X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Trzy i pół dekady bez Johna Lennona

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 14:30
8 grudnia 2015 roku mija 35. rocznica śmierci Johna Lennona, jednego z najważniejszych twórców muzyki popularnej XX wieku.
Audio
  • Paweł Sztompke i Jacek Kruczek o Johnie Lennonie (IAR)
W 2015 roku przypada 75. rocznica urodzin i zarazem 35. rocznica śmierci Johna Lennona
W 2015 roku przypada 75. rocznica urodzin i zarazem 35. rocznica śmierci Johna LennonaFoto: Iain Macmillan / Universal Music

Jest zaliczany do grona najważniejszych postaci muzyki minionego wieku. Jeden z czterech legendarnych Beatlesów. Wraz z Paulem McCartneyem stworzyli większość repertuaru zespołu. 35 lat temu, 8 grudnia 1980 roku, zmarł John Lennon, brytyjski kompozytor, wokalista i gitarzysta. Został zastrzelony przed swoim domem w Nowym Jorku przez niezrównoważonego psychicznie fana. Miał 40 lat.

John Lennon - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Popularność zyskał, grając w The Beatles. Był współzałożycielem zespołu i wraz z Paulem McCartneyem stanowił o jego obliczu i repertuarze. Wspólnie stworzyli najsłynniejszy duet pisarsko-kompozytorski. Autorzy większości przebojów grupy - napisali ponad dwieście kompozycji. Do historii przeszły takie utwory jak: "Yesterday", "Yellow Submarine", "All You Need Is Love" czy "Let It Be". W jednym z wywiadów z 1968 roku Lennon mówił o różnicy między tworzeniem tekstu, a komponowaniem muzyki. - Kiedyś uważałem, że tworzenie muzyki i pisanie tekstów było czymś całkowicie odrębnym. Ale poprzez obcowanie z innymi ludźmi zdałem sobie sprawę, że istotę rzeczy stanowi to samo - powiedział artysta.

Po odejściu z zespołu The Beatles, Lennon kontynuował karierę muzyczną. Jednocześnie aktywnie uczestniczył w awangardowych happeningach, przygotowywanych wspólnie z drugą żoną, Yoko Ono. Był znany z prowokacyjnych zachowań i skandali, ale też aktywnie działał na rzecz praw człowieka. W 1971 roku wydał najbardziej znaną w swoim solowym dorobku płytę - "Imagine", której tytułowa piosenka uznawana jest za niepisany hymn pacyfistów. Ballada weszła do kanonu klasyki rocka i do dziś cieszy się ogromną popularnością.

W 1974 roku Lennon na kilka lat przerwał działalność artystyczną i wycofał się z życia publicznego. Dopiero w 1980 roku nagrał - jak się potem okazało - ostatnią płytę "Double Fantasy", stanowiącą rodzaj muzycznego dialogu małżeńskiego z Yoko Ono.

Wkrótce po premierze został zastrzelony przed swoim domem, przez niezrównoważonego psychicznie fana, 8 grudnia 1980 roku. Na pogrzeb artysty przybyło blisko sto tysięcy ludzi. Zabójca muzyka Mark David Chapman został skazany na dożywotnie więzienie. Kilkakrotnie bez powodzenia występował o warunkowe zwolnienie.

- Lennon zapisał się w historii jako muzyk i jako człowiek - ocenia Paweł Sztompke z radiowej Jedynki. Dziennikarz uważa, że powinniśmy pamiętać Lennona jako jedną z największych osobistości muzyki rozrywkowej w historii, na co zapracował sobie nie tylko karierą z The Beatles, ale też działalnością solową. Sztompke dodaje, że warto pamiętać Lennona także jako człowieka. - W ostatnim wywiadzie tuż przed śmiercią powiedział, że wierzy on w miłość i w człowieka, i ta wiara faktycznie w nim była. Ta wiara zawierała się w jego pieśniach, a także w historii życia - mówi dziennikarz.

- John Lennon razem z The Beatles zdefiniował rozwiązania, które pojawiają się w muzyce rozrywkowej do dzisiaj - mówi Jacek Kruczek, dziennikarz radiowej Czwórki. Podkreśla, że trudno wspominać Lennona w oderwaniu od Paula McCartneya, z którym w The Beatles dokonali najwięcej i razem wpłynęli na całą dzisiejszą muzykę rozrywkową, nakładając na rytm and bluesa rozwiązania z muzyki klasycznej. Dziennikarz dodaje, że do dziś w muzyce rozrywkowej pojawiają się elementy zdefiniowane już na pierwszej płycie Beatlesów.

Lennon z czasem stał się ikoną kultury popularnej, w opinii Kruczka niewłaściwe byłoby jednak przypisywanie jego wciąż utrzymującej się popularności przedwczesnej śmierci. Dziennikarz uważa, że odegrał on nie tylko rolę muzykotwórczą, ale też kulturotwórczą - działał w ruchach pokojowych i wyśpiewywał manifesty o koncepcji świata bez granic, i właśnie ta działalność Lennona wydaje się z dzisiejszej perspektywy ważniejsza.

(IAR/mk)

Zobacz więcej na temat: John Lennon
Czytaj także

Zwrócił order królowej. Sylwetka legendarnego Beatlesa

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 17:15
8 grudnia przypada rocznica śmierci Johna Lennona. Sylwetkę muzyka, który zginął w 1980 roku, przedstawiamy z perspektywy dwudziestu wydarzeń dotyczących jego życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek, który zabił Johna Lennona

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 10:00
- Myślałem, że zabijając go, stanę się sławny - powiedział Mark David Chapman, który śmiertelnie postrzelił legendarnego Beatlesa.
rozwiń zwiń