przybysz Sistars Justyna Grabarz Trójka Koncerty w Trójce Studio im. Agnieszki Osieckiej

"Twoja lista przebojów". Czego słucha Walter Chełstowski?

W audycji "Twoja lista przebojów" pojawił się Walter Chełstowski, człowiek legenda, twórca Festiwalu w Jarocinie, współtwórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, przed laty producent popularnych programów telewizyjnych. W jego bogatym dorobku znajduje się m.in. kultowa dla wielu słuchaczy "30 ton - lista, lista przebojów".
Zobacz więcej na temat:  Kamil Wicik Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Walter Chełstowski Jarocin

Festiwal powodował, że Jarocin stawał się miastem kolorowym, ciekawym, fajnym

Wszystko zaczęło się w 1970 roku od regionalnej imprezy muzycznej pod nazwą Wielkopolskie Rytmy Młodych. Dekadę później zmieniła się ona na Ogólnopolski Festiwal Młodej Generacji, a od 1983 roku istniała pod szyldem Festiwal Muzyków Rockowych. W dusznych latach stanu wojennego i tuż po nim Jarocin stał się oazą wolności i buntu, choć pod mniej lub bardziej dyskretną "opieką" komunistycznych służb.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki MUZYKA Jarocin Piotr Dmitrowicz historia Polski IPN

Prezydent: będziemy się starali odpowiadać na potrzeby kolejnych grup społecznych

- Społeczeństwo oczekiwało pewnych zmian, które częściowo zostały już wprowadzone - np. obniżenia wieku emerytalnego i uruchomienia programów wspierających rodziny - powiedział prezydent Andrzej Duda w Jarocinie. - Dalej będziemy się starali odpowiadać na potrzeby kolejnych grup społecznych - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda prezydent Jarocin emerytura 500+ reforma sądownictwa